Zwierzęta futerkowe w Polsce

Zwierzęta hodowlane - gatunki i warunki bytowania

Polska jest obecnie jednym z największych producentów skór ze zwierząt futerkowych na naszym kontynencie. Początki hodowli to w naszym kraju lata międzywojenne. W 1924 roku powstała ferma lisów srebrzystych, a w 1938 roku lisów polarnych. W latach powojennych zainteresowanie zwierzętami futerkowymi było znikome, co zaczęło zmieniać się z czasem. Moda na futro z lisa pojawiła się w latach 60-tych, a Polska weszła wtedy na międzynarodowy rynek futrzarski. 

Zwierzę fermowe to m.in. wspomniany już lis. Na świecie jest około 40 gatunków, a do najważniejszych w biznesie futrzarskim odmian należy lis pospolity oraz lis polarny. Ten pierwszy ma kilka ciekawych odmian barwnych - istnieje lis płomienisty, pastelowy, srebrzysty oraz białoszyjny. Oprócz lisów na Polskich fermach utrzymywane są norki, króliki, szynszyle oraz jenoty.

Skóry zwierząt futerkowych sprzedawane są na aukcjach i znajdują wszechstronne zastosowanie. Cenne futra sprzedawane są producentom futer i galanterii. Polski hodowca prowadzi zwykle firmę rodzinną z kapitałem głównie lub wyłącznie polskim.

Warunki fermowe/hodowlane bywały i bywają różne. Dobre imię wielu ferm zostało zniszczone przez prowadzone w skandalicznych warunkach pseudohodowle. Obecnie jednak działa system certyfikacji dobrostanu zwierząt futerkowych, co jest zasługą ruchów obrony praw zwierząt, które wymusiły na hodowcach dostosowanie warunków fermowych do potrzeb określonych gatunków. Polskie prawo pozwala na kontrolowanie ferm, a hodowca nieprzestrzegający przepisów może otrzymać karę. Niestety wciąż pojawiają się doniesienia o okropnych warunkach bytowania takich zwierząt, a debata nad zakazem hodowli zwierząt futerkowych trwa.

Zwierzęta futerkowe w domach

Najpopularniejsze gryzonie w polskich domach to chomiki, królik (miniaturki) i świnki morskie (kawie domowe), ale dość często spotyka się także szczury, fretki, koszatniczki oraz szynszyle. Małe gryzonie to popularne zwierzątka dla najmłodszych. Ich utrzymanie w domach jest stosunkowo proste i niezbyt kosztowne. Takie zwierzątko wymaga jednak karmienia, sprzątania i opieki, więc uczy dziecko odpowiedzialności i szacunku dla zwierząt. Posiadanie go to zatem cenne doświadczenie. To jak długo żyje królik czy świnka morska ma znaczenie! W odróżnieniu od żyjących dość krótko chomików i szczurów, królik i kawia dożywają nawet 6-7 lat, co pozwala na stworzenie trwalszych relacji. Pamiętać jednak warto, że chcąc utrzymywać np. dwie kawie domowe, trzeba rozpoznać płeć świnki morskiej i jeśli nie chcemy młodych, sparować ze sobą dwie samiczki lub dwa samce.

Opisane zwierzątka nie są jednak zwierzętami futerkowymi w dosłownym znaczeniu. Polskie ustawodawstwo określa, że do zwierząt futerkowych zalicza się: szynszylę małą, norkę amerykańską, tchórza, nutrię oraz królika.

Króliki i inne futerkowe w Polsce
Popularne zwierzęta futerkowe w Polsce, które warto znać

Wymienione gryzonie utrzymuje się w domach jednak stosunkowo rzadko. Najpopularniejsza z nich jest szynszyla mała. Hodowla szynszyli sięga w Polsce lat 50-tych, kiedy to powstała pierwsza ferma. Obecnie jednak mieszkają w wielu domach jako nasi mali przyjaciele. Królik również może mieszkać w domu, ale częściej spotyka się jednak miniaturki. Od pewnego czasu pojawia się także coraz więcej informacji o udomowionych lisach, które trzymane są w domach, a część z nich obserwować można w mediach społecznościowych.

Polecane karmy dla psa - super ceny!

Dzikie zwierzęta futerkowe

Dzikie zwierzęta futerkowe to m.in. lisy, zające, borsuki, jenoty oraz kuny. Obecnie jednak ich znaczenie w przemyśle futrzarskim maleje. Zwierzę żyjące w lesie przestało być atrakcyjne jako źródło skór, bo wysoka jakość skór pochodzących od zwierząt fermowych spowodowała brak opłacalności pozyskiwania ich od zwierząt dzikich.

W niektórych krajach jednak zwierzęta dzikie jeszcze jakiś czas temu stanowiły nawet 50% skór używanych w przemyśle futrzarskim. Łapane były one w różnego rodzaju sidła i siatki. Amerykańskie ruchy obrony praw zwierząt szacują, że w pułapki zastawiane przez traperów łapie się między 4, a 6 milionów zwierząt. Nie wszystkie z nich były jednak ich celem.

Dzikie zwierzęta podlegają w Polsce również ochronie. Są nią objęte takie gatunki jak bóbr, gronostaj, kuna domowa czy łasica.

Najpopularniejsze zwierzęta futerkowe w Polsce

1. Lisy - w Polsce znajduje się obecnie kilkaset ferm lisów. Utrzymywane są na nich głównie listy pospolite i polarne.

2. Norki - do Polski należy obecnie aż 11% światowego rynku produkcji skór norczych. Pierwsze hodowle powstały już w 1928 roku, ale aż do lat 90. XX wieku nie były to zbyt popularne w naszym kraju zwierzęta. Ostatnie dwie dekady sprawiły jednak, że polskie hodowle cieszą się renomą i dobrą pozycją na rynku międzynarodowym.

3. Jenoty - zwierzę to zostało sprowadzone do Europy z powodu jego futra. Fermy jenotów to wciąż jeszcze rzadkość, choć pierwsze powstały mniej więcej 40 lat temu. Obecnie na terenie kraju jest ich jedynie kilka. Najczęściej jenoty utrzymywane są przy fermach lisich.

4. Szynszyle - skórki szynszyli są obecnie bardzo cenne, a hodowla w Polsce jest dobrze rozwinięta. Mała ilość skór wykorzystywana jest jednak przez nasz rynek futrzarski. Skórki skupowane są przez klientów z takich krajów jak Kanada czy Norwegia. Hodowla tych zwierząt nie jest łatwa i wymaga sporej wiedzy oraz zaangażowania.

5. Króliki - obecnie króliki hodowane są głównie na mięso. Na potrzeby branży futrzarskiej hoduje się głównie króliki rasy Rex oraz króliki angorskie (wykorzystywane do produkcji wełny angorskiej). W Polsce istnieje kilka takich hodowli. Skóra królicza jest mniej wytrzymała niż np. z norki, a dobra jakość wełny wiąże się z przestrzeganiem idealnej czystości. Sprawdź także ten artykuł z informacjami na temat długości życia królików.

Wiele krajów zakazało już hodowli i zabijania zwierząt futerkowych. Polska jest tymczasem jednym z czołowych producentów skór zwierząt futerkowych na świecie. Jak będzie w przyszłości?! Wiele zależy od konsumentów.

ikona podziel się Przekaż dalej