Niebezpieczne psy w Polsce

Przepisy dotyczące groźnych ras psów

W Polsce istnieją przepisy regulujące postępowanie właścicieli psów w różnych kwestiach życia publicznego. Określają one m.in. istnienie obowiązku wyprowadzania psów ras agresywnych w kagańcu oraz na smyczy czy utrzymywania agresywnego psa na ogrodzonej posesji.

Osoby łamiące przepisy mogą zostać ukarane karą grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych. Kara jest zatem wyższa niż średnie miesięczne wynagrodzenie. Dodatkowo właścicielowi, którego pies pogryzł człowieka grozi nawet kara pozbawienia wolności.

Rasy znane za agresywne – lista

Lista ras uznanych za groźne w naszym kraju obejmuje rasy takie jak:

  • amerykański pit bull terrier,
  • pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
  • buldog amerykański,
  • dog argentyński,
  • pies kanaryjski (Perro de Presa Canario,
  • tosa inu,
  • rottweiler,
  • akbash dog,
  • anatolian karabash,
  • moskiewski stróżujący,
  • owczarek kaukaski.

Powyższy wykaz został stworzony na potrzeby Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wydanego 28 kwietnia 2003 roku.

Posiadanie psów wyżej wymienionych ras lub prowadzenie ich hodowli wymaga według przepisów zgody wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Zgoda ta wydawana jest po złożeniu odpowiednich wniosków.

Rasy psów agresywnych

Dlaczego psy bywają groźne? Zachowania agresywne i obronne

Zachowania obronne oraz agresywne występują zarówno u psów rasowych, jak i kundelków. Pies ma bowiem zaprogramowane genetycznie bronienie zasobów oraz reakcje na niektóre sytuacje. Agresywny może być zatem zarówno duży, jak i mały pies. Wielkość nie ma znaczenia. W przypadku dużych psów znaczenie ma jednak to, że są bardzo silne.

Istnieją jednak cechy mające wpływ na większą skłonność do takich zachowań. Naukowcy badający psy analizowali między innymi ich zdolności adaptacyjne, śmiałość, towarzyskość czy reaktywność. Odkryli oni, że ciało migdałowate i podwzgórze to dwie zasadnicze części psiego mózgu odpowiedzialne za odczuwanie agresji, strachu oraz instynktu łowieckiego.

Naukowcy opisali także obserwacje dotyczące wielu różnych czynników genetycznych wpływających na występowanie zachowań agresywnych. Stwierdzono, że m.in. wielkość i masa ciała psa mają wpływ na odczuwany lęk oraz agresję. Okazało się, że to głównie rasy średnie i małe wykazują tendencję do groźnych zachowań. Co ciekawe również osobowość opiekuna jest znaczącym czynnikiem determinującym zachowanie psów niektórych ras.

Niepożądane zachowania podzielić można na:

  • agresja wobec nieznajomych,
  • agresja wobec innego psa lub zwierzęcia,
  • agresja wobec właściciela,
  • poczucie rywalizacji.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Ranking groźnych psów – dane ze świata

Ranking psów agresywnych przedstawia się następująco:

Cane corso - to silne, bardzo duże psy. Mają one tendencję do agresji, jeśli nie zostaną poddane szkoleniu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o na temat cane corso

Cane corso na głazie w lesie
Rasy psów agresywnych krok po kroku, czyli lista niebezpiecznych ras psów

Bull Terrier - te rasowe czworonogi coraz częściej stają się domowymi pupilami. Potrafią być wspaniałymi towarzyszami, jeśli tylko opiekun podejmie się odpowiedniego szkolenia. W innym przypadku potrafią być agresywne i trudne w codziennym życiu

Bull terrier wśród kwiatów
Jakie są popularne rasy psów agresywnych, czyli lista niebezpiecznych ras psów

Rhodesian Ridgeback - rasa należy do psów obronnych wyhodowanych w Afryce. Ich zadaniem było odstraszanie lwów od gospodarstw domowych. Ewolucyjnie są zatem zaprogramowane do stałej gotowości do walki

Groźny Rhodesian Ridgeback spaceruje
Popularne rasy psów agresywnych, czyli lista niebezpiecznych ras psów

Boerboel - kolejna rasa obronnych czworonogów pochodząca z Afryki. Obecnie wciąż używany na afrykańskich farmach. Bardzo przywiązany do właścicieli i agresywny względem obcych

Boerboel na trawie
Lista psów agresywnych, czyli rasy psów agresywnych, ich zdjęcia i opis

American Staffordshire Terrier - psy uznane za agresywne i często używane do zakazanych walk psów. W rzeczywistości potrafią być bardzo przyjacielskie i dobrze dogadywać się z dziećmi. Wszystko zależy od ich szkolenia!

Amstaff i inne agresywne rasy
Jakie są niebezpieczne rasy psów w Polsce, czyli lista i ranking krok po kroku

Chow Chow - przeglądając najdroższe rasy psów można natknąć się na chow chow! Średnie psy o puszystej sierści, które uchodzą za skłonne do agresji szczególnie wobec przedstawicieli swojego gatunku. Chow Chow to odważny, ale nie agresywny z natury pies. Złe traktowanie może doprowadzić jednak do tragedii

Chow chow na tle zieleni
Popularne rasy psów agresywnych, czyli lista niebezpiecznych ras psów

Chihuahua - pozornie mały i delikatny piesek według niektórych badań znajduje się na liście agresywnych czworonogów wyżej niż Pitt Bull, czy inny duży pies. Jego agresja skierowana jest głównie na inne, szczególnie duże psy

Chihuahua i inne agresywne rasy
Znane rasy psów agresywnych w Polsce, czyli lista niebezpiecznych ras psów

Dogo Argentino - duży i silny pies o bardzo muskularnej budowie. Ze względu na swoją agresję ich posiadanie jest zakazane m.in. w Wielkiej Brytanii. Jest to rasa psów myśliwskich przeznaczona pierwotnie do polowań na dużą zwierzynę

Dog argentyński leżący na trawie
Rasy psów agresywnych najbardziej niebezpiecznych, czyli lista niebezpiecznych ras psów

Rotweiller - jeden z najgroźniejszych psów świata wcale nie musi być zły! Prawidłowo ułożone czworonogi nie powinny sprawiać kłopotu, choć opisana została ich naturalna skłonność do ochrony słabszych członków stada. Oznacza to, że Rotweiller może ugryźć myśląc, że broni opiekuna

Rottweiler na świeżym powietrzu
Jakie są niebezpieczne rasy psów w Polsce, czyli lista i ranking krok po kroku

Tosa inu – zdjęcia idealnie oddają charakter psa. Jest to masywny i silny molos, wyhodowany w Japonii do walk psów! Poza Japonią wykorzystywany jest jako pies stróżujący, ale także pies do towarzystwa. W Polsce znajduje się w wykazie psów agresywnych, a na jego posiadanie konieczna jest zgoda np. burmistrza.

Tosa inu w lesie
Popularne rasy psów agresywnych, czyli lista niebezpiecznych ras psów

Niebezpieczne sytuacje – co trzeba wiedzieć o pogryzieniach?

Chcąc uniknąć niebezpiecznych sytuacji, należy poznać rasy psów agresywnych oraz ich mowę ciała. Nawet rasy psów agresywnych nie atakują bez sygnałów ostrzegawczych. Niestety, istnieją także mocno skrzywdzone psy! Do najbardziej niebezpiecznych należą czworonogi, które nie znają lub nie prezentują zachowań ostrzegawczych. Atakują one z zaskoczenia, co uniemożliwia uniknięcie groźnych sytuacji.

Zachowania ostrzegawcze obejmują:

  • prezentację kłów,
  • oblizanie kłów,
  • znieruchomienie,
  • zjeżenie sierści,
  • pozorowanie ataku – kłapanie zębami,
  • szczekanie lub warczenie.

Statystycznie na pogryzienia najbardziej narażone są dzieci. Pies odbiera ich ruchliwość oraz nieprzewidywalność jako rodzaj zagrożenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest organizacja specjalnych zajęć dla dzieci, które powinny odbywać się w przedszkolach oraz szkołach. Edukacja jest także konieczna ze strony rodziców.

Najlepsza opcja to szkolenie każdego psa. Udział w zajęciach psiego przedszkola oraz treningach posłuszeństwa opierających się na pozytywnym wzmocnieniu oraz ustaleniu hierarchii opiekun-pies znacząco powinny zredukować ryzyko zachowań agresywnych. Chcąc kupić pierwszego psa, nie warto decydować się ani na najdroższe rasy psów, ani na rasy psów agresywnych!

ikona podziel się Przekaż dalej