Wyposażenie i akcesoria do codziennego użytku i pielęgnacji psa

Bytowe rzeczy dla psa

Są to rzeczy dla psa, które są przeznaczone do jego codziennego użytku. Można je nabyć w stacjonarnym sklepie zoologicznym, ale można też znaleźć sklep internetowy i zakupić wszystkie akcesoria online. Dobry sklep dysponuje szeroką ofertą wszelkich rzeczy i przyborów, warto zatem posurfować dłużej i wyszukać najkorzystniejszą z nich. Zaczynamy zatem zakupy.

Legowisko – to najważniejsza rzecz dla psa. Będzie to jego azyl, kiedy będzie potrzebował samotności, snu, kiedy się na nas „obrazi” lub będzie się źle czuł. Legowisko powinno być odpowiedniej wielkości, wykonane z mocnego materiału i łatwe do utrzymania w czystości. Najlepiej kupić dwa legowiska, których pies będzie używał zamiennie. Do legowiska dokupujemy kocyk (2 sztuki), pod którym szczeniak będzie się zakopywał lub na nim spał. Dostępne są różne rozmiary legowisk, zarówno dla małych piesków (np. maltańczyków), jak i dla dużych psów (np. owczarków niemieckich). Jeżeli pies ma mieszkać w budzie, można kupić gotową, ale znacznie lepiej i taniej jest wykonać ją samemu. W sieci można znaleźć wiele instrukcji, jak zrobić budę dla psa

Legowisko dla psa na białym tle, a także inne akcesoria i rzeczy dla psa, które trzeba kupić
Jakie rzeczy dla psa kupić przed planowanym zakupem psa do domu

Miski – kupujemy zawsze dwie. Jedną przeznaczamy do podawania posiłków i tylko wtedy znajduje się ona w miejscu, gdzie pies jest karmiony. W drugiej znajduje się woda do picia, do której pies musi mieć całodobowy dostęp. Najpraktyczniejsze są miski o kształcie ściętego stożka z dołkiem. Są one niewywrotne, dzięki czemu szczeniak nie narobi większego bałaganu w swojej „stołówce”. Niezłe są też miski ze stelażem, w którym są osadzone. Pod względem kontaktu z żywnością najbezpieczniejsze, ale i najdroższe, są miski ceramiczne. Do nabycia są również metalowe i z tworzywa sztucznego, ich ceny są niższe od ceramicznych.

Miska dla psa i jedzący szczeniak, a także inne akcesoria i rzeczy dla psa, które trzeba kupić
Akcesoria, karmy i inne rzeczy dla psa, czyli wyprawka dla szczeniaka krok po kroku

Akcesoria spacerowe – obroża lub szelki, smycz, ewentualnie kaganiec. Dla psów wystawowych niezbędna będzie także smycz ringowa do prezentacji. Dobre są obroże zatrzaskowe z regulowanym obwodem, wykonane z mocnego tworzywa lub ze skóry. Smycz powinna być dostosowana obwodem (szerokością) do wielkości psa i pasować do obroży. Nie jest wskazana, choć dość często kupowana, smycz wyciągana typu Flexi. Bardzo często psują się mechanizmy blokujące przy tych smyczach, co może stwarzać niebezpieczeństwo dla małego szczeniaka, zwłaszcza na ruchliwej ulicy. Smycz ringowa, im cieńsza tym lepsza, może być wykonana z plecionki lub skóry

Pomarańczowa smycz dla psa na białym tle, a także inne akcesoria i rzeczy dla psa, które trzeba kupić
Jak skompletować wyprawkę dla szczeniaka, czyli akcesoria i rzeczy dla psa

Mata – będzie niezbędna w okresie kwarantanny okołoszczepiennej, kiedy nasz pupil nie będzie jeszcze wychodzić na dwór. Umieszczamy ją w miejscu oddalonym od psich misek i legowiska. W sklepach są do nabycia maty pakowane po kilka sztuk, mogą je zastąpić również podkłady higieniczne dla ludzi. Ich ceny są zbliżone.

Są to podstawowe rzeczy dla psa, bez których nie może się on obejść. Niemniej, w sklepach można znaleźć różne „bajery”, na które można sobie pozwolić w zależności od zasobności portfela. Sprawdź także ten artykuł o wyprawce dla psa.

Akcesoria pielęgnacyjne dla psa

Pielęgnacja psa obejmuje zabiegi higieniczne i kosmetyczne. Artykuły pielęgnacyjne nabywamy w zależności od rodzaju sierści naszego psa (krótka, długa, szorstka, z podszerstkiem lub bez, prosta, falująca lub lokowata) i jej koloru (umaszczenia psa). Inny będzie np. szampon dla maltańczyków i dla labradorów, inne będą akcesoria do czesania lub trymowania dla psów długowłosych i szorstkowłosych, itp.

Przybory: szczotka, grzebień, trymer, nożyczki, gilotynka – to artykuły, bez których nie obejdzie się żaden właściciel psa. Każdy pies wymaga szczotkowania, a szczotek jest wiele rodzajów. Grzebień na ogół przydaje się głównie w okresie linienia do usuwania podszerstka, który u wielu ras wychodzi kępami. Trymer służy do korygowania włosa okrywowego, przede wszystkim ras szorstkowłosych. Nożyczkami strzyże się niektóre rasy (używa się również maszynki i nożyczek zębatych, tzw. degażówek). Natomiast gilotynka niezbędna jest, kiedy psie pazury stają się zbyt długie, bo pies nie ma gdzie ich ścierać. Obcinania pazurów trzeba się nauczyć, a na początku lepiej powierzyć ten zabieg lekarzowi weterynarii

