Czym jest zgrzebło dla psa i do czego jest przeznaczone

Zgrzebło dla psa – co to jest

Zgrzebło jest to narzędzie pielęgnacyjne, przeznaczone do usuwania martwego włosa okrywowego i podszerstka. Popularnie nazywane jest trymerem lub nożem trymerskim. Składa się z rączki (uchwytu) i części ząbkowanej o różnym rozstawie ząbków. Najpopularniejsze zgrzebła amatorskie Trixie można kupić w sklepach zoologicznych, gdzie nabędziemy również rękawicę gumową z wypustkami czy hamak dla kota. Sprzęt profesjonalny można kupić jedynie bezpośrednio u producentów, a jego ceny są bardzo wysokie.

Zgrzebło dla psa występuje w różnych rodzajach i kształtach:

  • Zgrzebło (trymer) hakowe – jedno z częściej stosowanych. Składa się z kilku do kilkunastu obracających się zagiętych ostrzy, osadzonych na rączce drewnianej lub z tworzywa. Odległość między ostrzami jest różna w różnych narzędziach
  • Zgrzebło płaskie – stosowane najczęściej. Z wyglądu przypomina grzebień, choć nim nie jest. Ząbki są różnej grubości i mają różny rozstaw. Ostrze osadzone jest na rączce i może być proste lub lekko zagięte, prawo- lub lewostronnie, w zależności czy osoba, która będzie go używać, jest prawo- czy leworęczna
  • Kamień trymerski – właściwie nie jest to zgrzebło, a pumeks pochodzenia wulkanicznego. Występuje w trzech kolorach – czarnym, brązowym i białym, a dobierany jest w zależności od umaszczenia psa. Umożliwia usunięcie martwej sierści i jej zanieczyszczeń.

Wszystkie rodzaje trymerów przeznaczone są nie do cięcia włosa, jak uważają niektórzy, a do jego usuwania. Do cięcia przeznaczona jest maszynka do strzyżenia psów, której nie powinno się używać do pielęgnacji psów szorstkowłosych, ponieważ zwykłe cięcie powoduje, że włos z szorstkiego staje się miękki i nietypowy dla rasy. W przypadku psów wystawowych może to spowodować obniżenie oceny, a nawet dyskwalifikację. Jeśli planujesz zakupy dla pupila, sprawdź także akcesoria dla psów w atrakcyjnych cenach.

Jakie zgrzebło dla psa wybrać

Decydując się na typ i rodzaj zgrzebła, trzeba wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności gatunek włosa psa. Innego narzędzia używa się do pielęgnacji psów długowłosych, innego do szorstkowłosych, jeszcze innego – do psów o włosie krótkim, ale z miejscowymi dłuższymi kępkami, które należy korygować. U psów typowo krótkowłosych sprawdzą się gumowe rękawice z wypustkami, które zbierają przyniesione na sierści „skarby” ze spaceru i różne inne zanieczyszczenia. Oprócz tego mają właściwości masujące i poprawiające ukrwienie skóry. Takie rękawice można stosować również do czesania kota.

Zgrzebła dostępne są w różnych wielkościach i powinno się dobrać odpowiednią wielkość narzędzia do wielkości psa. Ważna jest też gęstość sierści. Należy pamiętać, że dobrze dobrane zgrzebło dla psa nie wyrywa włosa okrywowego, który należy czesać szczotką lub grzebieniem z metalowymi zębami, zakończonymi kuliście.

Zabieg pielęgnacji powinien sprawiać psu przyjemność, a przynajmniej nie kojarzyć mu się negatywnie. Dlatego zgrzebło należy dopasować również do ręki, a przed przystąpieniem do zabiegu na psie warto skorzystać z kilku lekcji u profesjonalnego groomera (psiego fryzjera), który pokaże, jak prawidłowo posługiwać się tym narzędziem. Zgrzebło może być stosowane do pielęgnacji w miarę narastania sierści, a w okresie linienia, kiedy pies kępami gubi podszerstek – nawet codziennie. Sprawdź także ten artykuł o najlepszej szczotce dla psa.

Pielęgnacja z użyciem zgrzebła dla psów

Grooming pielęgnacyjny i wystawowy

Grooming pielęgnacyjny polega na regularnym usuwaniu martwego włosa, szczególnie u ras, które nie linieją. U takich psów jest to konieczne ze względu na zrobienie miejsca na nowy włos. Niektórym psom ras szorstkowłosych martwy włos okrywowy należy usuwać palcami. Wygląda to jak wyrywanie, ale pies nie odczuwa żadnego bólu, gdyż włos jest martwy. 

Po usunięciu za pomocą palców włosa okrywowego z tułowia, uszu i przedpiersia, resztę usuwa się zgrzebłem. Dotyczy to kończyn, głowy, szyi, podbrzusza, okolic odbytu i ogona. Sierść spomiędzy poduszek wycina się ostrymi nożyczkami. Zabieg wykonuje się z przerwami. Po pierwsze, należy dać psu odpocząć, po drugie, pies będzie się podczas przerw otrzepywał, sierść będzie się układać naturalnie i będzie można zaobserwować, które miejsca nadają się do poprawy. Do codziennej pielęgnacji wystarczy zgrzebło amatorskie Trixie.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Pomeraninian czesany zgrzebłem dla psa, a także zastosowanie, ceny, porady użytkowników, producenci i modele
Zgrzebło dla psa krok po kroku, czyli zastosowanie, ceny, porady użytkowników, rodzaje, modele, producenci

Grooming wystawowy jest już „wyższą szkołą jazdy”, bowiem oprócz normalnej pielęgnacji ma za zadanie zakamuflować ewentualne mankamenty postawy lub ruchu, co niekiedy się udaje, aczkolwiek doświadczony sędzia, zwłaszcza hodujący daną rasę, bez większego trudu wychwyci kamuflaż. Nie jest to zabronione w rasach, w których grooming wystawowy jest dozwolony lub wymagany. Grooming wystawowy wymaga zastosowania profesjonalnych narzędzi. Można oczywiście wytrymować psa na wystawę za pomocą sprzętu amatorskiego, ale jest to dość uciążliwe i czasochłonne.

Jakie zgrzebło dla psa – przykładowe rasy

Dla ras o dłuższym włosie, jak spaniele, wyżły brytyjskie czy golden retrievery, odpowiednim narzędziem jest zgrzebło hakowe. Z jego pomocą usuwa się zarówno podszerstek, jak i martwy włos okrywowy, zwłaszcza z boków i grzbietu. Jest to jednak narzędzie dość mało precyzyjne i nadaje się raczej do codziennej pielęgnacji, niż do groomingu wystawowego. Oczywiście stosowanie zgrzebła hakowego nie eliminuje konieczności zwykłego czesania sierści.

Płaskie zgrzebło stosuje się do trymowania jamników szorstkowłosych, pinczerów małpich, gryfoników, itp. ras o szorstkiej sierści. Nie ma tu zastosowania maszynka do strzyżenia psów z uwagi – jak już wspomniano – na niezachowanie szorstkiej struktury szaty. Zgrzebło o ząbkach grubszych i rzadszych nadaje się do włosa grubego i gęstego, natomiast dla cieńszego odpowiedni jest trymer gęstszy i o cieńszych ząbkach. Należy pamiętać, że nawet u psów tej samej rasy grubość włosa może nieco się różnić – jest to także cecha osobnicza.

Kamień trymerski stosuje się głównie u terierów. Służy on do wyczesywania nie tylko martwej sierści, ale i złuszczonego naskórka. Psa należy czesać najpierw pod włos, a później z włosem, używając koloru odpowiedniego do umaszczenia psa.

Gumowe rękawice z wypustkami stosuje się np. u jamników krótkowłosych, wyżłów kontynentalnych krótkowłosych i innych ras o włosie krótkim i przylegającym. Takiej rękawicy można również użyć do wyczesywania kota, do czego trzeba go przyzwyczaić. Do zabiegów trymerskich należy również przyuczyć każdego psa. Robi się to za pomocą metod pozytywnej motywacji, nigdy negatywnej, jak np. elektryczna obroża dla psa czy przymus fizyczny.

Niedoświadczony właściciel powinien kupować narzędzia do pielęgnacji w stacjonarnym sklepie zoologicznym, gdyż obsługa wskaże optymalne rozwiązanie dla danego psa, podobnie jak zaleci najlepszy hamak dla kota. W sklepach internetowych mogą się zaopatrywać osoby posiadające już pewne doświadczenie groomerskie.

ikona podziel się Przekaż dalej