Najważniejsze zasady zdrowego żywienia psów. O czym warto pamiętać?

Zdrowa dieta to jeden z najważniejszych elementów życia każdego psa. Aby zapewnić czworonogowi długie i szczęśliwe życie, należy zadbać o prawidłowe odżywianie. Pamiętaj o tym, że pokarm dla psa powinien być zbilansowany i kompletny. Musi zatem dostarczać mu wszystkich niezbędnych do życia składników odżywczych. Dieta dla każdego czworonoga powinna zostać indywidualnie dopasowana. Musi być bowiem dobrana nie tylko do wieku, ale też wielkości rasy, stopnia aktywności psa, współistniejących chorób i stanu fizjologicznego. Należy pamiętać, że psy należy karmić o stałych porach. Energia w karmie zbilansowana musi być z zawartością wszystkich składników pokarmowych. Nie może w niej zabraknąć właściwej ilości energii, witamin, składników mineralnych, tłuszczów, białka i węglowodanów. Poza tym pies zawsze musi mieć dostęp do świeżej i czystej wody.

Jeśli chodzi o żywienie młodych psów, do ok. 4 tygodnia powinny być karmione jedynie mlekiem matki. Dopiero później można stopniowo wprowadzać stałe pokarmy do ich diety. Szczeniaki preferują wilgotne pożywienie. Można więc podawać im mokrą karmę, nie spiesząc się ze zmianami. Układ trawienny oraz odpornościowy szczeniąt dopiero oswaja się bowiem z nowym pożywieniem. Psiaki całkiem odchodzą od pokarmu matki na przełomie 6-8 tygodnia życia. Wówczas mogą przejść na karmę dla juniorów, która będzie bardziej kaloryczna – ze zwiększoną ilością składników pokarmowych. Rzecz jasna tylko tych dobrze przyswajalnych! Po osiągnięciu przez psa dorosłości można zmniejszyć ilość pożywienia. Minimalizuje się bowiem zapotrzebowanie czworonogów na energię – a więc także na składniki odżywcze. Psy osiągają dorosłość w bardzo różnym wieku. Dla przykładu rasy miniaturowe w wieku 8-10 miesięcy, a olbrzymie w wieku 18-24 miesięcy. Starzejące się czworonogi mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Ich organizm się starzeje, więc metabolizm automatycznie zwalnia. Pokarm dla seniorów powinien być mniej kaloryczny, a także łatwostrawny. Za seniora uznaje się psy, które przeżyły ok. 75-80% swojego życia.

Co powinno się znaleźć w składzie dobrej jakościowo karmy?

W dobrej karmie dla psa powinno się znaleźć jedno źródło białka zwierzęcego. Dzięki temu ogranicza się ryzyko niepożądanej reakcji na skład całej karmy. W środku musi być świeże mięso, które jest bogate w składniki odżywcze. Mięso wpływa również na smak karmy i zachęca psy do konsumpcji. W dobrej jakości produkcie muszą być również oleje roślinne lub rybne, np. olej lniany czy olej z łososia. Oba są znakomitym źródłem kwasów wielonienasyconych Omega-3 i Omega-6. Warto szukać karmy z zawartością warzyw, które są naturalną skarbnicą witamin. Wsparcie pracy jelit i poprawienie trawienia umożliwią z kolei zawarte w karmie prebiotyki FOS i MOS.

Dodatki do psiej diety? Tylko naturalne!

Każdy właściciel psa zastanawia się, czy może podawać pupilowi jakieś przysmaki. Całe szczęście istnieje mnóstwo ciekawych i zdrowych produktów dla psiaków, które mogą stać się urozmaiceniem diety. Wśród popularnych produktów znajdują się np. naturalne gryzaki dla psów. Właśnie takie mogą w 100% zaspokoić potrzebę żucia i gryzienia – bez złego wpływu na zdrowie zwierząt. Naturalne gryzaki dla psów nie mogą mieć sztucznych barwników, ulepszaczy i konserwantów. Powinny wspomagać higienę uzębienia i dziąseł czworonogów. Znajdować się w nich muszą potrzebne minerały, witaminy i białka, które korzystnie wpływają na rozwój i zdrowie psów. Gryzaki powinny być wyprodukowane z najwyższej jakości surowca mięsnego. Właśnie takie przysmaki uzupełniające psią dietę znajdziesz tutaj: https://www.petfoods.pl/kategoria/gryzaki-naturalne-dla-psa/.

Czego unikać, układając zdrową dietę dla psa?

Zbilansowana karma dla pupila nie może mieć w składzie podejrzanych składników. Nie powinny się w niej znajdować ulepszacze smaku, konserwanty, zagęszczacze czy barwniki. Im krótszy skład karmy, tym lepsza będzie ona dla czworonoga. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest sucha karma, która zaspokoi zapotrzebowanie psa na składniki odżywcze. Czego należy unikać? Przede wszystkim tzw. zakazanych produktów jak czekolada, winogrona, kawa, cebula, czosnek i awokado. Wiele z nich jest naprawdę niebezpiecznych dla czworonogów, m.in. zielone części pomidorów, kiełkujące ziemniaki, a nawet kości. Nie wolno żywić psa resztkami ze stołu, a także jedzeniem przeznaczonym dla ludzi. Nie poleca się również gotować psom domowych posiłków. Jak widzisz, ułożenie właściwie zbilansowanej diety dla czworonogów nie należy do najłatwiejszych zadań. Czasami bywa pracochłonne, a początkowo na pewno trudne. Bardzo łatwo popełnić bowiem błąd, który może kosztować zdrowie lub… życie psa.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej