Krótka charakterystyka rasy – amerykański terrier bezwłosy

Jest to najmłodsza rasa psów bez włosów. Pierwsza suczka urodziła się w Stanach Zjednoczonych w latach 70. ubiegłego wieku. W jej pierwszym miocie urodziły się dwa szczeniaki bez sierści. Były różnej płci i to one przyczyniły się do zapoczątkowania rasy. Ten pies ma najmniej problemów zdrowotnych ze wszystkich bezwłosych ras.

Pieski rodzą się owłosione, ale w niewielkim stopniu. Mają tylko trochę puszku, który jest rozsiany po całym ciele. Szybko go gubią i zostają nagie. Ich skóra jest gładka i zazwyczaj jasna (różowa). Plamy mają różne kolory. Mogą być np.: czarne, szare.

Amerykański terrier bezwłosy ma dobry charakter. Jest bardzo energiczny i chętnie brałby udział w polowaniach, ale trzeba uważać, aby w czasie biegu po lesie nie uszkodził swojej delikatnej skóry. Potrzebuje dużo ćwiczeń. Jest to pies inteligentny, więc szybko uczy się nowych rzeczy, a jego wychowanie nie sprawia większych problemów.

Może wydawać się, że amerykański terrier bezwłosy nie wymaga pielęgnacji. Prawda jest jednak inna. Pies bez sierści wymaga regularnych kąpieli, ponieważ na jego skórze zbiera się brud. Trzeba go kąpać przynajmniej raz na dwa tygodnie. Nie należy używać przy tym szamponu o zbyt chemicznym składzie. Powinien bazować na naturalnych ekstraktach i dobrze usuwać sebum. Po tym zabiegu pielęgnacyjnym należy nasmarować skórę psa olejkiem nawilżającym. Amerykański terrier bezwłosy nie jest odporny na różne warunki atmosferyczne, dlatego w czasie zimy należy zakładać mu grube ubranko. Latem trzeba pamiętać o tym, aby smarować psa kremem z filtrem UV, aby chronić jego skórę przed promieniowaniem słonecznym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o amerykańskim staffordshire terierze?

Amerykański terier bezwłosy - jaka jest cena za rasowe szczeniaki?

Zazwyczaj za młode rasowe psy trzeba zapłacić od 2000 do 4000 zł. Mastif angielski mieści się w tym przedziale. Szczeniaki buldoga angielskiego można dostać od 2500 do nawet 6500 zł, ale często zdarzają się oferty za ok. 3000 zł. Cena teriera rosyjskiego waha się od 2000 do 4500 zł.

W naszym kraju hodowla amerykańskiego teriera bezwłosego jest znikoma i ten pies w zasadzie nie jest dostępny w Polsce. Jeśli zależy ci na tym, aby kupić psy tej rasy, rozejrzyj się za zagranicznymi hodowli. Musisz jednak wziąć pod uwagę to, że pieski kupowane zza granicy będą droższe, ponieważ dochodzi wyrobienie potrzebnych papierów, transport, a także dłuższy czas pobytu w hodowli. Cena za amerykańskiego teriera bezwłosego to minimum 3000 zł.

Ostateczna kwota zależy także od tego, w jakim stopniu piesek wpasowuje się we wzorzec rasy i jakich ma przodków. Znaczenie ma również renoma hodowli. Zdarzają się szczeniaki wystawiane na sprzedaż za ok. 500 zł. Możesz być pewien, że nie będą to rasowe pieski. Istnieje tylko kilka wyjątkowych sytuacji, kiedy pies sprzedawany jest taniej i zazwyczaj dotyczy to kilkuletnich psów, które z jakiegoś powodu zostały wyłączone z planu hodowlanego. Szczeniak, który ma wady i nie wpasowuje się wzorzec rasy, również nie powinien kosztować tak mało.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pies rasy amerykański terrier bezwłosy na białym tle oraz jego usposobienie i hodowla
Jaki charakter ma pies rasy amerykański terrier bezwłosy, czyli opis i hodowla

Choć jest małe prawdopodobieństwo, że akurat w tej rasie trafisz na pseudohodowle, to jednak miej się na baczności. Wszelkie „pieski w typie rasy” oraz miniaturki (gdy wzorzec rasy nie podaje takiej odmiany) to jedynie chwyty marketingowego pseudohodowców. Te zwierzęta nie są rasowe, a co za tym idzie – ich charakter może całkiem odbiegać od tego we wzorcu. Prawie zawsze psy pochodzące z takich miejsc są chore, a ich leczenie drogie i permanentne.

Czy amerykański terrier bezwłosy nadaje się dla alergików?

To, że pies jest bez sierści, wcale nie oznacza, że nadaje się dla alergików. To nie ona jest odpowiedzialna za uczulanie, choć istnieje takie błędne przekonanie. Tak naprawdę odpowiada za to białko zawarte w ślinie i naskórku zwierzęcia. Zazwyczaj samce uczulają bardziej.

Kiedy skóra psa złuszcza się, to odpada wraz z wypadającymi martwymi włosami. W czasie obfitego linienia psów te alergeny przez prawie cały czas znajdują się w powietrzu. W przypadku psów bez włosów alergeny są mniej rozsiewane, ale wciąż znajdują się na skórze psa. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy osobnik (z jednej rasy) uczula w różnym stopniu. To, czy jesteś uczulony na danego psa, możesz dowiedzieć się tylko odwiedzając parokrotnie hodowlę.

Nie każdemu podpasuje usposobienie amerykańskiego teriera bezwłosego. Decydująca się na psa bez sierści, trzeba pamiętać, że wymaga on systematycznej pielęgnacji. Nie można zapominać także o tym, że należy chronić jego skórę przed promieniowaniem UV, a w czasie zimy ubierać mu ciepłą kurteczkę.

ikona podziel się Przekaż dalej