Rasy psów przyjazne dzieciom a kwestia bezpieczeństwa

Poszukując rasy dla dzieci i zapoznając się z ich opisami, poznamy ich ogólną charakterystykę, potrzeby i temperament. Poszczególne rasy selekcjonowane były bowiem pod kątem różnych potrzeb człowieka. Wyróżniamy zatem psy pracujące jak rasy myśliwskie, pasterskie i stróżujące oraz rasy czysto towarzyszące opisywane jako "kanapowe". Decydując się na psa dla dziecka, warto wybrać oczywiście najłagodniejsze psy, ale każdy osobnik ma swój indywidualny charakter i wymaga konsekwentnego szkolenia. Każdy pies czuje i reaguje na swoje otoczenie, dlatego nawet rasy psów przyjazne dzieciom nie mogą być bezkrytycznie uważane za idealnych kompanów dziecięcych harcy.

Istotną kwestią jest bowiem bezpieczeństwo. Nie wystarczy wybór zwierzęcia z grupy ras psów przyjaznych dzieciom i zdecydowanie się na trening posłuszeństwa czworonoga. Potrzeba również edukacji najmłodszych. Bezpieczne relacje z psem opierają się bowiem na szacunku dla jego potrzeb, rozumieniu jego natury oraz umiejętności odczytywania mowy ciała czworonoga. Dla dziecka nie wszystkie zasady mogą być zrozumiałe i w zależności od jego wieku ich kontakt ze zwierzęciem powinien być mniej lub bardziej nadzorowany przez osoby dorosłe.

Nawet najłagodniejsze psy mogą stracić panowanie nad własnymi emocjami, w przypadku naruszania ich strefy komfortu. Prawidłowo zsocjalizowane osobniki przed bardziej drastycznymi gestami pokazują jednak szereg postaw i zachowań sugerujących ich dyskomfort. Dzieci nie powinny niepokoić psa szczególnie podczas jedzenia oraz jego odpoczynku w legowisku lub klatce.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Małe rasy psów idealne dla dziecka

Wady i zalety małych piesków w domu

Pies dla dzieci jest być wyborem dla całej rodziny. Oznacza to, że zakup szczeniaka musi opierać się nie tylko na łagodnym usposobieniu, ale także na dopasowaniu potrzeb danej rasy psa do trybu życia, jaki prowadzimy. Wybór wielu rodzin pada na małe rasy psów, które wydają się wręcz idealne do mieszkań i niewielkich przestrzeni. Ich potrzeby nie różnią się jednak od potrzeb każdego innego psa. Konieczne są spacery, wspólne zabawy ruchowe i takie, które służą stymulacji psychicznej zwierzęcia. Część mniejszych ras ze względu na swoją anatomię oraz rodzaj sierści potrzebuje także szeregu zabiegów pielęgnacyjnych jak codzienne mycie przestrzeni między fałdami skórnymi u buldożków oraz mopsów, przecieranie okolicy oczu oraz wizyty u groomera, czyli tak zwanego psiego fryzjera.

Małe rasy psów mają także niekwestionowane zalety jak mniejsze koszty utrzymania związane z mniejszym zapotrzebowaniem na karmę oraz niższe koszty ich transportu w przypadku podróży różnymi środkami komunikacji. Są one także łatwiej akceptowane w niektórych miejscach publicznych.

Ranking psów dla dzieci – 4 rasy małe

  1. Maltańczyki - pieski niewielkich rozmiarów. Białe maltańczyki zaliczają się do jednej z najstarszych ras. Znane były już w starożytnej Grecji. Ważą zwykle między 3, a 4 kilogramy i charakteryzują się radosnym i łagodnym usposobieniem. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, ile waży szczeniak maltańczyka.
  2. Beagle – lojalne i skore do zabawy psy, które mają bardzo wyczulony węch. Należą do grupy psów myśliwskich, ale ich temperament pozwala na radosne życie z rodziną. Jego użytkowość można wykorzystać do wspólnego spędzania czasu i zabawy w tropienie, które jest jednym z psich sportów. Beagle przeznaczone dla dzieci muszą być jednak prawidłowo zsocjalizowane.
  3. Pembroke Welsh Corgi – figlarne i radosne psy, które wykazują sporą chęć do pracy z ludźmi i podatność na szkolenie. Jest to pies dla dzieci, który może okazać się jednak dość szczekliwym towarzyszem. Psy tej rasy przywiązują się do swoich właścicieli i lubią trzymać blisko rodziny, co sprawia, że nie przejawiają chęci do włóczęgostwa. Psy te opisywane są jako bardzo cierpliwe i umiejące spędzać czas na leżeniu obok niemowląt. Corgi mogą wykazywać tendencję do delikatnego łapania dzieci zębami podczas biegania, co wynika z instynktu, ale można (i oczywiście trzeba) je tego oduczyć.
  4. Owczarek szetlandzki – łagodne i chętne do pracy psy, które chętnie uczestniczą w szkoleniu. Idealne dla dzieci, choć bywają nieśmiałe względem nieznajomych. Podobnie jak Welsh Corgi przywiązuje się do rodziny i lubi mieć nadzór nad wszystkim, co dzieje się w domu. Psy tej rasy chętnie bawią się z dziećmi, choć jak w przypadku każdego zwierzęcia, trzeba mieć kontrolę nad zachowaniem dzieci, gdyż owczarki nie lubią niedelikatnego traktowania.
Duże i małe psy dla dzieci, czyli polecane psy przyjazne dzieciom
Rasy psów przyjazne dzieciom, czyli przegląd psów dla dzieci

Duże psy idealne dla dzieci

Wady i zalety dużych psów w domu

Wybór dużego psa może wiązać się z rozczarowaniem albo zachwytem. Wszystko zależy od stylu życia i potrzeb danej rodziny skonfrontowanych z charakterystyką wybranej rasy.

Pies dla dzieci powinien być zrównoważony psychicznie, a większe rasy psów często są pewniejsze siebie i bardziej stateczne. Wiele z nich wykazuje zaskakującą chęć współpracy i podatność na naukę komend. Duże rasy psów dla dzieci mogą być także motywacją do większej aktywności i spędzania większej ilości czasu na dworze. Inną, mniej oczywistą, zaletą dużych psów jest działanie odstraszające potencjalnych złodziei. Zwierzęta dużych rozmiarów budzą bowiem większy respekt. 

Z wspomnianym respektem wiążą się jednak również problemy. Większe psy są gorzej widziane w miejscach publicznych oraz środkach komunikacji. Ich koszt utrzymania jest większym w związku z zapotrzebowaniem kalorycznym, ale także opieką medyczną. Lekarze weterynarii często ustalają bowiem widełki cenowe za określone leki zależne od wagi psa, a więc ilości zużytych środków farmakologicznych. Ostatnią i poważną wadą, jeśli chodzi o rasy psów dla dzieci, jest długość ich życia. Zwykle jest ona bowiem krótsza niż u psów mniejszych.

Ranking psów dla dzieci – 4 rasy duże

  1. Nowofunlandy – rasa psów przyjazna dzieciom, która może początkowo zniechęcać naprawdę dużym rozmiarem. Nowofunlandy są jednak delikatne, opiekuńcze i cierpliwe. Są to psy słynące ze swojej łagodności względem najmłodszych i umiejętności stworzenia dobrej relacji z dziećmi.
  2. Berneński pies pasterski – łagodne, kochające i wierne psy wychowywane do pomocy człowiekowi podczas prac gospodarskich. Selekcja doprowadziła do stworzenia inteligentnych i zdyscyplinowanych psów, co czyni je idealną rasą dla rodzin. Ich szkolenie jest zwykle proste. Te duże psy bardzo przywiązują się do ludzi, ale niestety mogą okazać się podatne na lęk separacyjny, więc nie są polecane dla osób, które przebywają dużo czasu poza domem.  Mają natomiast instynkt ras stróżujących, dzięki któremu potrafią wyczuć zagrożenie i ostrzec przed nim domowników.
  3. Labrador Retriver – jedna z najpopularniejszych ras psów w wielu krajach. Uważa się je za najbardziej przyjazne, kochane i lojalne. To obecnie kwintesencja psa rodzinnego. Często używane są jako psy terapeutyczne, ale naprawdę są one psami myśliwskimi wykorzystywanymi do polowań na kaczki. 
  4. Golden Retriver – kolejna bardzo popularna obecnie rasa, której przedstawiciele są uważani za najbardziej przyjazne i najłagodniejsze psy dla rodzin. Golden retrivery są stosunkowo łatwe w szkoleniu i rzadko wykazują jakąkolwiek agresję. Mają jednak wysoki poziom energii i potrzebują sporej dawki ruchu, zabaw i stymulacji psychicznej.

Przedstawione w rankingu rasy psów dla dzieci nie są jednak jedynymi, które dobrze wpasowują się w rodzinne życie. Chcąc posiadać inną, konkretną rasę warto jednak zapoznać się z jej dokładną charakterystyką i zweryfikować swój wybór na podstawie licznych opinii dotyczących kontaktów tych psów z najmłodszymi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 66,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny