Czym dokładnie jest trening agility?

Ćwiczenia agility to nie tylko zabawa, ale i tresura posłuszeństwa. Jest to ciekawa dyscyplina sportowa, która zapewnia pupilowi dużą dawkę ruchu, a jednocześnie atrakcyjną formę spędzania czasu z człowiekiem.

Najprościej mówiąc, agility odbywa się na specjalnym torze, zawierającym zestaw przeszkód. Psy muszą pokonać je we właściwej kolejności, a im szybciej to zrobią, tym lepiej. Ćwiczenia mogą odbywać się w specjalnym klubie, a także we własnym ogrodzie. Nie każdy musi posiadać profesjonalny tor przeszkód i brać udział w zawodach. Agility to także świetne ćwiczenia i zabawa dla każdego. Być może to właśnie dzięki temu, treningi zyskały tak dużą popularność.

Warto także dodać, że na torze umieszcza się przeszkody dla psa (np. stacjonata), dostosowane do jego rozmiarów. Dzięki temu tor może pokonać zarówno duży owczarek, border collie, a nawet niewielkich rozmiarów maltańczyk.

Jaki pies może brać udział w treningach?

Jak już wiemy, trening agility nie ma ograniczeń wzrostu czy rasy. Zabawa może być świetną przygodą dla właścicieli dużych i małych pupili domowych. Zawody na szczeblu amatorskim nie rozróżniają także podziału na psy rasowe oraz pupile bez rodowodu. Cała zabawa ma charakter uniwersalny, jednak ćwiczenia rozpoczynają się dopiero po zakończeniu etapu wzrostu naszego pupila. Jest to ważne ze względu na zdrowie czworonoga.

Psie agility rozpoczynamy od badań weterynaryjnych. Niektóre ćwiczenia i przeszkody dla psa mogą być niekiedy forsujące, dlatego warto upewnić się, że pies nie posiada problemów zdrowotnych. Weterynarz zwraca tu szczególną uwagę na stan stawów oraz ogólne predyspozycje fizyczne.

Co ciekawe, tresura agility może przybierać bardziej zawodowy charakter. Przy okazji wystaw, organizuje się także zawody sportowe rangi mistrzostw Polski czy mistrzostw świata. Niestety w tego typu przedsięwzięciach mogą brać udział jedynie psy rasowe, posiadające rodowód uznawany przez FCI. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł: 8 praktycznych wskazówek w tresurze psa.

Klasy treningowe

Tresura posłuszeństwa może odbywać się w kilku klasach treningowych. Dzięki temu wszystkie psy startujące w zawodach i klubowych treningach mają równe szanse. Wyróżniamy następujące klasy wzrostowe.

  • Small – czyli klasa obejmująca najmniejsze psy ras miniaturowych, których wysokość w kłębie nie przekracza 35 cm. Tor obejmuje dość niskie przeszkody dla psa, dostosowane do możliwości miniaturowych czworonogów.
  • Medium – czyli treningi przeznaczone dla psów o średniej wielkości. Klasa obejmuje odpowiedni zestaw przeszkód, stosowanych przy psie o wysokości w kłębie 35 – 43 cm.
  • Large – klasa agility przeznaczona dla największych psów, których wzrost przekracza 43 cm. Tresura na torze dla psów z klasy large wygląda tak samo, jak ćwiczenia czworonogów należących do klasy small. Jedyną istotną różnicą jest rozmiar przeszkody dla psa.

Zabawa sportowa agility może przybierać różne stopnie zaawansowania. W klubach sportowych znajdziemy kilka podziałów, ze względu na poziom umiejętności naszego pupila.

  • Klasa A0 – czyli nieoficjalne ćwiczenia, obejmujące wszystkie psy początkujące i trenujące rekreacyjnie. Przeszkody dla psa są tu najmniej skomplikowane, a sam tor obejmuje takie opcje jak stacjonata (hopka) i tunele. Co ciekawe, trening w klasie A0 może obejmować także konkurencje jumping. Jest to zestaw przeszkód wzbogacony o palisady i kładki, czyli podstawowe przeszkody strefowe.
  • Klasa A1 – oznacza psy o wyższym stopniu umiejętności. Tor obejmuje pełny zestaw przeszkód, składający się z 10 do 20 elementów.
  • Klasa A2 – psy zaawansowane, ćwiczenia obejmują wszystkie przeszkody dla psa (stacjonata, palisady, kładki itp).
  • Klasa A3 – obejmuje już psie treningi o charakterze wyczynowym.
  • Klasa open – czyli trening otwarty dla wszystkich.
Pies z właścicielem podczas tresury, a także przeszkody dla psa i agility
Czym jest i jak wykonać trening agility, czyli przeszkody dla psa

Każda klasa umiejętności może być stosowana przy psie o dowolnych wymiarach. Stosuje się tu wspomniane na samym początku podziały klas wielkościowych. Zabawa na szczeblu zawodowym jest szczególnie popularna wśród właścicieli border collie. Aktualnie jest to najpopularniejsza rasa, która świetnie radzi sobie na torach przeszkód.

Warto także dodać, że trening posłuszeństwa na torach agility zapewnia odpowiednią dawkę ruchu naszemu pupilowi. Tresura jest szczególnie zalecana przy psie żywiołowym, wymagającym dostatecznie dużej aktywności fizycznej. Aby wykonywać ćwiczenia, nie musimy chodzić do klubu. Niektóre przeszkody dla psa (np. stacjonata) możemy tanio wykonać samodzielnie lub kupić w dobrze wyposażonym sklepie.

Szukasz holistycznej karmy dla psów o wysokiej zawartości mięsa?

Dowiedz się więcej na temat linii karm Brit Fresh dla psów! Każdy smak zawiera zarówno suche, jak i świeże mięso, dzięki czemu trafia w gusta wybrednych zwierząt. Brit Fresh to także bogactwo warzyw, owoców i ziół bez dodatku zbędnych składników.

Sprawdź!

Przydomowy zestaw przeszkód – ale jaki?

Psie ćwiczenia agility dostosowuje się do wielkości, a także rozmiarów czworonogów. Każdy sklep z akcesoriami treningowymi oferuje przeszkody dla psa, dopasowane do konkretnych kategorii wzrostowych.

Najpopularniejsza przeszkoda to stacjonata (hopka), która umożliwia przeskakiwanie przez przeszkodę. Jej konstrukcja nie jest szczególnie skomplikowana, a przeszkodę możemy wykonać stosunkowo tanio. Wystarczą nam dwa wbite w ziemię kije oraz dodatkowy (najlepiej luźno osadzony) kij umieszczony poziomo na odpowiedniej wysokości. Stacjonata będzie też dostępna w wielu sklepach, nabędziemy ją dość tanio, bowiem nie jest to szczególnie skomplikowana przeszkoda. Cena najtańszych, dostępnych w sklepach przeszkód rozpoczyna się od około 50 zł.

Domowy zestaw przeszkód może także obejmować slalom. Cena akcesoriów w sklepach rozpoczyna się od około 80 zł. W ogrodzie możemy też wykonać przeszkodę samodzielnie, wbijając w ziemię kilka tyczek. Zadbajmy przy tym o odpowiednie odległości, by umożliwić pupilowi swobodny ruch między przeszkodami.

Kolejnym ciekawym elementem toru jest tunel, który może przybierać różne rozmiary (zarówno ze względu na długość jak i obwód). Tunel kupimy w większości sklepów branżowych, a jego cena rozpoczyna się od około 80 zł. Przeszkodę można też tanio wykonać we własnym domu. Wystarczą do tego przynajmniej dwie obręcze oraz większy kawałek luźnego materiału. Pamiętajmy, że rozmiar obręczy musi umożliwiać swobodny ruch pupila i być dostosowany do jego rozmiarów.

Przydomowe treningi często wykorzystują także obręcze. Cena zakupu obręczy rozpoczyna się od około 50 zł, jednak lepszej jakości przeszkody często okazują się znacznie droższe. Obręcz to kolejna przeszkoda, którą możemy tanio wykonać samodzielnie. Wystarczą do tego dwa wbite w ziemie kije i osadzone na nich hula hop.

Bez względu na rodzaj przeszkód, zabawa z agility może okazać się świetną przygodą. Ćwiczenia zaangażują człowieka i psa, a jednocześnie zagwarantują im dużą dawkę ruchu na świeżym powietrzu. To idealne rozwiązanie dla osób młodych, posiadających dostatecznie dużą ilość wolnego czasu. Tor przeszkód można pokonywać samodzielnie we własnym ogrodzie lub zapisać się do klubu sportowego. Cena ćwiczeń w klubie nie powinna być zbyt wygórowana. Jednocześnie będzie to świetna okazja na podpatrzenie tajników szkolenia i poznanie nowych, ciekawych osób.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny