Australian stumpy tail cattle dog – ogólny opis i charakterystyka rasy psów pasterskich

Rasa australian stumpy tail cattle dog występuje pod wieloma nazwami. Do często używanych należy chociażby blue heeler, red heeler, queensland heeler, ACD czy queensland blue heeler. Jak nietrudno się domyślić, psy pochodzą z Australii, gdzie pełniły rolę zwierząt zaganiających. Rasowe Australian stumpy tail cattle dog zostały uznane przez FCI, a rasa doczekała się wzorca pod numerem 351. W dokumentacji znajduje się dokładny opis idealnego wyglądu, a także predyspozycji psa pasterskiego.

Nasz australijski krótkoogoniasty pies do bydła waży około 16 do 24 kg. Za idealną wysokość w kłębie dorosłego psa uznaje się wartość 46 do 51 cm. Suczki red heeler lub blue heeler mogą być delikatnie drobniejsze, a opis ich idealnej wysokości w kłębie wskazuje na przedział 43 do 48 cm.

Informacje ze wzorca rasy opisują także idealną maść. Nasz pies pasterski powinien posiadać krótki i twardy włos okrywowy, pod którym musi znajdować się miękki, gęsty podszerstek. Najdłuższy włos znajduje się na szyi, co tworzy ciekawy efekt wizualny.

Wzorzec rasy opisuje także kilka wariantów umaszczenia. Queensland heeler występują w umaszczeniu niebieskim dereszowatym (gueensland blue heeler) oraz rudym dereszowatym (red heeler). Co ciekawe szczeniaki Australian stumpy tail cattle dog rodzą się białe. Na ich szacie widoczne są jedynie ewentualne drobne łatki. Szata queensland blue heeler czy blue heeler wybarwia się wraz z wiekiem.

Obecnie Australian stumpy tail cattle dog jest uznawany za bardzo rzadką rasę (podobnie jak foxhound amerykański). Psy występują w niewielkiej ilości na terenie europy, nieco więcej przedstawicieli psów pasterskich odnajdziemy w Stanach Zjednoczonych i na terenie Australii. Z uwagi na bardzo małą popularność, szczeniaki tej rasy nie znajdują się w polskich hodowlach. Cena za szczeniaki okazuje się bardzo trudna do ustalenia. Pasterski queensland heeler czy zaganiający red heeler jest bardzo trudny do nabycia. Cena będzie uzależniona od kraju zakupu, a także renomy danej hodowli. W naszym kraju cena zakupu szczeniaków z rodowodem nie jest znana.

Queensland heeler – temperament, najważniejsze informacje i opinie o rasie psów zaganiających

Rasa pasterskich ACD uwielbia kontakt z człowiekiem i silnie przywiązuje się do wszystkich członków rodziny. Queensland heeler czy queensland blue heeler to psy oddane, towarzyskie i skore do zabawy. Na ogół okazują się dobrymi towarzyszami dla starszych dzieci, które znają już zasady prawidłowego obchodzenia się z czworonożnym pupilem.

Australian stumpy tail cattle dog posiadają pełen energii charakter i nastawiony na współpracę z człowiekiem temperament. Jest to rasa, która nie lubi się nudzić i uwielbia różnego typu zajęcia. Podobnie jak foxhound amerykański, psy ACD radośnie uczestniczą w zabawach na świeżym powietrzu i są bardzo chętne do nauki. Młode szczeniaki powinny zostać objęte wczesną socjalizacją, co wpłynie na ich temperament w wieku dorosłym.

Opisując charakter rasowego ACD, nie sposób pominąć kwestii kontaktów z innymi pupilami. Psy w hodowlach żyją w stadach i nie lubią samotności. Podobnie jest w przypadku domowych pupili, red heeler czy queensland blue heeler to psy, które nie lubią samotności i dobrze dogadują się z innymi pupilami domowymi. Właściwie socjalizowane szczeniaki dogadają się nawet z kotami i posiadają opinie psów łatwych w szkoleniu.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Rasowe queensland heelery posiadają opinie psów bardzo aktywnych. Podobnie jak foxhound amerykański i inne psy pasterskie, posiadają instynkt myśliwski. Rasa może niekiedy próbować zaganiać inne zwierzęta, jednak zawsze woli pozostawać w kontakcie wzrokowym z właścicielem. ACD nie pogoni za obcymi stworzeniami jak rasowe foxhound amerykańskie, jednak wymaga wyszkolenia przynajmniej podstawowych komend posłuszeństwa. Dzięki temu pies zaganiający okazuje się dobrym towarzyszem do spacerów, jak i bezproblemowym psem rodzinnym. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o australian cattle dogu.

Opisując opinie o rasie i temperament queensland blue heeler csy red heeler, warto także wspomnieć o kwestii kontaktów z obcymi ludźmi. Dobra, rozpoczynająca się w hodowlach socjalizacja sprawia, że ACD jest psem przyjaznym. Nieco nieufny do obcych nie będzie atakował bez potrzeby, jednak zaalarmuje właściciela o obecności nieznanych osób. Rasa posiada opinie delikatnie nieufnej, ale jednocześnie pewnej siebie i pozbawionej nadmiernej agresji (podobnie jak foxhound amerykański).

Australian stumpy tail cattle dog, o czym jeszcze warto pamiętać?

Przedstawiając informacje o rasie ACD, nie warto także przybliżyć informacje o ich wymaganiach. Queensland heeler jest psem mało wymagającym pod względem pielęgnacji. W hodowlach rekomenduje się regularne czesanie szaty przy pomocy gumowego zgrzebła.

Rasa posiada silny temperament, a zatem warto objąć ją wczesną socjalizacją. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na relacje pomiędzy osobnikami tej samej płci. Rasa australian stumpy tail cattle dog może niekiedy przejawiać chęć do dominacji, dlatego wymaga konsekwentnego, a jednocześnie łagodnego szkolenia.

Do głównych wymagań queensland heelerów należy także właściwe żywienie. Jak każda aktywna rasa psa, Australian stumpy tail cattle dogi wymagają posiłków z odpowiednią zawartością białka zwierzęcego. Może to być dobrej jakości, gotowa karma bytowa. Cena karm nie powinna być głównym kryterium wyboru. Znacznie istotniejszy jest skład, który powinien spełniać zapotrzebowanie aktywnego organizmu.

Australian stumpy tail cattle dogi świetnie odnajdują się także w żywieniu dietą BARF, która jest polecana w wielu hodowlach. Zaletą tego rozwiązania jest przyswajalność wszystkich składników odżywczych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny