Medalik z grawerem czy plastikowa zawieszka z imieniem na kartce?

Rodzaje adresówki dla psów – jaki identyfikator jest najlepszy?

Identyfikatory przydają się w sytuacjach, w których nasz pupil oddalił się od nas i nie możemy go znaleźć. Czasami może to być spowodowane tym, że młody piesek wystraszył się gwałtownego i głośnego dźwięku, a innym razem mógł pognać za interesującym go tropem.

Najlepiej zawsze trzymać psa na smyczy w miejscach publicznych i spuszczać go tylko na terenach ogrodzonych, ale zdarzają się sytuacje, w których pies zerwie się ze smycz lub po prostu ją rozerwie, jeśli była gorszej jakości lub już nieco podniszczona.

Dobrym posunięciem jest zaczipowanie psa. Jednak osoba, która go znajdzie, to zanim odczyta te chip, to może minąć trochę czasu, ponieważ musi udać się z psem do weterynarza. Z kolei adresówki mogą być różne, więc na pewno znajdziesz coś, co będzie ci odpowiadać, a jednocześnie nie będzie przeszkadzać twojemu psu.

Dostępne są te wykonane z plastiku lub z metalu (tzw. beczułki), do których można włożyć kartkę z danym, jednak w ich przypadku istnieje ryzyko, że wilgoć (deszcz, kąpiel w jeziorze) je zniekształci. Częściej wybierane są grawerowane medaliki, ponieważ grawer jest czymś trwałym. Mogą być zarówno plastikowe, jak i metalowe. Do kupienia dostępne są także identyfikatory drewniane.

Najczęściej medalik zawiera imię psa i numer telefonu właściciela, ale możesz zdecydować się też na adres, numer CHIP lub jakiekolwiek inne przydatne informacje. Niekiedy w zawieszkach możesz wybrać dodatkowy wzorek w postaci m.in. korony, kości, serduszka, łapki, symbolu płci lub kokardki.

Adresówki występują w różnych kształtach (kość, kółka, serca, łapki, gwiazdki, koniczynki, pieski, kwadraty) i w różnych rozmiarach. Mają różne kolory (srebrne, złote, miedzianie, czerwone, żółty, niebieskie, zielone, czarne, różowe), ale najlepiej wybrać taki kolor, który będzie dobrze widoczny na szyi twojego psa.

Możesz też zdecydować się na wyszywanie obroży twojego pupila. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ adresówka się nie zgubi (jest częścią obroży, więc pies musiałby ją ściągnąć), nie odczepi się i nie ulegnie zniszczeniu przy kontakcie z deszczem. Jeszcze innym rozwiązaniem jest umieszczenie blaszki w samej obroży, dzięki czemu nie może się zgubić i na pewno nie brzęczy psu.

Breloczek plastikowy a przywieszka metalowa – ile kosztuje adresówka dla psa?

Plastikowy medalik z grawerem kosztuje ok. 15 zł, a cena metalowy wynosi od 20 do 50 zł, choć zdarzają się droższe oferty. Za okrągły identyfikator dla psa z grawerowaniem 3D (rysunek pieska konkretnej rasy) wykonany ze stali chirurgicznej trzeba zapłacić ok. 80 zł. Grawer na pierwszej stronie nie jest dodatkowo płatny, ale niektóre firmy chcą dodatkowej zapłaty za napis z tyłu (np. 4 zł).

Za wyszycie imiennie pieska oraz twoich danych (np. numeru telefonu, adresu zamieszkania) na obroży pieska trzeba zapłacić różnie. Istotne jest to, jak ma wyglądać haft i z czego ma być wykonana obroża. Przeważnie koszt takiej adresówki wynosi do 100 zł.

Przy zakupie adresówki w postaci breloku zwróć uwagę na to, jak wygląda ich mocowanie. Zazwyczaj te najtańsze identyfikatory mają liche zaczepienie, więc wtedy trzeba je wymienić. Z reguły metalowe mają już porządniejsze uchwyty, ale nie jest to regułą. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru zawieszki dla psa.

Adresówka dla psa i inne akcesoria dla psa

Klatka dla psa – same zalety czy wady?

