Owczarek środkowoazjatycki alabai – opis, ogólna charakterystyka i opinie o rasie

Jak wygląda pies rasy alabai?

Rasa psa owczarek środkowoazjatycki została uznana przez międzynarodową federację kynologiczną FCI. Federacja opracowała wzorzec rasy, który odnajdziemy pod numerem 335. W dokumencie znajduje się dokładny opis pożądanych cech wyglądu, charakteru, predyspozycji oraz proporcji ciała psa. Alabai został zakwalifikowany do grupy 2, obejmującej pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła. Rasa zalicza się także do sekcji 2, a więc do molosów typu górskiego. Co istotne, owczarek środkowoazjatycki nie podlega próbom pracy. Podobnie jak pochodzący z Balearów perro de presa mallorquin, owczarek środkowoazjatycki jest typowym psem stróżującym.

Pies tej rasy osiąga duże rozmiary, jest harmonijnie zbudowany, a jego ciało jest dobrze umięśnione. U alabai występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Pies tej rasy jest bardziej potężny i odważniejszy niż suka. Ponadto psy mają większą głowę oraz wyraźniej zaznaczony kłąb.

Opis ze wzorca informuje, że pies tej rasy osiąga pełną dojrzałość w wieku około 3 lat. Jest to typowa cecha dla molosów, w tym dla perro de presa mallorquin. Dorosły, prawidłowo zbudowany pies rasy owczarek środkowoazjatycki alabai powinien osiągnąć nie mniej niż 70 cm wysokości w kłębie. Suki nie powinny osiągać mniej niż 65 cm. Co istotne, pożądana jest duża wysokość, jednak nie kosztem proporcjonalnej budowy. Wzorzec opisuje także idealną wagę psa i suki. Dorosły pies powinien ważyć nie mniej niż 50 kg, z kolei suka alabai nie mniej niż 40 kg.

Na uwagę zasługuje także opis szaty. Owczarek środkowoazjatycki posiada gęstą, twardą i prostą okrywę, wyposażoną w obfity podszerstek. Na głowie i przednich stronach nóg alabai występuje gęsta oraz krótka szata. Włos na kłębie może być nieco dłuższy. W hodowlach znajdziemy dwie odmiany okrywy u alabai. Pierwsza to psy o szacie krótkiej, osiągającej od 3 do 5 cm. Szata jest tu jednakowa na całym ciele. Owczarek środkowoazjatycki może posiadać także dłuższą okrywę o długości od 7 do 10 cm. W tym przypadku sierść powinna tworzyć kryzę, pióra za uszami, na tylnych stronie kończyn oraz na ogonie. Z kolei na tylnych częściach kończyn powinny znajdować się charakterystyczne portki.

W hodowlach możemy spotkać psa o różnorodnym ubarwieniu. Wzorzec rasy dopuszcza dowolną maść z wyjątkiem genetycznie błękitnej i czekoladowej we wszystkich kombinacjach. Szata psa nie może być także płaszczowa czarno ruda.

Jakie cechy charakteru posiada owczarek środkowoazjatycki? Ogólny opis, opinie

Owczarek środkowoazjatycki alabai posiada spokojny charakter. Jest równie odważny co łajka wschodniosyberyjska i nieufny w stosunku do obcych jak perro de presa mallorquin. Pies rasy alabai posiada także bardzo opinie wyjątkowo odważnego kandydata do stróżowania. Wobec znanych sobie ludzi jest bardzo oddany, wierny i łagodny. W stosunku do obcych zachowuje dystans i nieufność, jednak nie przejawia bezsensownej agresji, dzięki czemu zdobywa przychylne opinie.

Odważny, pewny siebie charakter sprawia, że owczarek środkowoazjatycki i perro de presa mallorquin to wspaniałe psy stróżujące. Obydwie rasy nie są nadmiernie szczekliwe, ani natarczywe w stosunku do właścicieli. Odpowiednio prowadzone mogą dogadać się z innymi zwierzętami domowymi. Są to psy, które dobrze czują się w kontakcie z domownikami, a jednocześnie stają na straży bezpieczeństwa. Duże rozmiary sprawiają, że zarówno owczarek środkowoazjatycki, jak i perro de presa mallorquin mogą odstraszyć potencjalnych napastników samym swoim wyglądem.

Pamiętajmy, że każda rasa (łajka wschodniosyberyjska, alabai, perro de presa mallorquin) wymaga odpowiedniej socjalizacji. Dotyczy to w szczególności psów o dużej sile i większej masie ciała, które niewłaściwie szkolone, mogą stać się nieprzewidywalne. Owczarek środkowoazjatycki wymaga pewnego siebie i doświadczonego przewodnika. Odpowiednio socjalizowane szczeniaki mogą wyrosnąć na pewne siebie, ale i bardzo zrównoważone oraz lojalne osobniki. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat owczarka środkowoazjatyckiego.

Owczarek środkowoazjatycki – cena, wymagania, choroby

Ile trzeba zapłacić za szczeniaki alabai? Cena w hodowlach ZKwP

Owczarek środkowoazjatycki jest rasą uznaną przez FCI, a to oznacza, że możemy nabyć szczeniaki w hodowlach, które należą do Związku Kynologicznego w Polsce. Jest to jedyna krajowa organizacja kynologiczna, współpracująca z FCI. Cena za szczeniaki w hodowlach ZKwP może okazać się nieco wyższa, jednak metryka potwierdzająca pochodzenie pupila będzie uznana na całym świecie.

Owczarek środkowoazjatycki alabai znajduje się w niewielu krajowych hodowlach. Cena szczeniąt w znanych hodowlach ZKwP na ogół rozpoczyna się od kwoty 4 000 zł. Szczeniaki mogą być jeszcze droższe, jeśli hodowla może poszczycić się znaną linią. Cena niejednokrotnie dochodzi do kwot 8 000 – 9 000 zł, a szczeniaki wystawowe mogą okazać się jeszcze dużo w zakupie. Podobna cena dotyczy szczeniąt rasy perro de presa mallorquin.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Szczeniak rasy alabai gryzący patyk, owczarek środkowoazjatycki o umaszczeniu biało-brązowym, czy owczarki środkowoazjatyckie są psami o łagodnym usposobieniu
Skąd pochodzi rasa psów alabai, gdzie znaleźć hodowlę owczarków środkowoazjatyckich i jaka jest cena szczeniaków alabai

Dla porównania łajka wschodniosyberyjska może kosztować około 4 000 – 6 000 zł. Jednocześnie jest to kolejna mało znana w naszym kraju rasa. W związku z tym liczba miejsc hodowlanych okazuje się mocno ograniczona. Cena za szczeniaki rasy łajka wschodniosyberyjska może niekiedy wynosić ponad 7 000 zł. Dotyczy to głównie osobników z uprawnieniami wystawowymi.

Wymagania rasy alabai

Każda rasa psa wymaga odpowiedniego podejścia, prawidłowej opieki weterynaryjnej i należytych warunków życia. Owczarek środkowoazjatycki nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Szczeniaki powinny być objęte przemyślaną socjalizacją, która rozpoczyna się w hodowlach. Warto także zauważyć, że owczarek środkowoazjatycki nie uczy się tak szybko, jak łajka wschodniosyberyjska. Trudności w szkoleniu polegają nie na niewielkiej inteligencji pupila, a na jego niezależności oraz uporze. Dlatego szkolenie owczarków środkowoazjatyckich należy rozpocząć już we wczesnym wieku.

Alabai jest psem, który silnie przywiązuje się do swojego właściciela. Charakteryzuje go pewność siebie, duma i doskonała pamięć. Rasa posiada opinie bardzo pamiętliwej, a wszelkie skierowane w jej stronę przejawy agresji będą zapamiętane na wiele lat. Dlatego szkolenie powinno bazować na wzmocnieniach pozytywnych. Wszelkie kary mogą przynieść skutek w postaci utraty zaufania pupila. Owczarek środkowoazjatycki nie jest typem psa, który zawsze bezkrytycznie słucha swojego pana. Jednak przy odpowiednim podejściu, okaże się całkiem wdzięcznym uczniem i lojalnym obrońcą.

Jako rasa stróżująca, owczarek środkowoazjatycki ma rozwinięty instynkt terytorialny. Może być nieufny w stosunku do obcych, jednak odpowiednio socjalizowany, nigdy nie atakuje bez wyraźnego powodu. Psy zazwyczaj obserwują otoczenie w ciszy, nie obszczekują, a w razie konieczności atakują z pełnym skupieniem. Ze względu na możliwy brak ostrzeżeń ze strony psa, podwórko powinno być odpowiednio oznakowane i zabezpieczone przed przypadkowym wtargnięciem.

Owczarek środkowoazjatycki wymaga diety dopasowanej do potrzeb ras molosowatych. Karmienie warto zaplanować po aktywności fizycznej, co pozwoli na znaczące zmniejszenie ryzyka skrętu żołądka. Posiłki powinny dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które będą szczególnie ważne w okresie intensywnego wzrostu. W przypadku szczeniąt zaleca się stosowanie pełnoporcjowych karm dla juniorów ras molosowatych.

Alabaje są typowymi psami stadnymi. Dobrze socjalizowane odnajdą się w kontaktach z innymi pupilami domowymi. Rasa nie ma skłonności do nieuzasadnionej agresji i szybko przystosowuje się do warunków życia. Co istotne, owczarek środkowoazjatycki wymaga stałego kontaktu z właścicielem. Warto poświęcić czas na naukę, ale i na wspólne spacery. Istotne będzie także szkolenie oparte na wzajemnym zaufaniu. Można połączyć je z elementami zabawy, co dodatkowo poprawi więź na linii człowiek – pies.

Niekiedy możemy spotkać opinie, że owczarek środkowoazjatycki to pies niebezpieczny. Warto tutaj zauważyć, iż rasa faktycznie jest dumna, pewna siebie i bardzo silna. Jednak alabai nie ma skłonności do bezzasadnej agresji, nie atakuje, jeśli nie musi. O zachowaniu każdego psa w dużej mierze decyduje szkolenie oraz socjalizacja. Bez odpowiedzialnego przewodnika, każdy pies może przejawiać skłonności do nieprawidłowych zachowań. Dotyczy to każdej rasy, od molosowatych, przez średniej wielkości (np. łajka wschodniosyberyjska) aż po niewielkie psy z grupy do towarzystwa.

ikona podziel się Przekaż dalej