Zasady żywienia psa – od szczeniaka do dorosłego

Jak karmić szczeniaka – małego i starszego

Żywienie psa w każdym wieku ma znaczenie. Jednak szczególnie ważny w tym aspekcie jest wiek szczenięcy, kiedy psi organizm intensywnie się rozwija i potrzebuje wszystkich składników odżywczych. Istotne też jest, na jaki sposób karmienia zdecydujemy się od chwili, kiedy szczeniak trafił do naszego domu.

Zwykle hodowca, wydając szczeniaka, zaopatrza go w wyprawkę, w której znajduje się karma, jaką był żywiony wraz z rodzeństwem. Zasadą jest, że nie zmienia się rodzaju pożywienia od razu, gdyż może to spowodować niebezpieczne w tym wieku sensacje pokarmowe. Zaczyna się od minimalnej domieszki nowej karmy do tej, którą szczeniak jadł do tej pory, zwiększając stopniowo ilość nowej w każdym posiłku. Całkowita zmiana żywienia powinna zakończyć się w ciągu 4 – 5 dni.

Małe szczenię, do 3 miesięcy życia, karmi się cztery razy dziennie, następnie, do 6 - 9 miesięcy – trzy razy, później dwa razy. Są zwolennicy karmienia psa dorosłego (po ukończeniu 12 miesięcy) raz dziennie. Można tak karmić rasy mniejsze. Natomiast większym, które mają skłonności do groźnego dla życia skrętu żołądka, lepiej podzielić dzienną dawkę na dwie części, aby nadmiernie nie obciążać żołądka.

Karma gotowa a posiłki domowe

Można podawać posiłki przyrządzane w domu lub karmy gotowe. Domowe posiłki składają się z mięsa, warzyw i wypełniacza w różnych proporcjach, w zależności od wieku szczeniaka. Wymagają też suplementacji preparatami witaminowo-wapniowymi w dawkach ustalonych przez lekarza weterynarii. Szczególnie ważny w rozwoju szczenięcia jest fosforan wapnia, niezbędny do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Wielu właścicieli pyta, czy pies może jeść chleb. Otóż zdecydowanie nie powinien. Przewód pokarmowy drapieżnika, jakim jest pies, nie jest przystosowany do trawienia wysokoprzetworzonego zboża. Chleb w psim żołądku kwaśnieje i może spowodować dolegliwości pokarmowe.

Dokładne zmierzenie dawek pokarmu i suplementów bywa kłopotliwe, dlatego wygodniejszym i lepszym dla psa rozwiązaniem jest podawanie zbilansowanej karmy gotowej. Renomowani producenci oferują różne rodzaje karm (sucha jak i mokra): dla suk ciężarnych i karmiących, szczeniąt w trakcie odsadzania od matki, dla psów małych, średnich i dużych ras, dla alergika, bez zbóż, bez kurczaka (na którego mięso może być uczulony pies) i wiele innych.

W przypadku maltańczyka, jak już wspomniano, istotna jest jakość szaty. Włos maltańczyka jest miękki, jedwabisty i prosty, nie może być falujący. Musi też zachować idealnie białą maść, ewentualnie z lekkim odcieniem kości słoniowej. Dlatego ważne jest, aby karma nie zawierała barwników, szczególnie karotenu – czerwonego, który dobrze wpływa na intensywność np. płowego umaszczenia pudla lub spaniela, ale u maltańczyka, regularnie podawany, może spowodować pojawienie się żółtawego odcienia sierści. Na niejednym forum kynologicznym można znaleźć porady na temat kosmetyków odbarwiających. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o tym, jak karmić szczeniaka.

Najlepsza karma dla maltańczyka – sucha, mokra, specjalistyczna

Na sucho czy na mokro?

Maltańczyk może jeść każdą karmę, przeznaczoną dla jego wielkości i odpowiednią dla wieku. Najlepsza karma dla maltańczyka wystawowego to taka, która nie tylko zapewni prawidłowy zestaw składników odżywczych, ale także nie spowoduje przebarwień sierści. Pamiętajmy, że wystawowy pies musi mieć długi włos, tworzący prawdziwą „suknię” i bokobrody, a te najczęściej ulegają zabrudzeniu.

Mimo że właściciele zabezpieczają włos, także w okolicach kufy, papilotami, podczas jedzenia mokrej karmy może dojść do jego zanieczyszczenia. Dlatego w przypadku maltańczyków wystawowych preferowana jest karma sucha. Ma ona również bardziej korzystny wpływ na zęby, zapobiegając odkładaniu się kamienia.

Maltańczyk przy misce karmy
Polecana karma dla maltańczyka krok po kroku, czyli czym karmić szczeniaka

Może się jednak zdarzyć, że nasz maltańczyk nie chce jeść suchej karmy i nie są to wcale przypadki odosobnione. Wtedy konieczna jest karma mokra (puszki, saszetki). Jeżeli pies ubrudził się podczas jedzenia, a jest środek sezonu wystawowego, niezbędne jest niezwłoczne wyczyszczenie sierści. Pozostawienie resztek powoduje trudne do usunięcia przebarwienia, zwłaszcza jeżeli w karmie znajduje się np. marchew. Trzeba pozdejmować resztki karmy, a następnie zastosować letnią wodę i specjalny szampon dla maltańczyka, zawierający składniki chroniące włos przed przyjmowaniem barwników.

Niewystawowego maltańczyka można okresowo strzyc, aby wyeliminować kłopotliwe nakręcanie sierści na papiloty i ciągłe uważanie na każde, nawet minimalne zabrudzenie idealnie białej szaty.

Polecane karmy dla psów w super cenie!

Karma dla maltańczyka – ranking 5 najlepszych

Producenci dobrych karm mają w ofercie zarówno suche, jak i mokre karmy dla małych ras, a niektóre nawet specjalnie dobrane dla maltańczyka. Przypomnijmy, że gotowe karmy profesjonalne są zbilansowane. Oznacza to, że nie trzeba ich suplementować dodatkowo preparatami witaminowo-wapniowymi, nie należy też dodawać do nich innego pożywienia, jak mięso, warzywa czy ryż. Karmy te są także zbilansowane pod względem kalorycznym. Dotyczy to również karm specjalistycznych, zdrowotnych czy dla alergika – bez kurczaka, bez zbóż, itp.

W poniższym rankingu karmy wymienione są w przypadkowej kolejności. Wprawdzie na niejednym forum znajdują się różne rankingi, jednak przyswajanie danej karmy zależy od indywidualnych możliwości psa – jego apetytu, predyspozycji trawiennych, metabolizmu. Dlatego nie sposób ustalić rankingu, który obowiązywałby wszystkich i wszędzie. Oto pięć dostępnych na rynku karm, które są najczęściej kupowane przez właścicieli maltańczyków.

  1. Royal Canin Maltese Adult – przeznaczona specjalnie dla maltańczyka sucha karma, do podawania od 10. miesiąca życia.  Sprzedawana w postaci bardzo małych krokietów, stosownie do wielkości maltańczyka. Zawiera m.in. olej z ogórecznika, mający właściwości pielęgnacyjne dla długiego, białego włosa oraz składniki odżywcze, redukujące nieprzyjemny zapach stolca
  2. Royal Canin Vet Care Nutrition Pediatric Junior Dog Small Digest & Dental (w skrócie Royal Junior) – specjalnie opracowana dla szczeniąt psów ras małych, od 2. do 10. miesiąca życia. Oprócz wszystkich niezbędnych składników odżywczych zawiera substancje pochodzenia naturalnego, które wzmacniają skórę i stymulują układ odpornościowy, ponadto Royal Junior ochrania zęby i redukuje powstawanie kamienia
  3. Brit Care Premium Junior S – jest to sucha karma, przeznaczona dla szczeniaka rasy małej (1 – 10 kg), a więc i małego maltańczyka. Produkowana jest z dodatkiem m.in. kwasów omega-3 i omega-6, witamin i aminokwasów. Wszystkie te składniki wspomagają pracę narządów wewnętrznych, w szczególności mózgu i serca. Brit Care dostępna jest w różnych wariantach składnikowych
  4. Eukanuba Puppy Small Breed – karma sucha dla szczeniąt małych ras, dobrze zbilansowana pod względem białka, tłuszczu i węglowodanów, zawierająca błonnik i regulująca przemianę materii, co zapobiega problemom trawiennym. W jej skład wchodzi spora ilość mięsa kurczaka, co może być ważne dla właściciela psa uczulonego na to mięso. Eukanuba Puppy dostępna jest w dość nietypowym opakowaniu – 7,5 kg
  5. Acana – produkowana z trzema rodzajami mięsa: wołowiną, wieprzowiną i jagnięciną. Zawiera łącznie 50 proc. mięsa i 50 proc. warzyw z upraw ekologicznych. Acana jest wolna od GMO, a proporcje mięsa wynoszą: 55 proc. jagnięciny, 22,5 proc. wołowiny z krów rasy Angus i 22,5 proc. wieprzowiny ze świń rasy Yorkshire, żywionych na wolnym wybiegu. Dodatek wyciągu z głogu i żurawiny obfituje w witaminę C i wzmacnia układ moczowy. Acana jest karmą bezglutenową.

Oczywiście nie są to wszystkie karmy, jakie można podawać maltańczykowi. Wymienione zostały suche, ale ci sami producenci oferują również karmę mokrą. Jak już wiemy, podawanie jej wiąże się z koniecznością czyszczenia pyszczka natychmiast po jedzeniu, a u psów wystawowych konieczny jest szampon dla maltańczyka, zapobiegający przebarwieniom białej sierści.

ikona podziel się Przekaż dalej