Groźne rasy psów w Polsce

Wykaz najbardziej agresywnych ras wg polskich przepisów

W Polsce rasy uznane za agresywne określa wykaz zawarty w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych I Administracji z 28.04.2003 roku. Na liście znajdują się:

 • amerykański pit bull terrier,
 • pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
 • buldog amerykański,
 • dog argentyński,
 • pies kanaryjski (Perro de Presa Canario,
 • tosa inu,
 • rottweiler,
 • akbash dog,
 • anatolian karabash,
 • moskiewski stróżujący,
 • owczarek kaukaski.

Posiadanie lub hodowanie tych niebezpiecznych ras psów wymaga według polskiego prawa zgody burmistrza, wójta lub prezydenta miasta wydawanej na podstawie wcześniej złożonego wniosku.

Ustawa o ochronie zwierząt oraz rozporządzenia dotyczące właścicieli psów

W Polsce obowiązuje kilka aktów prawnych mówiących o obowiązkach właścicieli zwierząt. Wspomniane wcześniej Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28.05.2003 roku zawiera jedynie wspomniany już wykaz, ale o prawach zwierząt i obowiązkach właścicieli traktuje także m.in. Ustawa o Ochronie Zwierząt.

Właściciele psów uznawanych za agresywne wg powyższych aktów prawnych mają obowiązek wyprowadzania ich na spacery w kagańcu oraz na smyczy. Konieczne jest także utrzymywanie ich na odpowiednio ogrodzonych posesjach.

Nieprzestrzeganie przepisów może skutkować grzywną w wysokości do 5 tysięcy złotych. Dodatkowo właścicielowi psa, który pogryzł człowieka grozi kara pozbawienia wolności. Opiekunowie ras uznawanych za mniej groźne za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa mogą natomiast zapłacić karę w wysokości około 1 tysiąca złotych. Przepisy zaostrzone zostały w 2018 roku!

Groźne rasy psów na świecie

Agresywne psy – ranking

Groźne rasy psów świata przedstawia poniższy ranking:

Owczarek niemiecki – owczarek niemiecki należy do psów stróżujących, czy inaczej obronnych. Nie jest agresywny z natury, choć może sprawiać takie wrażenie. Najbardziej agresywne zachowania u tej rasy wynikają z zaniedbań ze strony człowieka. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owczarkach niemieckich

Owczarek niemiecki i inne groźne rasy
Grożne rasy psów krok po kroku, czyli rasy uznane za najbardziej niebezpieczne w Polsce

American Staffordshire terrier – amstaff to pies używany do walk. Uznane za agresywne ,potrafią być bardzo przyjacielskie. Dobrze ułożony amstaff może mieszkać z rodziną z dziećmi i świetnie dogadywać się z jej młodszymi członkami

American staffordshire terrier na trawie
Jakie są groźne rasy psów w Polsce i lista niebezpiecznych ras psów

Chihuahua - to idealny przykład rasy małych psów do mieszkania, która może być groźna. Niektóre doniesienia sugerują, że poziom agresji jest u nich wyższy niż u np. Pitt Bulla. Agresja chihuahua kieruje się głównie na większych przedstawicieli gatunku

Chihuahua leżący na dywanie
Rasy psów uznane za najbardziej niebezpieczne w Polsce, czyli lista groźnych ras psów

Rhodesian Ridgeback- rasa stworzona w Afryce do obrony gospodarstw domowych przed drapieżnikami takimi, jak lew. Psy tej rasy zaprogramowane zostały do stałej gotowości do walki

Rhodesian ridgeback na trawie
Popularne groźne rasy psów w Polsce, czyli ranking niebezpiecznych ras psów

Dogo argentino - psy tej rasy są zakazane np. w Wielkiej Brytanii. Pies należy do rasy psów myśliwskich stworzonych do polowań na dużą zwierzynę

Dogo argentino nad wodą.
Rasy psów uznane za najbardziej niebezpieczne w Polsce, czyli lista groźnych ras psów

Owczarek kaukaski - uznane za groźne psy o dużej sile. Mają mocno rozwinięte poczucie własności terytorialnej, dlatego szczególnie niebezpieczne są dla osób wkraczających na teren, którego pilnują.

Owczarek kaukaski na tle zieleni
Grożne rasy psów krok po kroku, czyli rasy uznane za najbardziej niebezpieczne w Polsce

Pies z Majorki - rasa wyhodowana już w średniowieczu do walk z bykami. Ich zachowania agresywne mogą być związane z obroną właściciela

Dog z Majorki w lesie
Jakie są groźne rasy psów w Polsce i lista niebezpiecznych ras psów

Rottweiler - rasa niebezpiecznych psów, o ile nie są dobrze wyszkolone. Wykazano u nich naturalną skłonność do obrony słabszych członków sfory, dlatego mogą ugryźć, myśląc, że bronią opiekuna

Rottweiler na spacerze w Polsce
Popularne groźne rasy psów w Polsce, czyli ranking niebezpiecznych ras psów

Tosa inu - groźne psy uznawane za najbezpieczniejsze i zakazane w 13 krajach świata. Rasa powstała w Japonii jako psy do walk, które wciąż są w tym kraju dozwolone. Na świecie użytkowane są jako psy stróżujące lub psy do towarzystwa

Tosa inu w lesie
Rasy psów uznane za najbardziej niebezpieczne w Polsce, czyli lista groźnych ras psów

Bull terrier -bulterier to pies ogólnie uznawany za najgroźniejsze zwierzę. Bulterier potrafi być jednak dobrym towarzyszem. Jego agresja dość często skierowana jest wobec innych psów lub innych gatunków zwierząt.

Bull terrier podczas spaceru
Jakie są groźne rasy psów w Polsce i lista niebezpiecznych ras psów

Agresywne zachowania psów – z czego wynikają?

Niektóre psy uznawane są za niebezpieczne ze względów na predyspozycje genetyczne. Często są to także najsilniejsze rasy, które są w stanie przewrócić dorosłego człowieka. Tymczasem pozornie idealne rasy małych psów do mieszkania potrafią wykazywać najbardziej niebezpieczne zachowania.

Niebezpieczne rasy mogą być szkolone i prowadzone w taki sposób, że stają się wspaniałymi członami rodziny.

Behawioryści wyróżniają kilka typów agresji u psów:

 • terytorialna,
 • związana z bronieniem zasobów np. jedzenia,
 • związana z lękiem,
 • wynikająca z potrzeb łowieckich,
 • dominacyjna,
 • przeniesiona,
 • spontaniczna/idiopatyczna/o nieznanym podłożu.

Agresja może być skierowana wobec:

 • opiekuna,
 • obcych ludzi,
 • innych gatunków zwierząt,
 • innych psów.

Co ciekawe niektóre psy wykazują zachowania agresywne tylko względem osób określonej płci lub starszych. Zwierzęta często nie tolerują także ludzi pod wpływem alkoholu.


Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Niebezpieczne sytuacje – jak zachować się wobec agresywnych psów?

Statystyki pogryzień

Każdego dnia na świecie dochodzi do kilkuset epizodów pogryzień przez agresywne psy. Statystyki na świecie mówią o tym, że za pogryzienia najczęściej odpowiedzialne były mieszańce, a do zdarzeń dochodziło w domu lub na podwórku właścicieli psa. Tylko 1/3 zdarzeń ma miejsce poza domem.

Najgroźniejsze są pogryzienia okolicy szyi oraz innych dużych tętnic organizmu, jak tętnica udowa. Ofiarami bardzo często padają dzieci, których zachowanie oraz sposób poruszania się mogą być dla czworonoga mylące. U dzieci często dochodzi do pogryzień twarzy.

Ciekawostką jest fakt, że w statystykach oprócz ras uważanych za agresywne pojawiają się psy rodzinne ogólnie uznawane za łagodne jak labradory czy golden retrivery. Świadczy to o konieczności nadzorowania kontaktów dzieci z psami, a także uczenia najmłodszych odpowiednich zachowań.

Mowa ciała agresywnego psa

W świecie psów występuje szeroki wachlarz zachowań związanych z konfliktami. Słabsze lub bardziej uległe czworonogi prezentują innym tak zwane zachowania uspokajające, które mają na celu złagodzenie napięcia. Podobnie w przypadku konfliktu psy agresywne prezentują zachowania grożące. Zdjęcia psa przed atakiem obrazują sygnały, takie jak:

 • prezentację kłów,
 • oblizywanie kłów,
 • znieruchomienie,
 • zjeżenie sierści,
 • uniesienie łapy,
 • pozorowanie ataku – kłapanie zębami.

Pies w tym czasie zwykle warczy lub szczeka.  Nawet agresywny pies zwykle nie atakuje bez ostrzeżenia. Wyjątkiem są jednak np. psy szkolone do walk.

Znajdując się w niebezpiecznej sytuacji, należy:

 1. Zatrzymać się (nie uciekać)!
 2. Unikać kontaktu wzrokowego z psem.
 3. Nie okazywać strachu ani nie odwracać się od zwierzęcia.
 4. Stanąć bokiem do niego na szeroko rozstawionych nogach!
 5. Przyjąć pozycję “żółwia” osłaniając rękami okolice głowy oraz szyi.

W przypadku zastosowania się do powyższych wskazówek najbardziej prawdopodobne jest, że pies straci zainteresowanie i odejdzie.

Najbardziej nieodpowiednie zachowania to drażnienie psa, szarpanie się z nim lub zabieranie mu jedzenia w momencie prezentowania przez niego wcześniej opisanych sygnałów. Nasza nieodpowiedzialność jest przyczyną znacznej większości ataków psów na swoich opiekunów.  Pies nie jest zabawką, ale żywym i czującym stworzeniem. Do agresji sprowokować może go ciągnięcie za uszy lub ogon, przeszkadzanie w spożywaniu posiłku lub rzucać w niego przedmiotami.

Decydując się na pierwszego psa warto zrezygnować z niebezpiecznych ras. Mają one najsilniejsze charaktery, dlatego wymagają pracy i odpowiedniego podejścia. Chcąc kupić groźne rasy psów, trzeba mieć wiedzę oraz doświadczenie!

ikona podziel się Przekaż dalej