American stafford terrier

Amstaff czarny, czarno-biały, pręgowany – jakie są jego odmiany?

Jak wygląda pies amstaff? Nie występuje jedynie amstaff czarny. We wzorcu dopuszczalne są różne odmiany umaszczenia tego psa. Może być pręgowany, łaciaty lub jednolity, ale są kolory, które określa się jako niepożądane. Należą do nich: biały (tylko w przypadku, gdy biel stanowi więcej niż 80% powierzchni ciała pieska), brązowy (zwany też czekoladowy lub wątrobiany) oraz czarny-podpalany. Poza tymi barwami można wymienić jeszcze amstaffa w kolorze: czerwonym, płowym, sobolowym, foczym, jelenim, błękitnym (niebieskim).

Nie jest to mały pies. Zalicza się do klasy średniej. Samiec osiąga w kłębie 46-48 cm, a suczka 43-46 cm. We wzorcu waga amstaffa nie jest dokładnie określona, po prostu powinna być proporcjonalna do jego wymiarów. Jest to bardzo umięśniony pies, a przez to silny. Jego sierść jest krótka i twarda w dotyku. Trudno usuwa się ją z ubrań i mebli, ale nie leni się zbyt dużo. Wystarczy szczotkować psa raz na kilka dni, aby zmniejszyć ilość włosów unoszących się w powietrzu. Amstaffa kąpie się tylko w razie potrzeby, stosując przy tym szampon dla psów oraz odżywkę nabłyszczającą.

Ani skrót „amstaff terrier” ani „amstaff angielski” nie są poprawne. Pełna nazwa tych psów (od 1972 roku) to „american stafford terrier”, której skrót jest „amstaff”. Choć te psy mają swojego przodka, który został wyhodowany w Wielkiej Brytanii, to jednak w Stanach Zjednoczonych doszło do ulepszenia rasy i wyodrębnienia jej. Zastanawiasz się nad zakupem psa tej rasy? Sprawdź także ten artykuł z opiniami na temat amstaffów.

Prawdziwy charakter amstaffa

W mediach te psy określane są jako agresywne. Jednak nie znajdują się na liście niebezpiecznych ras psów. Z natury nie są agresywne. Stają się takie przez złe traktowanie. Jeżeli amstaff będzie źle wychowany, to jako dorosły pies stanie się bardzo niebezpieczny dla otoczenia. Te psy są odważne, dlatego nie boją się zaatakować tego, kto im grozi. Ze względu na to, że są to pieski niezwykle wrażliwe, tresura polegająca na krzykach i karach cielesnych wyzwala w nich agresję. Młody amstaff szybko się uczy. Wystarczy zachęcić go przysmakiem lub zabawką, a na pewno nie odmówimy.

American stafford terrier jest towarzyskim psem, który kocha wszystkich domowników. Uwielbia spędzać czas ze swoim właścicielem, a do dzieci jest cierpliwy. Amstaffy mają łagodny charakter, choć istnieje przekonanie, że są to bestie stworzone tylko po to, aby walczyć i zabijać. W udowodnieniu, że jest to rasa psów przyjaznych i wesołych, nie pomógł fakt, że te psy często kupowane są przez gangsterów, którzy się nad nimi znęcają. Takie psy rzucają się potem na wszystkich i na wszystko, ponieważ wszędzie dostrzegają zagrożenie.

Amstaff czarny na czarnym tle, a także jak wygląda pies amstaff
Amstaff czarny, czyli amstaff terrier oraz cena amstaffa amerykańskiego

Trzeba być konsekwentnym i nie pozwalać psu naginać reguł, które raz się ustali. Ustępowanie sprawi, że pies będzie chciał wymusić więcej, aż stanie się nie do opanowania. Szczeniak potrzebuje dużo czasu i uwagi, aby jako dorosły stał się psem posłusznym i niesprawiającym problemów w domu oraz na spacerze. Jego tresura powinna obejmować także uczęszczanie do psiego przedszkola. Tam amstaff może socjalizować się z innymi psami pod czujnym okiem psiego behawiorysty. Oswajanie szczeniaka z dziećmi, osobami starszymi, psami oraz innymi zwierzętami sprawi, że nauczy się z nimi obcować i żyć w zgodzie.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Małe amstaffy i duży amstaff – czy istnieją różne rodzaje amstaffa?

Amstaff czarny – cena amstaffa amerykańskiego

Koszt rasowego pieska wynosi od 3500 do 6000 zł. Im bardziej maluch jest wpasowany w ramy wzorca rasy, tym droższy. Ważni są również rodzice szczeniaka oraz ich osiągnięcia na psich wystawach. Cena zależy również od stanu zdrowia zwierzaka. Zdarza się, że po zakupie pieska okazuje się, że cierpi on na dysplazję stawu biodrowego lub kolanowego, co wyklucza go z możliwości brania udziału na wystawach. W takim przypadku często hodowca proponuje trzy rozwiązania: możliwość oddania pieska do hodowli i zwrot pieniędzy, połowiczne oddanie kwoty za pieska lub pokrycie kosztów leczenia.

Gdy znajdziesz ogłoszenie, to zawsze możesz poprosić hodowcę o kolejne zdjęcia. Podczas rozmowy telefonicznej można dowiedzieć się więcej szczegółów na temat hodowli, jednak ani zdjęcia, ani taka rozmowa nie zastąpią spotkania z hodowcą i pieskiem na żywo. Dodatkowo jest to okazja, aby ocenić, w jakich warunkach wychowywany jest szczeniak (młody amstaff zaczyna tresurę już w hodowli), czy nikt nie zachowywał się wobec niego agresywnie (będzie to widać po jego zachowaniu) oraz jak zachowują się inne psy w tej hodowli (dorosłe).

Należy wystrzegać się hodowli, które są nimi tylko z nazwy. Zwierzęta znajdujące się w pseudohodowlach są masowo rozmnażane, trzymane w złych warunkach, źle odżywiane, a także nie mają wymaganych szczepień, odrobaczenia oraz badań. Pseudohodowcy sprzedają pieski jak najszybciej, aby nie tracić pieniędzy na ich utrzymanie, a koszt za takiego pieska to ok. 500 zł. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwierzak będzie chory i nie pożyje za długo lub będzie się męczył.

Amstaff a stafford – czym te rasy się różnią?

Staffiki, czyli staffordshire bull terrier, czasami określa się jako małe amstaffy, a duży amstaff to american stafford terrier. Jednak nie jest to jedna i ta sama rasa. Podczas gdy przodkowie amstaffów wyruszyli do Stanów Zjednoczonych, one zostały w Wielkiej Brytanii i wytrwały w swojej niezmienionej formie. Gdy zakazano walk psów, szybko stały się psami do towarzystwa.

Staffordshire bull terrier osiąga w kłębie 35,5-40,5 cm, a jego waga jest o połowę mniejsza od wagi amstaffa. Jest to pies mniejszy, ale za to ma bardzo dobrze zbudowane ciało. Świetnie nadaje się do opieki nad dziećmi, ponieważ odznacza się dużą cierpliwością. Trzeba mieć jednak na uwadze, że szczeniaka staffika trzeba od małego oswajać z dziećmi, a dzieci nauczyć prawidłowego obchodzenia się z psem. Poza niańczeniem dzieci staffik świetnie odnajduje się w psich sportach takich jak agility, weigth pulling, flyball czy dogtrekking. Ten pies jest ciekawski i nieustępliwy. Ma ogromny temperament, przez co czasami bywa trudny do okiełznania.

Podobnie jednak jak amstaff, staffik nie nadaje się dla osoby starszej z tego względu, że wymaga ciągłego ruchu i dużej aktywności fizycznej. Obie te rasy są kochającymi towarzyszami, trzeba jednak odpowiednio zająć się ich tresurą. Krzyk jest niewskazany. Podczas gdy amstaff stanie się agresywny i będzie się bronił, dla staffika będzie to dotkliwa kara.

ikona podziel się Przekaż dalej