Charakterystyka rasy – amerykański pitbulterier

American pit bull terrier, pitbull, bulterier czy terier?

Te psy nazywa się różnie. Można spotkać się z zapisem: amerykański pitbulterier, pitbul terier, pitbull, pit oraz american pit bull terrier. Bulterier (bez „pit”) to już inna rasa psa. Pełna nazwa jest w pewien sposób myląca, ponieważ pies nie do końca powstał w Ameryce, a z terierami ma mało wspólnego.

Wszystko zaczęło się od łączenia buldogów z terierami. Te dwa rodzaje psów miały stworzyć idealną mieszankę. Tak też się stało, bo pies pitbull jest silny i nieustępliwy. Nowo powstała rasa służyła do m.in. walki z bykami. Później w Anglii zakazano wykorzystywania zwierząt do takich sportów. Nie powstrzymało to ludzi od organizowania nielegalnych walk psów. To samo działo się wtedy, gdy te psy trafiły do Ameryki. To właśnie tam, w 1898 roku nadano im nazwę American Pit Bull Terrier.

Pitbull terier to rasa oficjalnie nieuznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Jest zaakceptowana tylko w United Kennel Club (UKC) oraz American Dog Breeders Association (ADBA). Amerykański pitbulterier mylony jest z rasa American Staffordshire Terrier.

Umaszczenie tego psa może być różnorodne. Istnieje pitbull biały, czarny, niebieski etc. Tak naprawdę niedopuszczalne jest tylko umaszczenie merle. Waga tego psa powinna mieścić się w przedziale 14-30 kg. Wysokość w kłębie szacuje się na ok. 43-53 cm. Sierść ma być lśniąca i krótka, a do tego gęsta i twarda.

Ciekawy jest pitbull red nose (czerwononosy). Umaszczenie tego psa jest czekoladowe lub wątrobiane. Może też być to umaszczenie płowe z nalotem czekoladowym lub może mieć po prostu czekoladowe pręgi. Nos nie do końca jest czerwony, jak wskazuje na to nazwa. Zwykle jest brązowy lub cielisty. Te psy mają też jasne obwódki wokół oczu i jaśniejsze wargi, a oczy rozjaśnione.

Usposobienie amerykańskiego pitbulteriera – prawdziwy charakter pitbulla

Pitbull terier znajduje się na liście psów agresywnych. Znaczenie ma tutaj usposobienie tego psa. Dorosły pitbull może sprawiać problemy, jeśli odpowiednio wcześnie nie zacznie się go tresować. Nie można jednak odnosić się do niego agresywnie. Te psy są niezwykle wrażliwe, przez co łatwo je skrzywdzić. Wszelkie krzyki i brutalność podczas tresury sprawią, że pitbull stanie się agresywny. Jest to pies odważny, dlatego nie będzie bał się zaatakować napastnika, a będzie go widzieć w każdym człowieku lub zwierzęciu, jeśli zostanie tak wychowany.

Choć może na takiego nie wyglądać, pitbull jest bardzo czuły. Kocha całą swoją rodzinę i mocno to okazuje, ale nie jest przy tym delikatny. Potrafi skoczyć na człowieka rozpędzony tylko dlatego, że ucieszy się na jego powrót do domu. Pies ten nie będzie świadomy swojej siły i tego, że wyrządził krzywdę. W ten sposób okazuje radość. Na co dzień pitbull jest wesoły i przyjazny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o psie rasy pitbull red nose?

Niestety pies ten ma skłonność do wszczynania walk z innymi psami. Jeśli już dorwie się do jakiegoś, trudno go od niego oderwać, słabo reaguje na odciąganie czy uspokajanie, a także ciężko wyprowadzić go ze stanu pobudzenia. Jego usposobienie bywa problematyczne, jednak dużą rolę odgrywa tutaj wychowanie psa. Można nauczyć go, aby akceptował inne zwierzęta, ale trzeba poświęcić na to dużo czasu i włożyć to mnóstwo wysiłku. Znaczenie ma charakter właściciela. Przy tym psie nie można okazywać słabości, bo ją wykorzysta i stanie się nieposłuszny. Konsekwencja w wychowaniu pitbulla jest niezmiernie ważna.

Pies rasy amerykański pitbulterier w czasie spaceru biegający po trawie oraz jego usposobienie
Jaki charakter i usposobienie ma pies rasy amerykański pitbulterier, czyli pitbull i jego opis

Pitbull szybko się uczy, jest inteligentny i bardzo sprawny fizycznie. Często mówi się także o nieustępliwości tych psów, gdzie nawet pomimo bólu nie przestają np. walczyć. Mają dużą potrzebę wygranej, co jest niebezpiecznie w czasie potyczki z innymi psami. Pitbulla dobrze sprawdza się w różnych psich zawodach. Odpowiednie będą dla niego high jump, wall climbing oraz weight pulling. Warto nauczyć go różnych sztuczek, chociażby dlatego, że pies potrzebuje takiej stymulacji i ciągłej nauki. Trzeba jednak zadbać o to, aby lekcje pitbulla nie były nudne.

Pielęgnacja i choroby psów rasy pitbull

Jest to mało wymagająca rasa, jeżeli chodzi o ich pielęgnację. Zazwyczaj wystarczy je wyczesywać raz na jakiś czas (np. raz na tydzień). Można robić to częściej w okresie linienia, aby pozbyć się wypadających włosów. W ten sposób uniknie się rozsiewania ich po całym domu.

