Zdrowy pies to szczęśliwy pies

Tak samo, jak w przypadku ludzi zdrowie bezpośrednio wpływa na ogólne samopoczucie psa. Jeżeli Twój pupil ma jakiekolwiek problemy zdrowotne może odczuwać dyskomfort, nie mieć energii, czy unikać kontaktu z ludźmi. To, czy pies jest w dobrej kondycji, możesz ocenić dość łatwo. Oznaki zdrowia to:

 • lśniąca sierść,
 • dobry apetyt,
 • regularne picie wody,
 • duża ilość energii,
 • prawidłowe i regularne stolce,
 • symetria mięśni,
 • płynny ruch,
 • regularne oddawanie moczu,
 • brak wypływów z oczu lub nosa.

Zwracaj uwagę także na zapach z jamy ustnej psa oraz stan jego zębów oraz dziąseł. U wielu zwierząt gromadzi się kamień nazębny, który z czasem powoduje stany zapalne, ból oraz spadek apetytu. Taki pies może jeść jedną stroną jamy ustnej lub wybierać miękki pokarm. Pamiętaj, że stan zębów rzutuje na cały organizm i kondycję Twojego pupila, dlatego warto dbać o regularne kontrole stomatologiczne.

Wymienione wskazówki są bardzo ogólne, ale zwracając uwagę na takie “małe” rzeczy, można łatwo wychwycić potencjalne zmiany w zachowaniu i wyglądzie psa. Szybka reakcja opiekuna skraca czas dyskomfortu, jaki odczuwa osłabione lub chore zwierzę. Wczesna interwencja spowoduje, że pies łatwiej wróci do formy i znów będzie cieszył się zdrowiem i wspólnym życiem ze swoim opiekunem.

Zachowanie szczęśliwego psa

Szczęśliwe psy są zrelaksowane i nie mają w swoim otoczeniu powodów do stresu lub lęku. Szczęście psa ogranicza ryzyko problemów behawioralnych, dlatego w dużym uproszczeniu radosny i szczęśliwy pies nie niszczy mebli, nie reaguje lękiem lub agresją, czy nie unika kontaktu z ludźmi.

Szczęśliwy pies corgi w kwiatach oraz oznaki, że pies jest szczęśliwy
Jak rozpoznać szczęśliwego psa, czyli oznaki, że pies jest szczęśliwy

Co mówi mowa ciała psa? Oznaki relaksu i radości to:

 • spokojne oczy,
 • luźno zwisające uszy,
 • merdanie ogonem lub trzymanie go luźno.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jednym z najszybszych sposobów, aby stwierdzić, czy pies jest szczęśliwy, jest spojrzenie na sposób, w jaki się porusza. Jego ciało powinno być „luźne”, a ruch miękki. Wiele mówią także psie ogony. Pies, który porusza się swobodnie i delikatnie macha ogonem okazuje swoje szczęście oraz spokój. Jak jeszcze Twój pupil przekazuje Ci swoją radość? Zadowolony pies na widok opiekuna może zapraszać go do zabawy. Obniża wtedy klatkę piersiową, ale tylne nogi trzyma wyprostowane. W ten sposób chce nawiązać kontakt.

Co ważne, zadowolony pies nie ma problemu ze snem. Pies powinien umieć wypoczywać i spać nawet kilkanaście godzin w ciągu doby. Pamiętaj, że gdy Twój pies wydaje się szczególnie poruszony podczas snu i np. szczekania lub skomle bardziej niż zwykle, możesz spróbować delikatnie go uspokoić. Pogłaszcz go i spokojnie powiedz jego imię. Pupil może się obudzić, albo kontynuować spokojniejszy sen. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wychować psa.

4 oznaki, że Twój pies jest szczęśliwy

 1. Prawidłowa kondycja i apetyt - jak już wspomniano, to zdrowie w dużej mierze decyduje o samopoczuciu Twojego psa. Jeżeli ma prawidłowy apetyt, pije wodę, oddaje normalne stolce i nie wymiotuje, a w dodatku ma ładną sierść, to możesz mieć powody do zadowolenia.
 2. Zdrowy sen - psy śpią nawet ok. 16 godzin dziennie. Jeżeli Twój pies nie problemów z wypoczynkiem, jest szczęśliwy. U bardziej “powściagliwych” czworonogów zwracaj uwagę właśnie na takie subtelne oznaki swobody.
 3. Energia do zabawy - szczęśliwe psy lubią się bawić i spacerować. W dużym uogólnieniu Twój pupil powinien okazywać radość na myśl o wspólnych aktywnościach. Jeżeli jest inaczej, zabierz go do lekarza weterynarii, aby upewnić się, czy nie jest chory.
 4. Mowa ciała – wesołe psy mają rozluźnione mięśnie. Ich radość wyraża się w energicznym machaniu ogonem, rozluźnionych uszach, spojrzeniu. Taki pies zaprasza opiekuna oraz inne czworonogi do wspólnej zabawy. Nie wykazuje lęku.

Nawet najbrzydsze psy świata nie mają kompleksów, dlatego Twojemu psu w niczym nie przeszkadza jego wygląd zewnętrzny. Pamiętaj jednak, żeby dbać o skórę, zęby oraz prawidłową wagę. W ten sposób zapewniasz mu radość. Zdrowe ciało to energia i dobre samopoczucie. Najlepsze prezenty dla psa to Twoja troska i wspólny czas.

ikona podziel się Przekaż dalej