Długowłose rasy psów małych

Shih Tzu – faworyt wśród ras pokojowych

Rasowe Shih Tzu to bardzo popularne psy, które świetnie radzą sobie w warunkach domowych. Są energiczne i przebojowe, a ich elegancki wygląd przyciąga do siebie wielu miłośników psów.

Pies z długą sierścią wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Konieczne będzie regularne czesanie, kąpiele i strzyżenie. Przeglądając zdjęcia piesków rasy shih tzu zauważymy, że wszystkie psiaki mogą wyglądać nieco inaczej. Pies z długą sierścią może być czesany i strzyżony na wiele sposobów, co daje wiele interesujących możliwości.

Warto także wspomnieć, że rasy psów małych posiadają dobre opinie wśród właścicieli. Shih tzu to jeden wśród faworytów pupili domowych. Nie posiada zbyt dużych wymagań dotyczących aktywności fizycznej, a ich fajne i żywiołowe usposobienie świetnie współgra z życiem rodzinnym.

Pomeranian, czyli rasowe rozrabiaki

Kolejna bardzo popularna rasa psów długowłosych to pomeranian, czyli innymi słowy szpic miniaturowy. Jest to coraz lepiej rozpoznawalna rasa pupili domowych, która urzeka swoim efektownym wyglądem. Pomeranian należy do bardzo towarzyskich piesków o niewielkich gabarytach. Posiada bardzo gęstą okrywę włosową, która nadaje mu niepowtarzalny wygląd.

Wszystkie pomeraniany to psy o dużym temperamencie i żywiołowości. Często wykazują pewną niezależność, jednak są też niepewne w kontaktach z obcymi. Rasowe odmiany piesków domowych wykazują lojalność w stosunku do właściciela i wykazują się dużą wrażliwością. Nasz szpic miniaturowy będzie gotowy do zabawy, głaskania, a także wspólnego spędzania czasu na kanapie.

Pomeranian mały w domu oraz polecane rasy domowych piesków niewielkich rozmiarów
Rasy domowych piesków, czyli przegląd ras niewielkich psów

Dorosły pies osiąga około 3 kg, a zatem jest dość delikatny i kruchy. Dlatego warto zapewnić mu bezpieczny kontakt z najmłodszymi członkami rodziny. Pamiętajmy też, że wszystkie odmiany piesków z rodziny szpiców, intensywnie gubią sierść. Wymiana sierści następuje dwa razy do roku i może być dość uciążliwa w warunkach domowych. Właściciel piesków musi poświęcić nieco energii, by usunąć wszystkie ślady podszerstka z dywanów, kanap czy legowisk. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuł o małych psach.

Rasowe York Shire Terriery

Psy rasy York Shire Terrier to bardzo towarzyskie i fajne pupile domowe. Bez wątpienia jest to też popularna rasa, która sprawdza się zarówno w dużym domu jednorodzinnym, jak i małym bloku. Jak wszystkie rasy psów malutkich, york posiada ładne umaszczenie oraz stosunkowo niewielkie wymagania.

Nieduże proporcje pupili domowych mogą niekiedy zmylić. Słodkie zdjęcia szczeniąt do kupienia sprawiają, że wiele kudłatych pupili szybko znajduje swoich nabywców. Co więcej, psy rasy york są dość tanie w zakupie. Niestety nieduże gabaryty potrafią być bardzo zwodnicze. Urocza galeria fotografii i słodkie zdjęcia szczeniąt pokojowych nie zmieniają faktu, że york należy do rodziny terierów. Co to oznacza w praktyce?

Rasowe teriery wykazują dużą samodzielność, a czasem uparty temperament. Dlatego nie są to odpowiednie psy dla osoby początkującej. Nieduże i ładne pieski mogą czasem okazać się dość problematyczne. Zatem decydując się na owe rasy pupili domowych, musimy pamiętać o konsekwencji i odpowiednim prowadzeniu pupila. Dzięki temu wybrane przez nas rasy psów małych, mogą stać się idealnymi towarzyszami dla całej rodziny.

Yirk Shiere Terrier siedzący na trawie na podwórku, a także polecane małe psy domowe
Małe psy, czyli polecane rasy małych psów domowych

Biały król pupili pokojowych – maltańczyk

Omawiając rasy psów małych, nie sposób pominąć maltańczyka, czyli bardzo popularnej rasy pupili pokojowych. Maltańczyk (czy nazwy maltese) to jedna z najstarszych ras świata, która od stuleci towarzyszyła arystokracji. Te niepozornie wyglądające psy świetnie dogadują się z dziećmi i posiadają wysoki stopień uległości.

Zdjęcia i galeria maltańczyków przedstawiają czysto białe psy o malutkich proporcjach ciała (3-4 kg). Są to nieduże rozmiary kudłatych psów do towarzystwa. Co ciekawe, maltańczyk nie posiada podszerstka, a jego włos rośnie podobnie, jak włosy ludzkie. Dlatego rasowe psy wymagają czasochłonnej pielęgnacji oraz częstego strzyżenia.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Maltańczyk siedzący na kocyku, a także polecane rasy psów małych domowych
Rasy psów małych domowych, czyli jakie małe pieski warto znać

Warto także podkreślić, iż maltańczyk należy do rasy psów małych, które bardzo silnie przywiązują się do właściciela. Pozostawione same sobie mogą głośno manifestować swoje niezadowolenie. Co więcej, większość piesków źle znosi samotność, dlatego nie będą najlepszą opcją dla osób zapracowanych. Słodkie, rasowe szczenięta do kupienia nie będą też tanie. Maltańczyk to jeden z droższych piesków domowych. Sama cena zakupu szczeniaka nie oznacza jeszcze końca wydatków. Maltańczyki wymagają dobrej gatunkowo karmy. Przeglądając nazwy karm, trudno znaleźć tą odpowiednią. Dlatego zwróćmy uwagę na to, by obok nazwy widniała informacja braku zbóż i kurczaka, które stanowią najczęstszy alergen.

