Żywienie BARF dla kota – opis, karmy, porady praktyczne
Dieta BARF dla kota jest bardzo ważna, by zwierzę mogło prawidłowo się rozwijać. BARF jest to inaczej biologicznie odpowiedni pokarm surowy, który powinien jeść każdy kot. Jak wygląda żywienie kota na diecie BARF? Czy istnieje jakaś karma, która może zastąpić domowe jedzenie? Jak samodzielnie zrobić kotu posiłek, pasujący do filozofii diety BARF? Dowiedz się, jak powinien wyglądać prawidłowy jadłospis kota i która metoda karmienia jest najlepsza, a także najzdrowsza.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o karmach dla kotów.
Dieta BARF dla kota – przepisy, dawkowanie, suplementy
Dieta BARF dla kota – jak wygląda żywienie kota?
Dieta lub karma dla kota BARF jest to inaczej biologicznie odpowiedni surowy pokarm. To najzdrowsza dieta, jaką możesz zapewnić swojemu zwierzęciu. Należy pamiętać o tym, że koty mają zupełnie inne układowy pokarmowe, niż ludzie. Przede wszystkim, są one krótsze i nie tolerują węglowodanów, jak nasze. Właśnie dlatego, dieta BARF dla kota musi opierać się głównie na:
- mięsie,
- podrobach,
- kościach,
- warzywach,
- owocach.
Gotowy posiłek powinien zawierać również suplementy dla kotów (szczególnie taurynę i wapń). W kociej diecie powinno znaleźć się więcej mięsa niż roślin – bo koty z natury są mięsożercami. Niestety karmy takie, jak np. Kitekat, w większości składają się z węglowodanów. A to może skutkować problemami zdrowotnymi w późniejszych etapach rozwojowych kota. Jedynie karma dla kota BARF, w której znajduje się duża ilość mięsa, będzie odpowiednia dla kotów. Oczywiście trzeba wiedzieć, że przestawienie swojego pupila na tego typu dietę może zająć sporo czasu. Sklep Fajny Zwierzak w asortymencie ma gotowy pokarm BARF, oczywiście w bardzo atrakcyjnych cenach. Cena zależy głownie od gramatury opakowania, ale też od danego producenta.
Jak przygotować kota do zmiany diety na żywienie BARF?
Wiele kotów na samym początku wybrzydza. Jeżeli kot latami jadł gotowe karmy z marketu nic dziwnego, że surowe mięso nie będzie mu smakowało. Karma wysokomięsna albo bezzbożowa powinna być więc dobrym wprowadzeniem pupila do nowego żywienia. Kolejna metoda polega na zmieszaniu nowej karmy ze starą. Powinieneś także uzupełniać jedzenie o świeżą wodę. Warto będzie również:
- Nauczyć kota, by jadł o stałej porze (dawkowanie np. 2-3 posiłki dziennie o danej godzinie)
- Wprowadzić mięso do diety (najpierw drobiowe, gotowane)
- Wprowadzić surowe mięso (mieszając je w mokrej karmie)
Dopiero po osiągnięciu wszystkich kroków, będziesz mógł zrobić mieszankę BARF. Będzie to kompozycja mięsnego posiłku, np. mięso (kawałki / mielone) z podrobami (albo surową rybą) i suplementami. Najpierw powinieneś uczynić jeden z dwóch lub trzech posiłków 100 % BARFem, a dopiero później przechodzić na podmiankę reszty. Musisz być pewien, że kot polubi te przepisy i będzie jadł mięsną karmę.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
BARF dla kota – prawidłowy jadłospis. Jak przygotować?
Żywienie kota BARF, czyli jak dobrać poszczególne składniki?
Należy pamiętać, że każdy kot ma duże zapotrzebowanie na białko, ale też taurynę, witaminę A czy kwas arachidowy. Jako, iż koty mają wymagania co do smaku oraz tekstury pożywienia, przyzwyczajanie ich do diety BARF może zająć znacznie więcej czasu, niż przestawianie na tę dietę psów. Jak procentowo powinna wyglądać zawartość poszczególnych elementów diety BARF?
- Mięso i podroby – 90-95 % (z czego 70-75 % mięso i 20 % podroby)
- Warzywa, owoce, jaja, algi, olej rybny – 10 % (owoce maksymalnie 5 %)
Trzeba też pamiętać, by dobowa porcja karmy BARF stanowiła maksymalnie do 5 % całej masy ciała kota. Dawkowanie uzależnione jest zatem od wieku, wielkości, ale też aktywności fizycznej kota. Przykładowo, kot ważący 5 kg powinien dostawać między 150, a 250 g posiłków BARF każdego dnia. Warto obserwować swojego pupila, by ustalić dla niego optymalną dawkę pożywienia. Trzeba też pamiętać, by do posiłku BARF dodawać również suplementy, wzmacniające zdrowie kota. Niezbędna jest tauryna, dbająca o serce i wzrok kotów.
Czego nie wolno mieszać z karmą BARF?
Z całą pewnością, koty nie powinny jeść mięsa z nieznanych źródeł, niewiadomego i niepewnego pochodzenia – szczególne dziczyzny i wieprzowiny. Jeżeli chodzi zaś o produkty roślinne, jest kilka produktów zakazanych kotom:
- rodzynki i winogrona,
- rabarbar,
- czosnek,
- cebula,
- awokado,
- fasola,
- morele i brzoskwinie.
Warto sprawdzić sklep Fajny Zwierzak i przejrzeć cały jego asortyment. Znajdują się tam bowiem wysokojakościowe produkty zbliżone do diety BARF dla kotów takie, jak karma Catz Finefood (cena zależna od gramatury i rodzaju karmy). Jeżeli chcesz odżywiać kota lepszą karmą niż Kitekat, naprawdę warto sprawdzić zawartość sklepu i wybrać coś wysokojakościowego dla swojego pupila.
Czy dieta BARF dla kota jest łatwa do wprowadzenia?
I tak, i nie. Z całą pewnością, jest to zdrowsza opcja niż większość karm z supermarketów. Dzięki diecie BARF kot może pozbyć się problemów z trawieniem, alergii pokarmowej, kamienia na zębach, zbędnych kilogramów lub uczulenia. Jednak, niektóre koty są szczególnie wybredne i ciężko będzie je przestawić na taką dietę. Trzeba jednak brać poprawkę na to, iż posiłki BARF są czasochłonne, a także wymagające – należy je bowiem dostosować nie tylko do wieku i wagi kota, ale też jego problemów zdrowotnych (np. z wątrobą lub nerką). Żywienia BARF nie zaleca się wprowadzać wówczas, gdy zwierzę ma problem z przewlekłą biegunką albo chorobami układu pokarmowego.
Niektórym ciężko będzie z całą pewnością odpowiednio dobrać niektóre suplementy – co za dużo, to niezdrowo. Jeżeli np. wprowadzisz do karmy zbyt dużą ilość witaminy A, może to grozić hiperwitaminozą (zwłaszcza, gdy będziesz dodawał do pokarmu duża wątróbki). Koniecznością jest też podawanie kotom tauryny, którą nie zawsze łatwo będzie dodać do własnoręcznie przygotowywanego posiłku dla kota.
Nie zapominaj również o tym, że dieta BARF dla kota czasami może być zagrożeniem zarażenia się bakteriami Salmonella, E.Coli albo Campylobacter, a także pasożytami – zwłaszcza, że podaje się w tej diecie głównie surowe mięso. Aby więc dieta BARF była zdrowa dla kota, należy kupować mięso wyłącznie ze sprawdzonych ekologicznych źródeł i przestrzegać zasad higieny. Oprócz karmy czy też diety BARF dla kota, do prawidłowego rozwoju zwierzęcia konieczne są także akcesoria dla kota – jak tunele czy drapaki. Pozwolą one być kotu aktywnym każdego dnia, co wzmocni jego zdrowie.