Amstaf niebieski – jaki to pies? Sprawdzamy najważniejsze informacje

Jak wygląda amstaff blue?

Amstaff niebieski czy innymi słowy amstaff blue nie różni się zbytnio od swoich towarzyszy o innym umaszczeniu. Jedyną istotna różnicą jest błękitny odcień sierści, który cieszy się dość dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych nabywców szczeniąt. Co ciekawe american staffordshire terrier może także posiadać oczy w kolorze błękitnym, co sprawia bardzo interesujące, niecodzienne wrażenie.

W ofertach hodowli znajdziemy szczeniaki o błękitnym, czarnym, białym, szarym czy brązowym umaszczeniu. Kolor biały stanowi zazwyczaj niewielką domieszkę barwową. Co ciekawe psy w typie bull mogą także posiadać umaszczenie blue nose. Charakterystyczną cechą psów blue nose jest jednobarwne umaszczenie w kolorze czarnym brązowym lub szarym, z białymi znaczeniami.

Omawiając wygląd american staffordshire terrierów, warto określić także ich proporcje. Dorosły amstaff niebieski jest silnie umięśniony, posiada krótką przylegającą do ciała sierść i dość szeroką linię tułowia. Prawidłowo zbudowany amstaff blue waży około 28 do 40 kg. Jest to ujednolicona waga zarówno dla pieska, jak i dla suczki. Dorosły pies posiada wysokość w kłębie pomiędzy 46 a 48 cm. Suczki są nieco drobniejsze, a ich wzorcowy wzrost waha się w przedziale 43-46 cm.

Co ciekawe, błękitny amstaff amerykański może posiadać umaszczenie dwukolorowe. Dzięki temu często spotykamy szczeniaki o dość nietypowych konfiguracjach barwowych. Mimo szerokiej gamy umaszczenia, rasa psa amstaff jest dość charakterystyczna i trudna do pomylenia. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także ten artykuł, jak opiekować się szczeniakiem amstaffa.

Jaki charakter posiada amstaff blue?

Amstaff niebieski, czarny, biały, blue nose, brązowy czy szary wyróżnia się dużą odwagą. Już małe szczeniaki okazują duży stopień niezależności i chętnie poznają otaczający je świat. Dorosły american staffordshire terrier nie boi się konfrontacji z innymi psami, co może prowadzić do konfliktów. Jest to cecha szczególnie często występująca wśród osobników płci męskiej, które częściej przejawiają skłonności do dominacji i popadania w konflikty.

Ze względu na nieugięty charakter, małe amstaffy wymagają odpowiedniej socjalizacji i konsekwentnego prowadzenia. Dzięki temu nasz czarny, biały, błękitny czy szary terrier może stać się przyjaznym pupilem domowym. Warto bowiem pamiętać, iż amstaff amerykański silnie przywiązuje się do swojej rodziny, jest wobec niej lojalny i bardzo oddany.

Charakter amstaffa amerykańskiego przejawia się też w braku szczekliwości. Małe amstaffy zazwyczaj nie ujadają bez potrzeby, a głośne szczekanie może być wywołane sytuacją zagrożenia. Odpowiednie wychowanie amstaffa sprawia, że pies posiada stabilną psychikę i nie sprawia problemów w relacjach z domownikami, może być też bardzo łagodny oraz wyrozumiały w kontaktach ze starszymi dziećmi. Warto przy tym podkreślić, iż kontakty na linii dziecko pies powinny być stale kontrolowane przez osobę dorosłą.

Warto także pamiętać, że rasa psa amstaff słynie z zaciekłości. Nasz czarny, błękitny, biały, blue nose czy szary towarzysz może przejawiać dość nieugięty charakter. Dlatego niezbędne jest odpowiednie wychowanie oraz jasne ustalenie zasad. Już małe amstaffy bywają nieugięte w zabawach z innymi psami. Przez lata była to rasa szkolona do walk, a zaciekłość okazywała się pożądaną cechą charakteru. Jeśli nasz amstaff niebieski upatrzy sobie jakiś cel do ataku, trudno będzie odwieść go od tego pomysłu. Na szczęście prawidłowe szkolenie amstaffa eliminuje tego typu problemy, a dobrze prowadzony, dorosły pies może stać się idealnym i bezproblemowym pupilem domowym.

Prawidłowe wychowanie amstaffa – jakie wymagania posiada rasa psa amstaff?

Waleczność i zaciętość amerykańskich terrierów stanowi pewne wyzwanie dla osób, które decydują się na szczeniaki tej rasy. Wychowanie amstaffa wymaga dużej konsekwencji, pewności siebie właściciela, a także czasu. Istotna okazuje się już sama socjalizacja, którą rozpoczyna się w hodowli. Dobrze socjalizowany amstaff blue jest znacznie lepiej przystosowany do życia z innymi psami, zna dźwięki ulicy, a często również idealnie dogaduje się ze zwierzętami innego gatunku.

Prawidłowe wychowanie amstaffa powinno być konsekwentne, ale i łagodne. Wbrew pozorom, amstaff blue posiada dość wrażliwe usposobienie. Szkolenie metodami wzmocnienia negatywnego zazwyczaj przynosi opłakane skutki, a pies zaczyna przejawiać cechy agresywne. Dlatego prawidłowe wychowanie amstaffa powinno bazować na wzajemnym zrozumieniu i szacunku.

American staffordshire terrier nie reaguje agresywnie na znane mu sytuacje i zwierzęta. Dlatego wychowanie rozpoczynamy już w pierwszych dniach pobytu szczeniaka w nowym domu. Zapoznajemy go z zasadami życia rodzinnego, nagradzamy za dobre zachowania i nie tolerujemy zachowań dominujących. Prawidłowe wychowanie amstaffa polega też na regularnych kontaktach z innymi zwierzętami, zapewnieniu dużej dawki ruchu i zajęć intelektualnych. Amstaff niebieski, czarny, biały czy szary jest nie tylko dobrym obserwatorem, ale i kompanem do wspólnych wędrówek. Wystarczą mu jasno wprowadzone zasady, które sprawią, że stanie się przyjaznym i łagodnym psem bez nadmiernej skłonności do agresji.

Warto także podkreślić, iż rasa psa amstaff może być łagodna w stosunku do dzieci. Jest to dość ważna kwestia, o którą boją się właściciele tych pupili. Nasz amstaff czarny, blue nose czy błękitny będzie lojalny i oddany, jeśli zostanie do tego odpowiednio przygotowany. Przypomnijmy, że duże i małe amstaffy mogą być agresywne w przypadku nieznanych sobie sytuacji, są psami terytorialnymi i nie zawsze zachowują ufność w stosunku do obcych. Narodziny nowego członka rodziny nie muszą wiązać się z koniecznością oddania pupila, jednak warto wprowadzić odpowiednie szkolenie i przystosować zwierzę do obecności dziecka. Amstaff czarny czy brązowy może okazać się wyjątkowo łagodny, jednak kontakty z dzieckiem zawsze wymagają kontroli ze strony osoby dorosłej. Jest to uniwersalna zasada, którą warto stosować przy psach dowolnej rasy.

Opinie o rasie, możliwe choroby i cena zakupu szczeniaka

Opinie o amerykańskich amstaffach

Zarówno amstaff niebieski, blue nose jak i amstaff czarny często posiadają dość skrajne opinie. Niektórzy upatrują w nich idealnych towarzyszy rodzinnych, inni określają je mianem psów morderców. Warto przy tym pamiętać, że małe amstaffy posiadają typowe dla rasy cechy zawziętości, a często również skłonności do dominacji. Jednak opinie o psach mordercach są mocno przesadzone. Entuzjaści tej rasy podkreślają, że amstaff czarny, amstaff niebieski czy blue nose jest chętny do nauki i wyjątkowo bystry. Nie reaguje agresywnie, jeśli zapewnimy mu odpowiednią socjalizację i wychowanie.

Szczeniak amstaff z kolorowymi piłkami
Amstaff niebieski lub amstaff blue, a także wychowanie, charakter, usposobienie i hodowle w Polsce

Małe amstaffy często wykazują bardziej stabilne i zrównoważone zachowanie niż źle szkolone psy ras miniaturowych. Dlatego przychylne opinie miłośników tej rasy sugerują, że pies stanowi odbicie preferencji swojego właściciela. American staffordshire terrier może okazać się łagodnym kompanem, jednak niewłaściwie prowadzony może być też niebezpieczny. Dlatego przed zakupem szczeniaka warto przemyśleć kwestię własnych możliwości. Małe amstaffy nie będą idealnym pupilem dla osoby niedoświadczonej, porywczej czy zbyt zapracowanej. Z pewnością nie jest to też rasa przeznaczona dla osób, które nie chcą poświęcać czasu na wspólną aktywność fizyczną.

Możliwe choroby dorosłych psów

Amerykański stafforedshire terrier nie jest szczególnie chorowity, jednak może być predysponowany do niektórych chorób. Szacuje się, że ponad 25 procent przedstawicieli tej rasy cierpi na dysplazję stawu biodrowego. Nieco mniejsza część pupili może cierpieć na dysplazję stawu łokciowego. Obie choroby mogą mieć podłoże genetyczne i rozpoznaje się je na podstawie zdjęcia RTG.

W polskiej praktyce hodowlanej nie ma obowiązku wykonywania tego typu badań, jednak jest to bardzo polecane.  Dobra hodowla powinna udostępnić nam aktualne wyniki badań, dzięki czemu zyskamy pewność, że szczeniaki nie są obciążone genetycznie.

U amstaffa mogą także występować choroby serca. Wśród najczęściej występujących wad wyróżniamy tutaj zwężenie zastawki tętnicy płucnej i podzastawkowe zwężenie ujścia aorty. Obie choroby mają ciężki przebieg i możliwe podłoże genetyczne.

Nasz szary, niebieski czy czarny amstaff amerykański jest też predysponowany do chorób oczu. Wyróżniamy tutaj często występującą dwurzędowość rzęs. Wśród innych chorób towarzyszących występuje zwichnięcie rzepki, niedoczynność tarczycy, a czasem nawet zwyrodnienie kory mózgu. Rasa psa amstaff może borykać się też z głuchotą, a dorosły pies również z zaćmą. Szczeniaki zazwyczaj nie chorują na dwie ostatnie choroby, które rozwijają się dopiero w późniejszym wieku.

Cena za szczeniaki. Ile kosztuje rasa psa amstaff?

Każdy potencjalny nabywca jest zainteresowany cenami za szczeniaki. Jak się okazuje, koszt zakupu małego pupila jest uzależniony od kilku podstawowych czynników. Jednym z istotniejszych jest wybór odpowiedniej hodowli. Rasa psa amstaff jest predysponowana do ciężkich chorób o podłożu genetycznym. Dlatego warto wybrać sprawdzoną hodowlę, która regularnie bada swoje psy i dopuszcza do rozrodu jedynie w pełni zdrowe osobniki. Szczeniaki z dobrych skojarzeń nie posiadają fiksacji, obciążeń genetycznych ani nadmiernej skłonności do agresji. Ich zakup okazuje się zatem bardzo dobrym pomysłem.

Nasz amstaff czarny czy błękitny może pochodzić z hodowli należącej do różnych związków i stowarzyszeń. W naszym kraju największą renomą cieszy się ZKWP, będące członkiem międzynarodowej federacji FCI. Cena za szczeniaki z ZKWP będzie wprawdzie nieco wyższa, jednak taki zakup okazuje się najbezpieczniejszy. Pamiętajmy przy tym, że rasa psa amstaff powinna posiadać badania w kierunku dysplazji. Jest to istotny parametr wyboru odpowiedzialnego hodowcy.

Cena za szczeniaki z rodowodem ZKWP rozpoczyna się od około 3500 zł. W owej cenie znajdzie się mały amstaff czarny czy brązowy, przeważnie bez uprawnienia do wystaw. Wystawowy amstaff czarny czy błękitny okazuje się droższy. Najczęściej występująca cena waha się w przedziale 4000-6000 zł. W owej kwocie nabędziemy szczeniaki z bardzo dobrych linii hodowlanych. Niekiedy cena za szczeniaka wystawowego czy dorosłych przedstawicieli swojej rasy jest nieco wyższa.

ikona podziel się Przekaż dalej