Wbrew pozorom klatka kennelowa nie jest więzieniem, a azylem dla psa. To w niej się wycisza i może odpocząć. Jest to jego miejsce, bo nikt poza nim nie ma do niego wstępu. Może mieć tam materac lub jakieś legowisko, a do tego ulubioną zabawkę i koszulkę właściciela. Warto pamiętać o tym, aby powoli oswajać z nią psa (pozytywnymi metodami, czyli np. nagrodą w postaci smakołyka za jej obwąchanie).

To właśnie tam można umieścić psa, gdy jest mocno podekscytowany wizytą gości i na nich skacze lub ktoś z odwiedzających boi się psów. Nie sprawdzi się jednak jako buda na dwór, ponieważ nie chroni przed deszcze, wiatrem, śniegiem, słońcem i mrozem, ale w domu zapewnia psu własny kąt.

Pies z obrożą i adresówką
Adresówka dla psa krok po kroku, czyli rodzaje adresówek, porady dla właścicieli, użytkowanie oraz ceny różnych adresówek

Klatka kennelowa może służyć także jako transporter. Wystarczy umieścić ją w bagażniku i dobrze unieruchomić. Pies jest właściwie chroniony (żaden bagaż na niego nie poleci i go nie zgniecie etc.). W hotelu pies nie będzie czuł się nieswojo, a jednocześnie nie będzie mógł zniszczyć hotelowych mebli i sprzętów. Klatka kennelowa przydatna jest także na wystawie, zwłaszcza gdy masz kilka psów.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Jak wprowadzać u psa kolczatkę?

Ten rodzaj obroży nie jest polecany przez behawiorystów i nie każdy właściciel psa decyduję się na nią. Zazwyczaj opiekun, który ją wprowadza, nie może poradzić sobie z psem w czasie spacerów. Gdy pupil ma założoną kolczatkę i spróbuje pociągnąć smycz, automatycznie dostaje bodziec w postaci bólu.

Kolczatka daje szybkie efekty, ponieważ już po kilku razach pies rozumie, w jakiej sytuacji pojawia się ból i przestaje ciągnąć, ale z racji tego, że jest to negatywne skojarzenie, zwierzak może kojarzyć spacer, okolicę, a nawet samego właściciela jako źródło bólu, a nie samą obrożę. W tego jego więź z opiekunem może się pogorszyć.

Kolczatka musi być dopasowana, ponieważ za mała może sprawić, że zwierzak się udusi, a zbyt duża może zranić pieska. Nie należy zakładać jej przez głowę. Krótkie kolce są przeznaczone dla psów krótkowłosych, a długie dla długowłosych. Kolce nie mogą być bardzo cienkie ani ostre, bo przez cały czas będą zadawać pieskowi ból. Można ją stosować jedynie w czasie treningów (zawsze pod nadzorem opiekuna).

Jak ochłodzić psa latem?

W gorące dni czasami nie wystarczy unikać słońca i wybierać się na spacery jedynie przez zacienione rejony. W przypadku aktywnych psów warto zdecydować się na dłuższy spacer z samego rana lub późnym wieczorem, kiedy temperatura jest niższa. Jednak w ciągu dnia piesek może odczuwać skutki upału.

Rozwiązaniem jest np. mata chłodząca, która kosztuje ok. 45 – 70 zł, ale z pomocą przychodzi też kamizelka chłodząca dla psa. Jest to ubranie wykonane z chłonnego materiału, które należy zanurzyć w zimnej wodzie, a następnie nałożyć na psa. Taka kamizelka sprawdzi się także na wystawach i w czasie spacerów. Koszt takiego ubranka waha się już od 35 zł (w przypadku najmniejszych rozmiarów) do nawet 150 zł (dla bardzo dużych psów).

Adresówka dla psa nie jest drogim, a jest bardzo przydatny gadżetem, gdy ktoś znajduje zagubionego psa. Najczęściej wybierane są medaliki grawerowane. Cena za identyfikatory plastikowe wynosi już 15 zł, ale za metalowe zazwyczaj trzeba zapłacić ok. 20 – 50 zł. Inną opcją jest specjalna obroża z haftem za ok. 100 zł. Najlepiej wybrać taką adresówkę, która będzie zawierać najważniejsze dane i na co dzień będzie odporna na zmienne warunki atmosferyczne, a do tego nie będzie przeszkadzać psu i się nie odepnie np. w czasie zabawy.

ikona podziel się Przekaż dalej