Pies dla rodziny - jak wybrać odpowiednią rasę?

Do domu przyjąć możemy psa każdej rasy. Sprawdzą się zarówno te małe, jak i bardzo duże czworonogi. Zwrócić uwagę warto jednak na ich charaktery oraz ewentualne "podejście" do ogrodu. Niektóre rasy chętniej kopią w ziemi i mogą przyczynić się do pogorszenia prezencji zadbanej posesji.

Trzymając psa w domu z ogrodem, nie wolno jednak zapominać, że wypuszczenie psa na zewnątrz nie jest zamiennikiem spaceru. Każdy czworonóg potrzebuje wyjść poza obręb podwórka, by nie tylko zaspokoić potrzeby związane z ruchem. Psy podczas spacerów mają okazję węszyć, poznawać nowe tereny, czy spotkać inne osobniki swojego gatunku. To dla nich bardzo ważny element w wachlarzu zwierzęcych potrzeb.

Decydując się na wypuszczanie psa do ogrodu, należy także zadbać o odpowiednie ogrodzenie terenu oraz sterylizacje/kastracje swojego czworonoga w celu uniknięcia niechcianej ciąży lub ucieczek samca.

Pies do bloku mieszkalnego

Trudniej jest wybrać psa, gdy mamy mały metraż i ograniczoną przestrzeń. Duże psy nie są wyeliminowane, ale trzeba im poświęcać sporo czasu na ruch - szczególnie, gdy jest to rasa należąca do bardzo aktywnych. Wybiegany i odpowiednio stymulowany psychicznie pies będzie w domu spokojny i poświęci swój czas głównie na odpoczynek, jedzenie i np. gryzienie ulubionych gryzaków.

Posiadając duże mieszkanie lub takie średniej wielkości nie musimy się specjalnie martwić gabarytami czworonoga. Problem zaczyna się jednak przy bardziej ograniczonym metrażu. Duży pies potrafi zająć cały korytarz w kawalerce. Najlepsze do bloku wydają się zatem małe pieski. Rasy małych psów do mieszkania są bardzo różne i każdy znajdzie psa o odpowiednim charakterze oraz wyglądzie. Wymienić można polecane dla alergików maltańczyki czy yorki, ale także jamniki szorstkowłose oraz pinczery miniaturowe.

Wybierając rasę, warto zwrócić uwagę na takie cechy usposobienia jak:

  • tolerancja innych zwierząt i obcych ludzi
  • podatność na lęk separacyjny
  • poziom aktywności
  • tolerancję zamkniętych przestrzeni oraz miejskiego hałasu
  • podatność na szkolenie
  • potrzebę przebywania w stadzie
  • gubienie sierści

Niektóre rasy jak np. beagle zostały stworzone do polowania w sforze i preferują przebywanie z innymi psami. Tymczasem berneński pies pasterski lub niektóre maltańczyki potrafią bardzo źle znosić nieobecność opiekuna.

Zalety mały psów - dlaczego warto kupić niewielkiego psa?

Idealne w podróży

Niewielkie gabarytowo psy zdecydowanie łatwiej przewozić w różnych środkach komunikacji. Niektóre linie lotnicze pozwalają na zabranie ich na pokład samolotu (oczywiście w specjalnych transporterach). Dużo łatwiej poradzić sobie z nimi także w przypadku podróży koleją, taksówką lub komunikacją miejską.

Transporter małego psa możemy ulokować także na tylnym siedzeniu własnego samochodu, gdy duże rasy potrzebują odpowiednich gabarytowo klatek montowanych w bagażniku, co oczywiście zmniejsza lub całkowicie zajmuje jego pojemność. Ewentualnością jest także przypinanie psów do specjalnych pasów. W celu uniknięcia zniszczenia tapicerki warto zainwestować wtedy w specjalne pokrowce.

Psy nadające się do umieszczenia w transporterze bywają łatwiej tolerowane w restauracjach lub sklepach, a niektórych hotelach cena za pobyt z psem jest zależna od jego wielkości. A może zainteresuje cię także ten artykuł o psach nadających się do mieszkania w bloku?

Idealne w domu

Małe psy są zwykle również dość lekkie. Jest to zaleta, która docenią starsi opiekunowie. W przypadku takich piesków istnieje mniejsze ryzyko silnego pociągnięcia osoby starszej lub wyprowadzającej psa o lasce. Biorąc pod uwagę tylko tę kwestię, takie pieski mogą wyjść na spacer także z dzieckiem.

W przypadku problemów z chodzeniem (zwyrodnień stawów u starszego psa, urazów itp.), małego psa łatwiej znosić i wnosić po schodach, gdy w bloku lub kamienicy nie ma windy.

Psy małych ras można przynieść do weterynarza w transporterze. Może to zwiększać ich komfort w poczekalni, gdyż będą czuły zapach własnego kocyka i klatki, a właściciel może być spokojny w kwestii potencjalnych konfliktów z innymi czworonogami.

Rasy małych psów do mieszkania

Yorkshire terier - mały piesek o wielkim duchu. Pierwotnie wyhodowany do polowania na szczury podbił serca mieszkańców miast (i nie tylko). Waży około 3 kg i żyje nawet 13-16 lat.

Charty - potrzebują ruchu, ale krótki i intensywny wysiłek sprawia, że w mieszkaniu są spokojne i większość czasu przesypiają. Charty nie należą także do głośnych psów, co w bloku mieszkalnym działa na plus.

Maltańczyk - chcąc kupić niewielkiego psa, warto zwrócić uwagę na maltańczyka. To uroczy pies, który przywiązuje się do ludzi. Pieski tej rasy nadają się dla rodzin z dziećmi.

West highland white terrier - psy tej rasy wyhodowane zostały do pomocy w polowaniach i choć przypominają puszyste kuleczki, potrafią być stanowcze i nieustraszone. Lubią się bawić i są przyjacielskie względem ludzi.

Chihuahua - to piesek naprawdę niewielkich rozmiarów, aczkolwiek lubiący być w centrum uwagi! Przedstawiciele tej rasy mogą być zarówno psami kanapowymi, jak i "sportowymi", bo nie brakuje im inteligencji i chęci do zabawy. Przedstawiciele tej rasy należą do najmniejszych psów na świecie.

Jamnik szorstkowłosy - niewielki, ale potrafi być dość głośny. Warto zadbać o jego prawidłową socjalizację od pierwszych tygodni życia. Odwdzięczy się silnym przywiązaniem do rodziny!

Pinczer miniaturowy - to pies kochający zabawy i czas spędzany z opiekunami. Tak, jak jamnik szorstkowłosy bywa jednak szczekliwy i trochę zadziorny.

Nie ważne, jakie mamy lokum. Duży dom, średniej wielkości mieszkanie czy kawalerkę. Najlepsze, co możemy dać psu to nasza uwaga! Jeśli będziemy mieć dla niego czas na wspólną zabawę i aktywność, możemy wybrać nawet duże rasy do niewielkich przestrzeni. Warto także pamiętać, że rasy małych psów do mieszkania wcale nie są dużo mniej wymagające niż więksi przedstawiciele ich gatunku. Każdy pies potrzebuje ruchu!