Naukowcy odkryli ciekawe mechanizmy działania wzroku wśród różnych zwierząt. Decyduje o nich zarówno budowa komórek w siatkówce, ale też środowisko, w którym dany rodzaj zwierząt się rozwijał. Faktem jest więc stwierdzenie, że różne ich grupy odmiennie odbierają świat.

Co widzi pies?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak odmienne widzenie czworonoga wpływa na odbieranie otaczającego go świata? Z różnicy wzrostu psa i człowieka wynika fakt, że nasze perspektywy są zupełnie inne. Okazuje się ponadto, że mamy różny zakres pola widzenia, gdyż pies rejestruje to, co dzieje się wokół nawet w zasięgu 250 stopni. Dla porównania, wzrok człowieka obejmuje 180 stopni. W praktyce możemy tę różnicę zauważyć, gdy pies czuwa na swoim legowisku np. z oferty Bowl&Bone Republic. Ponadto pies widzi wyraźnie jedynie dwa kolory żółty, niebieski i ich pokrewne. Barwy czerwona i zielona są dla niego zupełnie obojętne.

Koci wzrok

Koci wzrok ma nieco odmienne cechy. Zakres widzianych przez niego barw jest trochę szerszy: dostrzega kolor żółty, niebieski i zielony. Ma też mniejszy niż pies zakres pola widzenia, bo ok. 200 stopni. Koty świetnie za to widzą w ciemności - niemal tak dobrze, jak w dzień, ponieważ ich oko potrzebuje 6 razy mniej światła niż oko człowieka.

Świat oczami konia

Ciekawostką w przypadku konia jest jego zasięg pola widzenia, ponieważ obejmuje aż 340 stopni. Konie są bardzo czułe na ruch, stąd tak łatwo się płoszą, gdy ktoś zaskoczy je stojąc w miejscu, którego akurat nie obejmują wzrokiem np. dokładnie za nim lub blisko przed pyskiem. Ważną informacją dla opiekunów może być fakt, że konie nie widzą szczegółów ani nie umieją ocenić odległości. Warto wykorzystać nowe wiadomości w codziennej opiece nad zwierzętami.

Kolorowy świat ptaków

Wzrok ptaków to fascynujący przykład odmiennego rozwoju zmysłu. Oko ptaka jest wrażliwsze niż oko człowieka, ponieważ widzi kolory w szerszym zakresie np. rejestruje barwy w ultrafiolecie. Ptaki rejestrują wiele subtelnych barw, których człowiek nie jest w stanie dostrzec.

Oczami muchy

Aparat wzroku muchy jest fascynującym mechanizmem. Złożona budowa oczu tych bezkręgowców świadczy o dużej roli zmysłu w krótkim życiu much. Każde w dwojga oczu składa się z kilku tysięcy sześciokątnych jednostek odbiorczych, z których każda ma soczewkę (rogówkę) i fotoreceptory (pręciki) i co ciekawe - zajmują większą część głowy. Oczy muchy nie mają źrenic i nie mogą regulować ilości światła, ale za to mogą poruszać się niezależnie od siebie. Pole widzenia muchy to 360 stopni, stąd taka niesamowita czujność owadów.

Sposób widzenia świata różni się w zależności od rodzaju zwierząt. Wiedza na temat sposobu rejestrowania kolorów, kształtów i ruchu naszego podopiecznego może pomóc nam w zrozumieniu jego zachowania i właściwego odczytania ich działań.

 

Artykuł został stworzony ze wsparciem merytorycznym partnera BB Republic.

ikona podziel się Przekaż dalej