Żywienie zwierząt domowych - informacje, diety, porady, koszty

Prawidłowe żywienie zwierząt domowych jest bardzo ważne. Ta czynność wpływa na ich rozwój oraz kondycję organizmu. Trzeba, zatem wiedzieć jak karmić ukochanego pupila. Jaką karmę podawać i jakich błędów unikać? Dlatego też postanowiliśmy zająć się tym tematem. Sprawdzamy jak wygląda odżywianie psów i kotów. Najpopularniejszych domowych czworonogów.

Pies i jego odżywianie

Jak karmić psa? Na początek należy podać podstawowe porady. Psia dieta powinna składać się w 70% z mięsa. Tę bazę uzupełnia około 25% warzyw i owoców. Pozostałe 5%(mniej więcej) to zboża. Dotyczy to zarówno psów rasowych jak i mieszańców. Ponadto podawana karma musi zawierać niezbędne składniki odżywcze. Najważniejsze jest białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy. Ten zestaw uzupełniają mikroelementy. Jadłospis trzeba dopasować do stanu zdrowia i wieku czworonoga. Kolejne ważne czynniki to stopień aktywności oraz wielkość psa. Więcej na temat komponowania diety można dowiedzieć się na naszej stronie.

Czym najlepiej żywić psa? W zasadzie są trzy opcje do wyboru. Każda ma zwolenników i przeciwników. Pierwszą jest podawanie gotowej, suche karmy. Zawiera ona wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Występuje w wersjach dla psów małych, dużych, rasowych, chorych itp. Jedzenie kupowane w sklepach może być też mokre. Są to najczęściej puszki zawierające danie mięsne. Czy wspomniane pokarmy są zdrowe? W tej kwestii trwa nieustanna debata. Gotowe kary mogą zawierać konserwanty szkodliwe dla zwierząt. Jednakże renomowani producenci dbają o wysoką jakość swych produktów.

Opiekun może też samodzielnie przygotowywać pożywienie dla swojego pupila. Tu do dyspozycji są dwie metody. Pierwsza to gotowanie pokarmów przed podaniem. Druga opcja to tak zwana dieta BARF. Pies, jako posiłek otrzymuje surowe mięso, podroby lub kości. Do tego dochodzi niewielka ilość warzyw i owoców. W obu metodach tkwią dwie wady. Po pierwsze są czasochłonne, przygotowanie jedzenia zabiera sporo czasu. Po drugie, potrzebna jest spora wiedza o zapotrzebowaniu psiego organizmu na składniki odżywcze. Bez niej można tylko zaszkodzić czworonogowi. Na pytanie jak żywić psy szerzej odpowiadamy w innych naszych artykułach.

Co jedzą koty?

Żywienie zwierząt domowych to bardzo szeroka kategoria. Teraz zajmiemy się jej kolejną ważną częścią, czyli tym, co jedzą koty. Każdy kot to mięsożerca, zatem pożywienie tego typu jest podstawą w jego diecie. Należy też wiedzieć, jakie składniki odżywcze są najważniejsze. Prawidłowe żywienie kotów to dostarczanie im białka, tłuszczów nasyconych i nienasyconych, witamin i mikroelementów. Nie można przy tym zapominać o przeciwutleniaczach i niewielkiej ilości węglowodanów. Tak jak i u psów, karma musi być dopasowana do wieku i kondycji zwierzaka. Czasem wymagany jest pokarm przygotowany specjalnie dla kotów rasowych.

Zdrowe jedzenie dla kota może pochodzić z dwóch źródeł. Pierwsze to sklepowe półki wypełnione gotową karmą. Do dyspozycji jest wersja sucha i mokra w saszetkach lub puszkach. Teoretycznie powinna zawierać wszystkie składniki potrzebne zwierzakowi. Mimo tego zawsze trzeba czytać etykiety. Najlepsze są produkty o jak największej zawartości mięsa. Nie powinny natomiast zawierać zboża. Koci układ trawienny nie jest przystosowany do rozkładania dużej ilości produktów roślinnych. To oczywiście tylko podstawowe informacje dotyczące gotowej karmy dla kotów. Szczegółowe rozwinięcie tego tematy znajduje się na naszej stronie.

Pielęgnacja kota to również jego prawidłowe karmienie. Poza kupnem gotowego, pożywienie można przygotowywać samodzielnie w domu. Najlepiej wybierać chudą wołowinę lub wieprzowinę a drób jest tylko uzupełnieniem. Pokarm przed podaniem trzeba sparzyć lub ugotować. Kot zje również surowe mięso. Jednakże zanim właściciel zacznie samodzielne komponowanie posiłków, musi poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Nauczyć się odpowiednio bilansować pokarm by zawierał wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Żywienie zwierząt domowych to ciekawe zagadnienie. Dokładnie opisujemy je w pozostałych artykułach na stronie.