Najmądrzejsze rasy psów – pudel miniaturowy

Niektórzy potencjalni właściciele interesują się psami o wysokim ilorazie inteligencji. Rankingi przedstawiające najmądrzejsze rasy psów niemal zawsze wyszczególniają pudle, które zajmują drugie po border colie miejsce w testach IQ. Najmniejszym przedstawicielem okazuje się pudel miniaturowy, który zaskakuje swoją elokwencją.

Pudle to psy o łagodnym usposobieniu i wysokim stopniu posłuszeństwa. Bardzo chętnie uczą się nowych sztuczek, co sprawia im wiele radości. Są też oddanymi członkami rodziny i silnie przywiązują się do swoich domowników.

Miniaturka pudla i inne małe psy, czyli rasy psów małych do domu
Małe psy, czyli rasy psów małych, które warto wybrać do domu

Rasowe pudle posiadają wełnistą, podatną na filcowanie sierść. Dlatego przeważnie są regularnie strzyżone, przez co możemy oglądać fajne psiaki z krótką sierścią. Wszystkie psy z rodziny pudli wymagają dość czasochłonnej pielęgnacji, na którą warto poświecić swój czas. Dzięki swojej inteligencji i sprawności sprawdzą się też w różnych zawodach sportowych.

Popularne rasy psów małych, średnio i krótkowłosych

Chihuahua – mały pies o wielkim sercu

Pies z krótką sierścią nie wymaga tak czasochłonnej pielęgnacji, jak pokojowe rodzaje ras długowłosych. Dlatego są to fajne zwierzaki, które świetnie sprawdzą się w wielu domach i mieszkaniach. Chihuahua jest jedną z popularniejszych ras, idealnie odnajdujących się w relacjach z całą rodziną. Warto przy tym pamiętać, że niewielki rozmiar piesków sprawia, że nie nadają się dla dwu, trzylatków, które mogłyby niechcący zrobić im krzywdę.

Chihuahua to bardzo małe psy pokojowe, niesprawiające problemów podczas spacerów. Mimo maleńkich rozmiarów są odważne i pewne siebie. Czasem próbują nawet bronić swoich właścicieli. Rasa jest też bardzo lojalna i kocha kontakt z domownikami. Jest to przedstawiciel ras krótkowłosych, który lubi leżeć na kolanach swojego właściciela i domaga się pieszczot. Pozostawiony sam sobie będzie głośno przypominał o swojej obecności.

Chihuahua siedząca na tarwie, czyli małe domowe pieski
Nazwy domowych piesków, czyli rasy psów małych do domu

Chihuahua to jednocześnie jedna z najbardziej wybrednych ras krótkowłosych. Niektóre nazwy karm sugerują, że jest to pokarm przeznaczony dla pupili tej rasy. Jednak wszystkie chihuahua szybko nudzą się danym smakiem. Dlatego warto wybierać dobrej jakości karmy, najlepiej bez dodatku wypełniaczy w postaci zbóż.

Japońskie rasy psów – szpic japoński

Ciekawostką w naszym zestawieniu mogą okazać się japońskie rasy psów. Wśród maleńkich pupili popularnością cieszy się szpic japoński. To niewielkie pieski o masie nieprzekraczającej 6 kg. Swoim wyglądem przypominają samoyedy, jednak są od nich znacznie mniejsze i lżejsze.

Szpic japoński posiada bardzo gęste, białe futro. Jest energiczny i silnie przywiązuje się do właścicieli. Jednocześnie wykazuje dużą samodzielność oraz determinację w dążeniu do celu. Bez wątpienia to pies o wysokim ilorazie inteligencji. Jego łagodne usposobienie i duży stopień przywiązania sprawiają, że staje się przyjaznym pupilem dla całej rodziny.

Z uwagi na białą barwę sierści, szpic japoński wymaga częstszych kąpieli i nieco bardziej czasochłonnej pielęgnacji. To także pies wymagający regularnej aktywności fizycznej i cieszący się spacerami na świeżym powietrzu. Jego niewielki rozmiar nie jest żadną przeszkodą do brania udziału w sportach sprawnościowych.

Szpic japoński siedzący w trawie, a także inne rasy psów małych
Polecane rasy psów małych domowych, które warto poznać przed wyborem psa

Omówiliśmy już popularne rasy psów małych. Warto pamiętać, że jednym z kluczowych kryteriów zakupu pupila powinien być wybór odpowiedniej hodowli. Przed zakupem psa sprawdźmy warunki, w jakich żyją jego rodzice. Oceńmy kompetencje hodowcy i wybierzmy psa, którego wygląd i charakter nie będzie odpowiadał od wzorców stawianych danej rasie.

ikona podziel się Przekaż dalej