Załatwianie się na komendę

Może być to dziwne i wydaje się niepotrzebne, jednak w niektórych sytuacjach może okazać się przydatne. Przykładowo, podczas długiej podróży samochodem, musimy pamiętać o przerwach na toaletę, nie tylko dla siebie, ale również dla naszych psów. Czasami zdarza się, że pies, wypuszczony z auta po wielu godzinach podróży, zamiast załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, zajmuje się zwiedzaniem nowego terenu i węszeniem. To może być problem, szczególnie gdy czas nas goni. Tutaj z pomocą przychodzi umiejętność załatwiania się na komendę. Jakże to może być przydatne, prawda?

Z kolei komu z nas nie zdarzyło się zaspać na ważne spotkanie, do pracy lub do szkoły? W pośpiechu wychodzimy na spacer z psem, krążymy po trawnikach przez 10 minut, a pies nic. Zegar tyka, jesteśmy zestresowani, a nasz niewinny psiak wędruje szczęśliwy, wąchając kwiatki. W takim przypadku znów przychodzi z pomocą komenda "siku".

Zanim jednak przystąpimy do wyjaśnienia, jak nauczyć psa tej komendy, musimy podkreślić, że spacer z psem nigdy nie powinien wyglądać tak, jak opisano wyżej. Takie sytuacje z wykorzystaniem komendy załatwienia się dla psa nie powinny być codziennością, a raczej ogromną rzadkością. Wyprowadzanie psa na trzyminutowy spacer, dając mu polecenie załatwienia się i natychmiastowy powrót do domu, jest sytuacją awaryjną. W normalnych warunkach spacer powinien być znacznie dłuższy, pozwalając psu na spokojne węszenie, eksplorację terenu i bieganie.

Do nauki tej sztuczki będziemy potrzebować ulubionych smakołyków dla psa lub zabawki, jeśli nagroda w postaci zabawy jest dla niego bardziej atrakcyjna.

Bacznie obserwuj psa podczas spaceru i zwracaj uwagę na momenty, kiedy zbliża się do załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych. Może to objawiać się chodzeniem w kółko po trawie, intensywnym węszeniem, kręceniem się wokół własnej osi lub chodzeniem nisko. Z pewnością znasz już rytuały i zachowania swojego psa i potrafisz rozpoznać ten moment, który sygnalizuje chwile załatwienia się. Wtedy natychmiast użyj wybranej przez siebie komendy. Gdy pies wykona siku, od razu nagradzaj go entuzjastycznie. W celu nauki tej komendy zawsze wybieraj pierwsze siku podczas spaceru, ponieważ kolejne najczęściej nie są wynikiem potrzeby fizjologicznej, lecz chęci oznaczenia terytorium. Po kilku tygodniach regularnego ćwiczenia tej komendy twój pies będzie już wiedział, o co chodzi w słowie "siku" i będzie załatwiał się po usłyszeniu tej komendy. Pamiętaj oczywiście o regularnym nagradzaniu psa.

Zamykanie drzwi lub szafek

Nauczenie psa zamykania drzwi lub szafek może być zarówno przydatne, jak i zabawne. Psy uwielbiają uczyć się nowych rzeczy, co przyczynia się do ich edukacji i pomaga wykorzystać nadmiar energii. Oprócz tego zamykanie drzwi może być praktyczne, na przykład wtedy, gdy masz zajęte ręce lub nie możesz tego zrobić samodzielnie.

Szkolenie zacznij od lekkich drzwi, przykładowo drzwiczki od niskiej szafki kuchennej. To łatwiejszy punkt startowy dla psa. Poproś swojego psa, aby podszedł do drzwi, które wcześniej otworzyłeś. Trzymając smakołyk w ręce, umieść go w pobliżu pyska psa, aby mógł go wyczuć. Kieruj swoją rękę ze smakołykiem w kierunku drzwi szafki i przesuń ją, aby pies mimowolnie popchnął drzwi. Gdy pies zamknie drzwi lub na początku tylko je dotknie, nagródź go od razu smakołykiem.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

W moim przypadku sprawdziła się także metoda pokazywania psu na drzwiczki i dotykaniu ich ręką z prośbą, aby zrobił to samo - czyli dotknął je łapką.

Powtórz ten proces kilka razy, aby pies zrozumiał, co masz na myśli. Stopniowo zacznij używać słowa "zamknij" jako polecenia do zamknięcia drzwi. Komendę początkowo wypowiadaj równocześnie z ruchem łapy psa w kierunki drzwi. Pamiętaj o stałym nagradzaniu psa za każdorazowe popchnięcie drzwiczek. Z czasem skojarzy co oznacza hasło “zamknij”.

Kiedy Twój pies opanuje zamknięcie małych drzwi, możesz przystąpić do nauki na większych. Zacznij od lekko otwartych drzwi i postępuj zgodnie z poprzednimi krokami.

W końcu Twój pies powinien być w stanie zamykać drzwi na Twoje polecenie słowne i gestem. Kontynuuj regularny trening, aby wzmocnić tę umiejętność.

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest cierpliwość, regularność i pozytywne wzmocnienie. Sprawdź także ten artykuł: Jak nauczyć psa posłuszeństwa? 5 praktycznych wskazówek.

Przynoszenie różnych rzeczy

Do nauki tej sztuczki potrzebujesz zabawki lub przedmiotu, który Twój pies będzie mógł przynosić oraz tradycyjnie smaczki. Najlepiej jest wybrać coś, co łatwo trzyma się w pysku psa i nie jest zbyt ciężkie ani niebezpieczne. Możesz początkowo zacząć trening z wykorzystaniem ulubionej zabawki.

Zaczynamy od małych kroczków. Najpierw wystawiamy zabawkę trzymaną w dłoni na boki od głowy psa. Ważne, aby nie wystawiać przedmiotu bezpośrednio przed pysk psa, ponieważ będzie to mało dla niego atrakcyjne. Nagradzamy pupila za każde spojrzenie się na zabawkę i cofamy ją z powrotem do siebie. Następnie znowu wystawiamy ją na bok od głowy psa, czekamy, trzymając zabawkę w bezruchu, a jak tylko się na nią spojrzy, nagradzamy. Robimy tak kilka powtórzeń, aż pies za każdym razem będzie się patrzyć w stronę zabawki.

Kobieta z psem i piłką
Jakie są najdziwniejsze rzeczy, których można nauczyć psa, czyli nietypowe psie sztuczki

Następnie podnosimy poprzeczkę i nagradzamy psa, dopiero jak dotknie wystawioną przez nas zabawkę nosem lub chwyci ją zębami. Kiedy i to mamy opanowane, teraz wymagamy od psa, aby przez sekundę trzymał zabawkę w pysku, wydłużając stopniowo ten czas o kolejne sekundy. Na tym etapie dodajemy już hasło “przynieś”. Używamy go za każdym razem gdy pies złapie w pysk podany przez nas przedmiot. Jeżeli pies wykonuje ten etap perfekcyjne, to możemy zacząć kłaść zabawkę na podłodze i wskazując na nią wypowiadamy “przynieś”. Gdy tylko pies chwyci zabawkę w pysk, wykonujemy szybkie kilka kroków w tył, aby psiak podążał za nami. Gdy tak się stanie - psiak podejdzie do nas z zabawką w pysku, zabieramy mu ją i entuzjastycznie nagradzamy smaczkami.

Kolejne etapy, polegają na dodawaniu utrudnień. Przykładowo coraz to dalej od nas i od psa umieszczamy zabawkę, którą pies ma nam przynieść, albo zmieniamy swoje pozycje, np. siadamy na krześle i wydajemy komendę “przynieś” wskazując na zabawkę, lub zasiadamy wygodnie na kanapie. Ostatnim etapem jest wprowadzenie innych zabawek i rzeczy domowych takich np. pilot od telewizora. Jedyne co nas ogranicza to rozmiar oraz waga tych rzeczy. Pamiętajmy, aby nie wymagać od psa zbyt wiele.

Sesja treningowa powinna trwać zaledwie kilka minut, a każdy z wyżej wymienionych etapów należy ćwiczyć przez kilka dni lub nawet dłużej jeżeli tempo uczenia się naszego psiaka tego wymaga. Ważne jest stopniowe i cierpliwe wprowadzenie komendy.

Wychowanie i szkolenie psów to procesy pełne niezwykłych możliwości. Chociaż może być czasami trudne, to widok postępów naszych pupili jest zawsze zaskakujące i satysfakcjonujące.  Warto inwestować czas i wysiłek w wychowanie psów, aby rozwijać te niesamowite potencjały i cieszyć się jeszcze bardziej niezwykłą więzią, jaką tworzymy z naszymi wiernymi towarzyszami. Nasze czworonogi potrafią przyswoić różne dziwne i zaskakujące umiejętności, które wywołują u nas uśmiech na twarzy. Dlatego, niezależnie od tego, czego uczysz swojego psa wiedz, że możliwości są naprawdę nieskończone w świecie wychowania i szkolenia psów.

ikona podziel się Przekaż dalej