Zbrojnik niebieski – informacje, hodowla, żywienie, porady
Zbrojnik niebieski, czyli ancistrus dolichopterus to popularny glonojad, którym zachwycają się zarówno początkujący, jak i zaawansowani akwaryści. Jak powinno przebiegać ich rozmnażanie, czym różni się samica od samca, jaka jest cena za zbrojnika niebieskiego i jakie ma on wymagania? Oto szczegółowy opis zbrojnika niebieskiego.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Zbrojnik niebieski – ważne informacje i zdjęcia
Pochodzenie i opis wyglądu zbrojnika niebieskiego
Zbrojnik niebieski to jeden z najbardziej popularnych glonojadów w domowym akwarium. To doskonały towarzysz dla innych ryb, któremu nie przeszkadza np. otosek, razbora klinowa czy ślimaki w akwarium. Zbrojnik jest ugodowym stworzeniem, który dodatkowo wspierać może w oczyszczaniu zbiornika wodnego z glonów. Zbrojnik ten prowadzi bardzo interesujący tryb życia, więc z całą pewnością stanowić będzie świetny obiekt obserwacyjny dla każdego akwarysty. Hodowla zbrojnika niebieskiego nie stanowić powinna problemu nawet dla początkującego akwarysty.
W naturalnym środowisku zbrojnik niebieski zamieszkuje wody Ameryki Południowej, a dokładnie Amazonkę. Może osiągnąć ok. 10-13 cm, chociaż niektóre z nich rosną nawet do 16 centymetrów. Glonojady posiadają niebiesko-szary kolor ciała i niewielkie plamki w okrągłym kształcie, które są jasne. Na jego grzbiecie można zobaczyć białe pasy, charakteryzujące zbrojnika niebieskiego. Samica jest nieco mniejsza od samca, z tego też względu łatwo będzie ją odróżnić. Jeżeli masz wątpliwości, samce mają liczne i dość długie wąsiki na pyszczku. Pamiętaj o tych cechach, bo poza nimi ciężko będzie można rozróżnić samca od samicy. Nie zapomnij jeszcze o jednej, pomocnej wskazówce – samica jest nieco okrąglejsza niż samiec.
Zbrojnik niebieski najbardziej aktywny jest nocą. Ancistrus dolichopterus potrafi żyć nawet 10-11 lat, co czyni go długo żyjącą rybą. Glonojad ten żyje również w odmianie albinotycznej. Niebieski zbrojnik należy do rodziny zbrojnikowatych i jest gatunkiem ryby słodkowodnej. Jak większość glonojadów, niebieski zbrojnik ma położony w dolnej części otwór gębowy, a jego wargi przypominają przyssawkę. Płetwy piersiowe glonojadów są mocne i bardzo dobrze rozwinięte, umożliwiając zbrojnikom „czołganie się” po dnie akwarium.
Cena za zbrojnika niebieskiego to zazwyczaj kilka złotych za ok. 2-3 centymetrowy okaz. Glonojady nie są bardzo wymagające i łatwo je dostać niemal w każdym sklepie akwarystycznym. Podczas zakupu zbrojnika niebieskiego pamiętaj jedynie o zgodności gatunkowej – czasem można pomylić go z pospolitym zbrojnikiem. Zbrojnik niebieski powinien być w katalogu akwarystycznym oznaczony symbolem L 183. Wygląd zbrojników najlepiej odzwierciedlają zdjęcia.
Mity na temat zbrojników niebieskich
Niektórzy mówią, że ryby te można trzymać w każdym zbiorniku wodnym, nawet małym. Nie jest jednak prawdą, że glonojady dopasowują się do wielkości akwarium. Zbrojniki rosną bowiem całkiem duże, więc minimalną wielkością zbiornika wodnego dla nich powinno być 80 l. Najlepiej, gdy dno akwarium jest zaciemnione i bogate w kryjówki, gdzie chętnie ukrywają się zbrojni ki, ale też otosek czy razbora klinowa. Ważne też, by akwarium było przynajmniej częściowo zarośnięte – wówczas wtedy zbrojniki będą mogły osiągnąć właściwą wielkość i prawidłowo rozwijać się.
Początkujący akwaryści mówią też, że zbrojniki niebieskie nie mają specjalnych wymagań co do parametrów wody. Jest w tym trochę prawdy, bo zbrojniki mają niewielkie wymagania i są bardzo elastyczne. Mogą mieszkać w wodzie o temperaturze między 18, a nawet 32 st. C, która ma dowolny odczyn i twardość. Jednak, nie zmienia to faktu, iż zbrojniki niebieskie też mają swoje szczególne preferencje, o których pomówimy później. Warto zapewnić glonojadom optymalne warunki do życia, by mogły się prawidłowo rozwijać.
Często powtarzanym mitem jest ten, według którego zbrojniki niebieskie najpierw jedzą glony, a później pokarm zwierzęcego pochodzenia. Nie jest to do końca prawda. Oczywiście, w młodości wiele zbrojników żywi się glonami. Jednak, wraz z wiekiem, glonojady robią się leniwe i zwyczajnie z tego względu przerzucają na inny pokarm. Wcale nie oznacza to lecz, że zaczynają one jeść inne ryby! To typowi roślinożercy, więc powinno się im podawać warzywa i owoce, ale też mrożonki roślinne czy sztuczny pokarm (np. tabletki roślinne ze spiruliną). Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o rybkach polecanych do akwarium.
Hodowla zbrojnika niebieskiego w domowym akwarium
Jak przygotować akwarium dla zbrojnika niebieskiego?
Jak już wspominaliśmy, najlepiej będzie trzymać glonojady w akwarium o pojemności minimum 80 l. Nie przesadzaj jednak z ilością zbrojników niebieskich w zbiorniku wodnym, ponieważ glonojady są terytorialne i czasem mogą być wobec siebie agresywne. Zbrojnik niebieski nie ma problemu z szerokim dość zakresem temperatur. Warto jednak, by miały one wodę miękką do średnio twardej (odczyn pH ok. 6-8). Mimo, że są zdolne szybko dostosować się do zmian, staraj się często nie zmieniać parametrów wody – mogą zrobić się przez to wrażliwe. Oczywiście, nie możesz zapomnieć o tym, by zainwestować w porządny napowietrzacz do akwarium. Tylko dobrej jakości napowietrzacz do akwarium będzie umożliwiał hodowlę zbrojników i tarło, które przyczyni się do wyhodowania większej ilości zbrojników. Warto, by w filtrze znalazł się torf i węgiel.
Podmiankę wody rób co jeden bądź maksymalnie co dwa tygodnie. Idealnie, gdy będzie to ok. 30 % wody. Oczywiście to, jak często wymieniać będziesz wodę w zbiorniku, zależeć będzie od jego pojemności i obsady. Nie zapominaj o tym, że zbrojnik niebieski nie przepada za intensywnym oświetleniem. Warto więc obsadzić akwarium gęstą roślinnością (np. pływającą zieleniną). Podłożem może być piasek lub żwirek, jednak bez ostrych krawędzi – zbrojniki pływają po dnie, więc ostry żwir mógłby je pokaleczyć. Najważniejsze będą też kryjówki dla zbrojników, których powinno być dużo – rurki PCV, kokosy, kamienie, korzenie czy groty skalne.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Rozmnażanie zbrojnika niebieskiego
Nie jest to trudny proces, nawet dla „świeżaka” w akwarystyce. Tarło wymaga jednak czystej wody, dużej liczby kryjówek i spokoju w akwarium. Zbrojniki bardzo często składają ikrę w rurkach PCV, o których wspominaliśmy wyżej. Tarło można też pobudzić poprzez częstą podmiankę wody. Możesz również przenieść glonojady do osobnego akwarium (jeden samiec na ok. trzy samice). Samice składają zazwyczaj ok. 50 jaj, które trzeba odłowić. Wyłów samca, gdy narybek zacznie wypływać – samiec będzie go bronił.
Oczywiście, w zbiorniku wodnym zbiorowym również możliwe będzie rozmnażanie. Jednak, wówczas z jednego miotu wychować będzie można mniej zbrojników niebieskich. Może być też ciężko, by narybek w takim akwarium przetrwał. Jeżeli jednak chcesz spróbować pamiętaj, by woda w akwarium zbiorowym była możliwie czysta, a glonojady miały kryjówki na dnie zbiornika. Ryba rozmnoży się łatwo, jednak nie powinno się jej przeszkadzać i zapewnić im kryjówkę w akwarium, by samiec mógł bronić gniazda oraz ikry. Wykluje się ona po maksymalnie tygodniu, a narybek opuści kryjówkę po ok. 5 dniach.
Pożywienie dla zbrojników niebieskich
Tak, jak większość ryb zaliczanych do glonojadów, zbrojnik niebieski za młodu najchętniej zjada glony w akwarium. Pożywienie w postaci glonów stanowi wówczas jego główny przysmak – tym samym, zbrojnik pomaga w walce z glonami w zbiorniku wodnym. Starsze glonojady mniej chętniej jedzą glony, bo wolą się odżywiać dodatkowym pokarmem, z którego jedzeniem nie będą musiały się wysilać.
Warto podawać glonojadom zarówno roślinki w postaci warzyw oraz owoców (np. marchewka i brukselka), jak i tabletki, płatki czy granulat, dostępny w każdym sklepie akwarystycznym. Możesz od czasu do czasu podać też glonojadom pokarm w postaci mrożonej czy żywej. Pomocne okazuje się także miękkie drewno, ułatwiające zbrojnikom trawienie. Pamiętaj, że zbrojniki niebieskie nie powinny mieć zbyt monotonnej diety.