Pies pitbull terier może mieć problemy z oczami (w kącikach zbiera się wydzielina) oraz zębami (tutaj zbiera się kamień, który trzeba usuwać), dlatego należy regularnie sprawdzać ich stan. Dość często zdarzają się również choroby skróty na tle alergicznym. Trzeba wtedy dojść, co uczula psiaka i wyeliminować uczulający składnik z diety. Może to być kurczak lub ryby.

Średnia długość życia psów tej rasy to 13-14 lat. Należy jednak uważać, aby po jedzeniu psy nie miały wysiłku fizycznego, ponieważ może dojść do skrętu żołądka. W tej rasie zdarzają się przypadki dysplazji stawów biodrowych. Pitbull jest bardzo wytrzymały i odporny na ból, przez co bardzo długo nie daje znać, że coś mu dolega.


Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!


Hodowla rasowych psów – informacje, opinie

Ile kosztuje amerykański pitbulterier?

Cena za rasowego psa zwykle mieści się w przedziale 2000 – 4000 zł. Pitbulla zazwyczaj można dostać w granicach 2500 zł. Jego cena nie powinna być mniejsza niż 1500 zł. Należy się wystrzegać wszelki ofert, w których pies kosztuje 200 zł lub 500 zł.

Ostateczna kwota, którą trzeba zapłacić za psa, zależy od kilku czynników. Jest wyższa, gdy szczeniak mocno wpasowuje się we wzorzec rasy. Istotni są także jego rodzice oraz linia genów. Cena zależy również od renomy samej hodowli. Z racji tego, że pitbull to rasa nieuznana przez FCI, hodowla powinna przynależeć do UKC lub ADBA. Opinie o danej hodowli możesz przeczytać na grupie miłośników rasy.

Pies rasy amerykański pitbulterier na tle drzew i wody oraz jego opis i charakter
Pies rasy pitbull krok po kroku, czyli amerykański pitbulterier i jego usposobienie

Na co zwrócić uwagę, przeglądając ogłoszenia? Choć to zdjęcia przykuwają uwagę, nie tylko na nich trzeba się skupić. Ważniejszy jest opis. Gdy cena jest odpowiednia, w nazwie ogłoszenia nie ma zapewnień, że w hodowli znajdują się miniaturki (w tej rasie nie występuję odmiana miniaturowa, ale często pseudohodowcy wykorzystują to jako chwyt marketingowy), a zdjęcia przykuły uwagę, to i tak decydujący jest sam opis. Powinny znajdować się tam informacje o psie (data urodzenia, usposobienie, rodzice, badania etc.) oraz nazwa hodowli i miejsca, w którym jest zrzeszona.

Dlaczego zdjęcia pozwalają na tylko wstępną weryfikację, czy pies wygląda na zadbanego i zdrowego? Tak naprawdę można się o tym przekonać dopiero podczas wizyty w hodowli. Zdjęcia można w łatwy sposób oszukać. Hodowca może zabrać psy w miejsce, które jest w miarę zadbane i to tam wykonać zdjęcia, które potem jeszcze odpowiednio przerobi.

Dlaczego pseudohodowla jest złym wyborem?

Istnieją dwa rodzaje hodowli: legalna i nielegalna. Pseudohodowle zaliczają się do tych drugich. Tam nie dba się o wzorzec rasy oraz o same psy. Zwierzęta trzymane są w złych warunkach (brudne kojce, nieocieplone ani nieosłonięte przed wiatrem czy słońcem), karmione najgorszą karmą (jeśli w ogóle są regularnie karmione) oraz nie mają wykonanych żadnych badań czy szczepień. Suczki rozmnażane są masowe, a często kojarzone są ze sobą osobniki blisko spokrewnione. Psy z pseudohodowli bardzo często są chore. Sprzedawane są za mniejszą cenę, aby w ten sposób zachęcić do ich zakupu i szybko zrobić miejsca na nowe szczenięta.

Amerykański pitbulterier to pies nie dla wszystkich. Jego właściciel musi być aktywny, spokojny, ale przede wszystkim powinien być pewny siebie. Usposobienie pitbulla jest trudne, a wychowanie psa zaczyna się już w hodowli. To, z jakiego miejsca się go kupi, wpływa na to, czy tego psa będzie trudno ułożyć. Jeżeli zaznaczy krzywdy w hodowli, może być problematyczny.

Dorosły pitbull terier, który był źle poprowadzony, będzie bardzo niebezpieczny. Inna rasa psa, w której również stawia się przede wszystkim na dobre wychowanie, to shiba inu. Pieski te są odważne i wytrwałe, ale bywają również uparte i lubią postawić na swoim. Ich usposobienie wymaga, aby właściciel był pewny siebie, tak samo, jak przy pitbullu, jednak rasa ta nie znajduje się na liście psów agresywnych. Shiba inu ma silny instynkt łowiecki, ale nie ma takich zapędów do walk z innymi psami. Łatwiej go też uspokoić. Ma życzliwe usposobienie dla osób, które dobrze się do niego odnoszą. Pies ten ma umaszczenie złote, sezamowe i czarne podpalane. Jeśli więc szukasz psa o silnym charakterze, ale nie chcesz porywać się na pitbulla, może zainteresuje cię właśnie shiba inu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny