Australijski silky terrier – pochodzenie i wzorcowy wygląd

Historia rasy sięga pierwszej połowy XIX wieku. Najprawdopodobniej australijski silky terrier powstał ze skrzyżowania popularnego w naszym kraju yorkshire terriera oraz teriera australijskiego. Krzyżowanie miało na celu ustabilizowanie rasy australijskiej, a efekty przyniosły pożądane skutki. W trakcie hodowli kynolodzy uzyskali odpornego terriera o błękitnej sierści z podpaleniami. W wieku XX australijski silky terrier został uznany przez FCI i pojawił się wzorzec rasy numer 236.

Wzorcowy australijski silky terrier to pies niskonożny, o średniej wielkości tułowia i smukłej sylwetce. Wysokość w kłębie dorosłego, prawidłowo zbudowanego pieska powinna wynosić 23 do 26 cm. Suczki mogą być nieco drobniejsze. Wzorzec nie opisuje idealnej wagi, jednak przyjmuje się, że powinna być ona proporcjonalna do wzrostu pupila.

Charakterystyka rasy obejmuje także jej szatę. Pies rasy australijski silky terrier posiada długi, gładki, jedwabisty i miękki w dotyku włos. Długość włosa nie może krępować ruchów psa, a pod tułowiem ma być widoczny prześwit. W hodowlach znajdują się szczeniaki o umaszczeniu niebieskim podpalanym. Wszystkie odcienie tej barwy są dopuszczalne przez wzorzec rasy.

Wzorcowe usposobienie silky terriera

Usposobienie pieska australijskiego jest typowe dla terrierów. To pies odważny, pewny siebie, a niekiedy nieco uparty. Zarówno szczeniaki, jak i dorosłe pieski posiadają silny instynkt łowiecki oraz dużą radość życiową.

Opisując charakter rasy, warto wspomnieć o jej przywiązaniu do człowieka. Australijski silky terrier posiada przyjazne usposobienie i nawiązuje silną więź ze wszystkimi członkami swojej rodziny. Podobnie jak english toy terrier czy dandie dinmont terrier, niekiedy jest dość nieufny w stosunku do obcych i chętnie odnajduje się w roli samozwańczego stróża rodziny.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!
Pies rasy australijski silky terrier leżący na fotelu, a także jego charakter i cena za szczeniaki
Jaki charakter ma pies rasy australijski silky terrier, czyli hodowla krok po kroku

Charakterystyka zachowań australijskiego silky terriera obejmuje także dużą dawkę energii i chęci do aktywności. Pies tej rasy jest inteligentny, chętny do szkolenia, a dzięki temu z łatwością nauczymy go przynajmniej podstawowych komend posłuszeństwa. Przyjazny charakter i radosne usposobienie sprawiają, że rasa świetnie sprawdza się dla rodzin ze starszymi dziećmi.

Australijski silky terrier - opinie o rasie i cena za szczeniaki w hodowlach

Dandie dinmont terrier, english toy terrier czy australijski silky terrier należą do mało znanych ras, które nie cieszą się w naszym kraju zbyt dużą popularnością. Szczeniaki odnajdziemy w nielicznych hodowlach, a cena zakupu często okazuje się dość wysoka.

Pomimo niewielkiej popularności, australijski silky terrier, dandie dinmont terrier i english toy terrier to rasy, które posiadają pozytywne opinie. Większość miłośników psów docenia ich odwagę, wytrzymałość oraz lojalność. Pozytywne opinie dotyczą też długowieczności, a w przypadku english toy terrierów również łatwości pielęgnacji.

Największy mankament rasy to jej trudnodostępność i wyższa cena za szczeniaki. Stawka w dobrych hodowlach przeważnie przekracza 4000 zł. Cena za szczeniaki ze znanej, posiadającej najlepsze opinie, renomowanej hodowli może być niekiedy o ponad drugie tyle wyższa. Co więcej, niewielka liczba hodowców rasy sprawia, że szczeniaki trzeba niekiedy rezerwować jeszcze przed ich narodzinami.

Cena za szczeniaki innych mało znanych ras (english toy terrier czy dandie dinmont terrier) może być bardzo zbliżona. Ze względu na bardzo ograniczoną liczbę hodowców, często jedyną możliwością zakupu szczeniaka, okazują się oferty hodowli zagranicznych. W tym wypadku cena za małe pieski może okazać się jeszcze wyższa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kerry blue terrierze?

Australijski silky terrier - charakterystyka pielęgnacji i prawidłowe żywienie

Pielęgnacja rasy nie jest szczególnie skomplikowana, ale wymaga regularności. Ze względu na obecność długiej, miękkiej szaty, australijski silky terrier wymaga czesania każdego dnia. Możemy je wykonać za pomocą miękkiej szczotki lub grzebienia z dwoma rozstawami igieł.

Opisując zabiegi pielęgnacyjne, warto podkreślić, że miękki, długi włos łatwo łapie zabrudzenia. Dlatego po każdym spacerze warto skontrolować szaty i usunąć ewentualne nieczystości. Charakterystyka pielęgnacji obejmuje także kąpiele, które wykonujemy w razie potrzeby. Najlepiej zastosować dobrej jakości szampon i odżywkę przeznaczoną dla ras długowłosych.

Australijski silky terrier nie zawsze samodzielnie ściera pazury. Dlatego warto regularnie kontrolować ich stan. Do podstawowej pielęgnacji należy także kontrola oczu, a w razie potrzeby ich oczyszczanie. Na szczęście radosny charakter rasy sprawia, że większość pupili szybko uczy się podstawowych zasad zachowania i nie sprawia problemów przy codziennej pielęgnacji.

Kolejna warta uwagi kwestia to prawidłowe żywienie. Australijski silky terrier to pies aktywny, a zatem jego żywienie powinno być bogate w białko zwierzęce. Możemy zdecydować się na gotowe karmy suche lub mokre. Oferta sprzedaży jest tak szeroka, że bez trudu znajdziemy karmę dopasowaną do wieku oraz stanu zdrowia zwierzęcia.

Prawidłowe żywienie może także bazować na samodzielnie przygotowywanych posiłkach. Dużą popularnością cieszy się tutaj dieta BARF, obejmująca surowe mięso, kości, podroby oraz niewielki dodatek warzyw i owoców. Wiele osób twierdzi, że jest to model żywienia, który najlepiej odwzorowuje naturalne żywienie wilków.

Bez względu na model żywienia, na który się zdecydujemy, warto zadbać także o częstotliwość posiłków. Silky terrier jest dość małym psem o dużej aktywności. Dlatego mały szczeniak powinien otrzymywać przynajmniej trzy posiłki w ciągu dnia. W wieku dorosłym możemy ograniczyć liczbę posiłków do dwóch na dobę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny