Australian Cattle Dog – charakterystyka, usposobienie, opinie
Australian Cattle Dog to pies pasterski, który dawniej pełnił funkcję strażnika i zaganiacza stada bydła. Rasowe psy Australian Cattle mają specyficzny nie tylko wygląd, ale i charakter. Jaka jest cena za psa? Jak wygląda pielęgnacja i żywienie rasy? Oto najważniejsze informacje na temat Austalian Cattle Dog.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach psów.
Australian Cattle Dog – ważne informacje na temat rasy
Skąd pochodzą Australian Cattle? Gdzie zaczęła się ich hodowla?
Australian Cattle wywodzą się od innych psów pasterskich, sprowadzonych do Australii w drugiej połowie XIX wieku. To właśnie w Australii zaczęto hodować psy. Miłośnicy rasy uważają, że Australian jest krzyżówką z australijskim psem dingo. Warto już na wstępie zaznaczyć, że owczarek australijski dzieli się na aż trzy gatunki:
- Aussie,
- Australian Cattle,
- Kelpie.
Szczeniaki generalnie zaklasyfikowane zostały jako psy zaganiające bydło, a nie stróżujące nad owcami – jak to bywa w przypadku innych ras pasterskich (np. Kuvasz). Znawcy psów uważają też, że Australian Cattle mógł być też krzyżówką psa Kelpie z Collie – a świadczyć o tym może marmurkowy kolor sierści czworonogów.
Cena za psa z rodowodem wynosi średnio między 5000, a nawet 6500 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Wiele zależeć będzie od genów, płci, wieku, zbliżenia do wzorca rasy oraz ilości szczeniaków w jednym miocie. Ostateczną cenę zawsze ustala hodowla, sprzedając swoje rasowe szczenięta.
Opis wyglądu Australian Cattle Dog
Według klasyfikacji FCI, pieski zaliczane są do grupy 1 (owczarki i psy pasterskie), sekcji 2 (psy zaganiające). Australian Cattle wagę mają podobną, co seter angielski – między 20, a nawet 30 kg. Jednak, ich wzrost jest znacznie mniejszy niż ma zarówno seter angielski, Kuvasz czy pies moskiewski stróżujący. Australian mierzą ok. 43-51 cm, przy czym suczki zawsze są nieco niższe.
Szata psów jest gładka, twarda, prosta i krótka. Czworonogi mają dość gęsty podszerstek, który mocno przylega do ciała. Umaszczenie Australian zazwyczaj jest:
- niebieskie,
- niebieskie marmurkowe,
- niebieskie nakrapiane,
- przesiane czerwone.
Mogą pojawiać się też na sierści drobne znaczenia (są dopuszczalne przez FCI). Australijskie czworonogi są psami średniego wzrostu, jednak o zwartej budowie. Ich głowa jest duża, oczy średniej wielkości, uszy stojące i nieco zaostrzone, a ogon zwisający aż do stawu skokowego. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach stróżujących.
Charakter Australian Cattle Dog
Szczeniaki rosną na twarde psy, które są odporne zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Podobnie, jak pies moskiewski stróżujący, Australian z rodowodem ponad wszystko cenią sobie możliwość pracy. Nie trzeba jednak mieć bydła, które czworonogów miałby zaganiać. Wystarczy, że będziesz cały czas dawał swojemu psu kolejne zadania do wykonywania. Przez swoje geny oraz instynkt, Australian Cattle uwielbia psie sporty, np. tropienie czy agility.
Dla psów istotne jest stałe utrzymywanie kontaktu ze swoim opiekunem. Czworonóg jest mu niezwykle wierny, słuchając jedynie jego poleceń. Pozostałych członków rodziny będzie tolerował, jednak niekoniecznie słuchał. Mimo to, Australian to świetny towarzysz dla rodziny, który bardzo lubi zabawę – dzięki niej pozbyć się bowiem może rozpierającej go stale energii.
Ciężko spotkać moment, w którym Australian byłby spokojny. Jest to pies, który zawsze jest bowiem pobudzony i w pełnej gotowości, czujnie pilnując posesji. To pies pracujący, więc w sumie nie ma się czemu dziwić. Jego zadaniem, poza zaganianiem bydła, jest także stróżowanie nad gospodarstwem domowym. Warto napomknąć, że pies nie ma zaufania do obcych i będzie się wobec nich zachowywał nieufnie. Odpowiednio wyszkolony pies nie będzie jednak wykazywał wobec nieznajomych agresji. Trzeba jednak wiedzieć, że na pewno będzie on dużo szczekał – związane jest to z jego ogromną czujnością i ostrzeganiem domowników przed intruzami.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Szczenięta Australian Cattle Dog – opis wymagań rasy
Usposobienie Australian Cattle Dog
Pies nie należy do niezależnych, ponieważ oddany jest swojemu opiekunowi, którego za wszelką cenę chce chronić. Australian lubi czuć się potrzebny, więc nie przepada za zostawaniem sam w domu. Nie zapewniając psu zajęcia na czas swojej nieobecności, możesz spotkać się z destrukcyjnymi dość zachowaniami rasy. Nudzący się Australian może bowiem zacząć niszczyć różne przedmioty, które akurat będzie miał w zasięgu łap.
Warto od najwcześniejszych lat zająć się socjalizacją swojego pieska. Jest on inteligentny, więc szybko nauczy się nowych komend czy zasad. Trzeba jednak zacząć szkolenie psa odpowiednio wcześnie po to, by inteligencja psa nie stała się… przeszkodą. Pies szkolony w zbyt późnym wieku może zacząć sobie pozwalać na zbyt wiele, będąc uparty i trudny do nauczenia czegokolwiek. To bardzo aktywny pies, który potrzebuje sporej ilości pracy. Jeżeli więc nie będziesz mu w stanie tego zapewnić, lepiej nie decyduj się na czworonoga jako swojego pierwszego psa. Jeśli nie masz doświadczenia, Australian Cattle będzie mógł zdominować relację człowiek-pies.
Australian Cattle Dog, a życie z innymi
Pies powinien mieszkać na wsi, bo potrzebuje dość sporej przestrzeni do biegania. Męczarnią byłoby dla pieska siedzenie w bloku wielorodzinnym, dlatego zdecyduj się na niego tylko i wyłącznie, gdy masz dom na wsi. Do życia w mieście pies się zwyczajnie nie nadaje. Potrzebne są mu stałe i częste bodźce, jak uprawianie psich sportów lub dalekie spacery na łonie natury. Niestety, ale w mieście ciężko będzie zapewnić to psu Australian Cattle Dog.
Jeżeli chodzi o życie psów z innymi zwierzętami, raczej nie powinno być z tym większych problemów. Australian Cattle Dog pod warunkiem, że będzie wychowywany z kotami czy innymi psami od najwcześniejszych lat (np. zwierzaki będą razem dorastać), potraktuje je jako członków swojej grupy i rodziny. W przypadku innych psów, łatwiej będzie się mu dogadać z „nie swoją” rasą. Australian Cattle Dog dogada się też z dziećmi, ponieważ lubi zabawę z nimi. Na pewno będzie też ich bronił. W przypadku starszych osób, będzie już nieco trudniej. Pies jest bardzo aktywny, a jeżeli starsza osoba nie zapewni mu wystarczająco dużej dawki ruchu, czworonóg zacznie być męczącym towarzyszem.
Pielęgnacja, żywienie i zdrowie psów Australian Cattle Dog
Australian nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczy, że wyszczotkujesz go kilka razy w miesiącu. Pies linieje umiarkowanie, więc nie będzie gubił zbyt dużej ilości sierści. W przypadku karmienia czworonoga, możesz postawić zarówno na wysokojakościową karmę suchą lub mokrą, jak i na własnoręcznie komponowane posiłki. Ważne jednak, żeby zawierały wszystkie cenne składniki, dopasowane pod stopień aktywności i wiek psa.
Australian jest odpornym psem, który wytrzyma zmianę warunków klimatycznych. Nie są mu straszne ani upały, ani srogie zimy. Przez to, że pies jest aktywnym czworonogiem, nie jest narażony nadwagę – oczywiście pod warunkiem, że Australian każdego dnia będzie się sporo ruszał. Pieski dożywają średnio do ok. 14 lat, choć może to być i znacznie więcej.
Aussie to potoczna nazwa Owczarka Australijskiego. Ta rasa została wyhodowana w USA.
Cattle powstały ze skrzyżowania marmurkowych collie z Dingo. Możliwe, że były dodane kelpie i dalmatyńczyki.
Psy tej rasy często ważą poniżej 20 kg. Zwłaszcza suki. Wzrost według wzorca do 43-48 cm dla suki i 46-51 cm dla psa.
W rasie nie występuje kolor marmurkowy (merle).
Cattle są niezależne. Zawsze mają własne zdanie i własny pomysł na życie. To psy które trzeba zaakceptować takie jakimi są, zaprzyjaźnić się z nimi - dopiero wtedy dają z siebie 100%. Uwielbiają być obok, towarzyszyć na każdym kroku, ale nie mają problemów z zostawaniem samem. To wygodnickie stwory, które bardzo chętnie skorzystają z czasu tylko dla siebie.
Pracować i zacząć pracować można z psem w każdym wieku. Podatność na szkolenie, upór (skąd w ogóle taki opis...) nie wzrastają z wiekiem. Cattle potrzebują jasnych zasad. Świetnie szkolą się na nagrody, są wrażliwe na swojego przewodnika, ale przy tym wymagają konsekwencji.
Nie mam pojęcia skąd pomysł, że ta rasa może mieszkać tylko na wsi. Równie dobrze czuje się w mieście, w bloku jak i na wsi. Liczy się przewodnik i zasady. W mieszkaniu czy w domu pies powinien odpoczywać. Sam na podwórku się nie wybiega. Chociaż rozrywkę na pewno sobie znajdzie - kopanie, darcie ryja pod płotem, ganianie ptaków, kotów itd.
Socjalizacja jest bardzo ważna, ale to nie koniecznie da gwarancję, że dorosły przedstawiciel rasy będzie miły dla innych zwierząt. Większość cattli nie lubi innych psów i chętnie skorzysta z możliwości zrobienia rozróby. Tak samo chętnie wpierdzieli każdemu psu niezależnie od rasy ;)
Gubią sierść 2 razy do oku po 6 miesięcy. Dzięki ubarwieniu kłaki są dobrze widoczna na każdym braniu. Dwa razy do roku gubią bardziej - można wtedy odkurzać chałupę kilka razy dziennie.
O ile świetnie znoszą niskie temperatury, to upałów już nie lubią. Dużo gorzej pracują, szybko mają dosyć.