Kosmetyki – wspomniany szampon, odżywki, preparaty do czyszczenia uszu, oczu i jamy ustnej – kupujemy również w zależności od rasy. Dobry sklep zoologiczny, tak stacjonarny, jak i internetowy, zawsze będzie dysponował różnymi rodzajami kosmetyków i preparatów pielęgnacyjnych dla zwierząt, zarówno dla małych piesków, jak i dla dużych psów. Kosmetyki ekskluzywnych marek i profesjonalne preparaty pielęgnacyjne (a także wymienione wcześniej przybory) można zakupić online w sklepach internetowych wprost od producentów

Zabawki – rzecz ważna dla każdego szczeniaka. Nie ma sensu kupować zbyt wielu zabawek. Wystarczą dwie, najwyżej trzy. Wśród nich powinna się znaleźć piłka, najlepiej z litej gumy, dopasowana wielkością tak, aby pies mógł ją swobodnie nosić, ale nie dał rady połknąć. Dobrze jest nabyć również odpowiedni do wielkości psa aport (gumowy koziołek) oraz szarpak, służący jako zabawka „na rozluźnienie” po ćwiczeniach szkoleniowych.

Pies gryzący gumową zabawkę, a także inne akcesoria i rzeczy dla psa, które trzeba kupić
Polecane rzeczy dla psa, akcesoria, karmy i zabawki, czyli co trzeba kupic psu

Karmy i inne psie artykuły żywieniowe

Karma sucha czy mokra

Pochodząca od dobrego, renomowanego producenta karma dla psów, tak sucha, jak i mokra, podzielona jest na trzy podstawowe kategorie:

  1. Dla zwierząt małych ras
  2. Dla zwierząt średnich ras
  3. Dla zwierząt dużych i olbrzymich ras.

W związku z powyższym różna jest wielkość granulek karmy suchej oraz pojemność puszek z karmą mokrą. Karma sucha pakowana jest najczęściej w worki o objętości 1, 3, 5, 10 i 15 kg (to ostatnie opakowanie jest zazwyczaj najbardziej ekonomiczne, przeliczając cenę za kilogram), natomiast mokra – w puszki 0,25, 0,4, 0,8 i 1 kg z myślą o dawkowaniu (w zależności od rasy) jedna puszka na jeden posiłek.

Ceny obydwu postaci karmy są podobne, aczkolwiek koszty żywienia są zwykle niższe, kiedy psy jedzą karmę suchą. Podawanie gotowej karmy, suchej i mokrej, nie wymaga suplementacji witaminowo-wapniowej, karmy gotowe są zbilansowane żywieniowo.

Jeżeli podczas szkolenia i wychowania korzystamy ze smakołyków jako nagrody, pamiętajmy, że są to ekstra dodatki i też mają wartość kaloryczną. Należy więc uważać, aby niechcący nie utuczyć psa.

Szukasz holistycznej karmy dla psów o wysokiej zawartości mięsa?

Dowiedz się więcej na temat linii karm Brit Fresh dla psów! Każdy smak zawiera zarówno suche, jak i świeże mięso, dzięki czemu trafia w gusta wybrednych zwierząt. Brit Fresh to także bogactwo warzyw, owoców i ziół bez dodatku zbędnych składników.

Sprawdź!

Posiłki domowe

Wielu początkujących właścicieli pyta, czy i jak karmić psa jedzeniem przygotowywanym w domu. Oczywiście, można i niekiedy trzeba, jeżeli np. mamy psa – alergika. Jest też popularny system żywienia BARF, oparty wyłącznie na naturalnych składnikach.

Do takiego żywienia produkty muszą być zupełnie świeże albo głęboko zamrożone. Można zakupić większą ilość składników, zwłaszcza mięsa i podrobów, poddać je obróbce termicznej, rozdrobnić i podzielić na porcje, które się zamraża i zużywa sukcesywnie, gotując na bieżąco tylko ryż lub makaron i warzywa.

Proporcje każdego posiłku to 2 części mięsa, 1 część wypełniacza i 1 część warzyw. Okresowo można zrezygnować z wypełniacza, zwłaszcza jeżeli widzimy, że piesek ma nieco nadwagi. Do posiłków domowych konieczne są dodatki witaminowe i mineralne. W przypadku szczeniąt niezbędny jest fosforan wapnia. Dodatki do naturalnych posiłków można zakupić w gabinetach weterynaryjnych lub w sklepach zoologicznych.

Inne akcesoria dla psów i… właścicieli

Bardzo ważne jest, abyśmy pamiętali w sezonie wiosenno-jesiennym o preparatach przeciwpasożytniczych. Niebezpieczne są zwłaszcza kleszcze, roznoszące groźną, w wielu wypadkach śmiertelną, babeszjozę. Z kolei pchły mogą zakazić tasiemczycą (pies iskając się może połknąć pchłę, w której znajdują się jaja tasiemca. Preparaty są dostępne w formie tabletek, kropli na skórę lub obroży, którą zakłada się psu po zimie i zdejmuje wiosną.

Dla właścicieli psów, szczególnie początkujących, ale w zasadzie dla wszystkich, przeznaczone są czasopisma i książki o wybranej rasie. Wiadomości w sieci jest wprawdzie bardzo dużo, ale tych prawdziwych, opisanych przez znawców zagadnienia (kynologów) jest niestety najmniej. Warto o odpowiednią literaturę zapytać hodowcę. Niektórzy hodowcy praktykują obdarowywanie nabywców szczeniąt książką o rasie, co jest jak najbardziej godne rozpropagowania.

Ruszając na zakupy dla naszego nowego domownika zawsze pamiętajmy, aby nie kupować niczego pod wpływem chwili lub emocji. Może się bowiem okazać, że zakup był całkowicie nietrafiony, a pieniądze niepotrzebnie wydane.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny