Świąteczne zatrucia

Wśród psów nie brakuje łasuchów! Wiele z nich „poluje” zatem na smakowite i aromatyczne dania ze świątecznego stołu. Niestety, część podawanych produktów jest dla nich toksyczna. W okresie świątecznym w gabinetach weterynaryjnych pojawiają się psy, które zjadły:

  • czekoladki lub czekoladowe ciasta,
  • mandarynki i pomarańcze,
  • czosnek lub cebulę, a także rybę z ośćmi, czy po prostu tłustsze potrawy.

W przypadku czekolady zagrożeniem dla psa jest teobromina. Jej ilość zależna jest od rodzaju produktu. Najwięcej znajduje się w gorzkiej czekoladzie, trochę mniej w mlecznej. Objawy zatrucia czekoladą to:

  • wymioty,
  • biegunka,
  • osłabienie,
  • niepokój,
  • drżenia,
  • przyspieszony oddech czy dezorientacja.

Psy nie powinny jeść także cytrusów. Podrażniają one żołądek i mogą powodować objawy żołądkowo-jelitowe.

Cebula i czosnek zawierają natomiast dwusiarczki, które powodują rozpad czerwonych krwinek i doprowadzają do anemii. Objawy pojawiają się po spożyciu większej ilości i obejmują:

  • silne wymioty,
  • brak apetytu,
  • osłabienie oraz biegunka.
Pies i kot w świątecznych czapkach, pies podjada świąteczne smakołyki, zasady bezpiecznych świąt przy posiadaniu psa lub kota
Zatrucia pokarmowe i osłabienia wśród zwierząt domowych podczas świąt Bożego Narodzenia

Zwróć uwagę, że koty są bardziej wrażliwe na zatrucie cebulą niż inne gatunki zwierząt.

Świąteczne zatrucia u zwierząt domowych są związane także z podgryzaniem niektórych roślin. Popularna gwiazda betlejemska, czy ostrokrzew mogą spowodować niebezpieczne zmiany w organizmie Twojego pupila.

{% get_media_image id=5247 %

Świąteczne wypadki

Przyczyną bożonarodzeniowych wizyt w gabinecie weterynaryjnym są także różnego rodzaju wypadki związane z:

  • pogryzieniem bombek,
  • przewróceniem choinki,
  • zjedzeniem fragmentu lub całego prezentu.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Ciekawskie kociaki oraz szczeniaki, a także dorosłe zwierzęta często interesują się wszystkimi domowymi “nowościami”. Mogą próbować przeżuwać lampki choinkowe, zjadać baterie lub wstążki do pakowania prezentów. U zwierząt, które przegryzły przewody elektryczne, pojawiają się poparzenia. Są one zlokalizowane na wargach, języku oraz błonach śluzowych jamy ustnej. W wyniku takiej sytuacji w ciągu 24 h może dojść do obrzęku płuc.

Zagrożenie stanowią także szklane bombki, które kaleczą jamę ustną lub opuszki łap. Takie skaleczenia są bardzo bolesne i wymagają interwencji lekarza weterynarii.

12 zasad bezpiecznych świąt

Jeżeli chcesz, by Twoje święta były spokojne i bezpieczne zastosuj się do poniższych zasad.

  1. Posiadając psa lub kota, zrezygnuj z tradycyjnych świec. Możesz wybrać produkty LED.
  2. Postaw choinkę w pomieszczeniu, do którego zwierzęta nie mają dostępu lub zdecyduj się na specjalny płotek.
  3. Jeżeli Twój pies lub kot będzie miał dostęp do drzewka, przymocuj choinkę do ściany.
  4. Nie wieszaj ozdób na samym dole choinki.
  5. Wybierz papierowe lub plastikowe ozdoby świąteczne. Szklane bombki po stłuczeniu mogą powodować urazy psich łap lub jamy ustnej Twojego pupila.
  6. Nie zostawiaj psa lub kota sam na sam z wigilijnymi potrawami. Nie dziel się także resztkami ze stołu ze swoim podopiecznym. Jeżeli chcesz by pies lub kot poczuł świąteczny klimat, możesz samodzielnie przygotować dla niego przysmak lub domowe danie odpowiednie dla psów.
  7. Zrezygnuj ze świątecznych roślin np. gwiazdy betlejemskiej lub postaw je poza zasięgiem zwierząt.
  8. Uważaj na akcesoria do pakowania prezentów. Wstążki i nitki są szczególnie atrakcyjne dla niektórych kotów. Niestety ich przypadkowe połknięcie może skończyć się poważną operację.
  9. Zapewnij psu spokojne miejsce do odpoczynku podczas wizyty świątecznych gości. Nie każdy pies czuje się komfortowo w otoczeniu większej grupy ludzi. Połóż swojemu pupilowi legowisko w ustronnym miejscu i podaruj mu np. bezpieczny gryzak. Gryzienie i żucie to naturalne zachowanie, które sprawia, że psy się relaksują.
  10. Jeżeli wyjeżdżasz z psem na święta, rozważ podawanie naturalnych preparatów uspokajających już kilka dni przed planowaną podróżą. Naturalne ziołowe preparaty dostępne w sklepach zoologicznych oraz u lekarzy weterynarii. Pomogą ograniczyć stres Twojego pupila związany zarówno z jazdą samochodem, jak i pobytem w nowym miejscu.
  11. W trakcie świątecznych przygotowań nie zaniedbuj pupila. Pamiętaj, by zapewnić mu aktywność fizyczną oraz zabawę.
  12. Uważaj na baterie, które będą potrzebne do niektórych prezentów. Połknięte mogą spowodować oparzenia wewnątrz ciała Twojego pupila. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czy twój dom jest bezpieczny dla twojego pupila.

Na koniec pozostaje już tylko zakup prezentu dla psa i cieszenie się bliskimi. Życzymy bezpiecznych świąt dla wszystkich zwierząt domowych.

ikona podziel się Przekaż dalej