Najmniejsze rasy psów - ranking

Małe psy rasowe

Najmniejsze rasy psów to:

Maltańczyk - najmniejsze maltańczyki pochodzą z linii koreańskiej, która uznawana jest przez FCI i AKC. Popularne są w różnych stronach świata, ale szczególnie w USA. Wymagają wizyt u psiego fryzjera i kąpieli, by zachować piękną sierść.

Maltańczyk biegający po trawniku
Jakie są najmniejsze rasy psów w Polsce oraz ranking najmniejszych ras psów świata

Chihuahua - to rasa ciesząca się popularnością w Polsce, której zdjęcia nie oddają ich rozmiarów. Chihuahua potrafi mieć mniej niż 10 cm wysokości. Idealna waga to 1,5-3 kilogramy, choć na wystawach dopuszcza się także psy lżejsze.

Chihuahua na spacerze po polu
Najmniejsze rasy psów w Polsce oraz jak wygląda ranking najmniejszych ras psów świata

Bichon Frise -pieski tej rasy ważą około 5kg. Mają białą, kręconą sierść i wesołe usposobienie. Łatwo nawiązują kontakty z innymi zwierzętami oraz dziećmi.

Bichon frise podczas spaceru
Najmniejsze rasy psów świata i w Polsce oraz ranking najmniejszych ras psów

Papillon - psy tej rasy średnio ważą około 4kg i są bardzo przyjacielskie. Łączą w sobie cechy szpica i spaniela i często nazywane są także spanielami kontynentalnymi miniaturowymi.

Dwa psy rasy papillon
Ranking najmniejszych ras psów świata i w Polsce oraz najmniejsze rasy psów

Yorkshire terrier - Jedna z najpopularniejszych ras świata, która wyhodowana do polowań na szczury, zawładnęła salonami. Przedstawiciel tej rasy waży średnio 2,5kg.

Yorkshire terrier na trawniku
Jakie są ciekawe najmniejsze rasy psów w Polsce oraz na świecie

Psy miniaturowe - mniejsze wersje większych ras

Ranking miniaturek wygląda następująco:

Pudel miniaturowy - zdjęcia pudli urzekają. Mają piękną, kręconą sierść i ważą 6-7kg. Słyną ze swojej inteligencji i dobrego charakteru.

Pudel miniaturowy na białym tle
Popularne najmniejsze rasy psów w Polsce, a także małe psy na świecie

Jaminik miniaturowy i króliczy - w grupie jamników znajdziemy jamnika standardowego, miniaturowego oraz króliczego. Najmniejszy jest jamnik króliczy, który w 15 miesiącu życia ma obwód klatki piersiowej mniejszy niż 30 cm. W przypadku wszystkich jamników ograniczyć należy ich chodzenie po schodach.

Pinczer miniaturowy - w grupie pinczerów obok pinczera miniaturowego znajdziemy także pinczera średniego, pinczera małpiego i dobremana. Ich wielkość jest bardzo zróżnicowana, a najmniejszy jest oczywiście pinczer miniaturowy osiągający wagę około 4 kg i wzrost maksymalnie 30 cm.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pinczer miniaturowy w szaliku
Najmniejsze rasy psów w Polsce oraz ranking najmniejszych ras psów świata i polski

Szpic miniaturowy / pomeranian - rasa należąca do grupy szpiców, do której zalicza się także szpica japońskiego, samojeda, szpica niemieckiego średniego oraz wilczego czy fińskiego. Szpice miniaturowe ważą przeciętnie od 2 do 3 kilogramów i mają około 20 cm wzrostu.

Szpic miniaturowy nad wodą
Ciekawe najmniejsze rasy psów na świecie i w Polsce oraz ranking najmniejszych psów

Najmniejszy pies na świecie

Psy rasowe są hodowane na świecie z ukierunkowaniem na miniaturyzację niektórych ras. Uzyskanie najmniejszych możliwych rozmiarów stało się przedmiotem pracy nie tylko posiadających rzetelną wiedzę hodowców, ale i ludzi nastawionych na szybki zysk. Pseudohodowle sprawiają, że nowo narodzony pies jest mniejszych rozmiarów, ale ich konsekwencją bywają różne choroby genetyczne! Kupując zwierzę z takiego źródła, dajemy ciche przyzwolenie na prowadzenie miejsc, w których nikt nie dba o dobrobyt zwierząt oraz narażamy siebie na koszty związane z leczeniem psa.   

Najmniejszy pies na świecie mieszka w Puerto Rico i ma mniej niż 10 cm wzrostu. Waży natomiast niecałe 500 gramów. Zdjęcie nowo narodzonej suczki mieszczącej się na łyżeczce od herbaty oraz już dorosłej obok cytryny, która jest podobnej wielkości, obiegły świat, a codzienne życie psa jest obserwowane w mediach społecznościowych przez tysiące osób.

Podobnej wielkości pies urodził się także w Polsce. O Toudim z Wrocławia w 2015 roku rozpisywały się liczne portale w kraju oraz za granicą. Pies w wieku trzech miesięcy ważył zaledwie 300 gramów i mierzył mniej niż 6 centymetrów wzrostu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o 8 rasach małych psów.

Zalety najmniejszych ras psów

Małe psy w mieszkaniu

Domowe zacisze może mieć różne rozmiary! Posiadacze niewielkich metraży, którzy chcą posiadać psa, chętniej decydują się zwykle na małe rasy psów. W przeciwieństwie do dużych ras, które potrafią zająć cały przedpokój kawalerki, miniaturowe psy wydają się lepiej odnajdywać w niewielkich mieszkaniach w bloku.   

Przedstawiciele najmniejszych ras to także dobre psy m.in. do bloków lub kamienic bez windy. Ich znoszenie w przypadku chorób, urazów lub zmian zwyrodnieniowych związanych z wiekiem nie stanowi takiego problemu, jak w przypadku boksera lub labradora.

Małe, domowe pupilki mają zwykle mniej siły niż psy dużych ras, a co za tym idzie, mogą być łatwiej kontrolowane przez osoby starsze lub dzieci, którym trudno byłoby utrzymać na smyczy np. amstaffa. Pod kątem osób starszych sprawdzają się także małe rasy o średnim lub niskim poziomie aktywności.

Małe psy w podróży

Małe pieski można przewozić w transporterach. Niektóre linie lotnicze zezwalają na przewóz takich psów na pokładzie. Dotyczy to ras ważących poniżej 8 kilogramów o minimalnym wieku 12 tygodni lub 16 tygodni (w przypadku podróży do USA). Odmienne przepisy mogą dotyczyć ras psów brachycefalicznych oraz agresywnych.

Przewóz psów w transporterach jest łatwiejszy zarówno w pociągach, jak i w taksówkach. Podróżowanie własnym samochodem również bywa mniej skomplikowane, gdy pies mieści się w klatce lub transporterze możliwym do umocowania na tylnym siedzeniu. Duże rasy wymagają bowiem proporcjonalnych do ich rozmiarów klatek montowanych w bagażniku lub podróżują przypięte pasami. W tej drugiej opcji mogą brudzić samochód łapami oraz zostawiać wypadającą sierść na tapicerce (warto wtedy stosować specjalne pokrowce).

Małe rasy psów bywają także łatwiej tolerowane w restauracjach, hotelach lub pensjonatach, a czasem nawet i w sklepach. Najmniejsze rasy psów urzekają nie tylko swoim wyglądem, ale głównie charakterem. W większości są to zwierzęta towarzyskie i łagodne, choć czasem szczekliwe!

ikona podziel się Przekaż dalej