Budowa i choroby układu moczowego oraz zapalenie pęcherza moczowego u kotów

Budowa układu moczowego u kota obejmuje:

  • nerki,
  • moczowody,
  • pęcherz moczowy,
  • cewkę moczową,
  • ujście cewki moczowej.

Choroby układu moczowego podzielić można na te dotykające górnych dróg moczowych, czyli nerek oraz dolnych dróg moczowych, czyli pęcherza oraz cewki moczowej.

Choroba dolnych dróg moczowych określana skrótem FLUTD to pojęcie, które obejmuje szereg zaburzeń, w tym np. idiopatyczne zapalenie pęcherza, infekcje bakteryjne, kamice moczową i nowotwory. Najczęstszą przyczyną jest jednak wspomniane na początku idiopatyczne zapalenie pęcherza (FIC), które występuje głównie u kotów młodych. FIC to zespół objawów stanowiący odzwierciedlenie zaburzeń w całym ciele kota. Jego rozpoznanie stawia się na podstawie wykluczenia innych przyczyn, zaś leczenie opiera się na działaniach objawowych.

Innym rodzajem jest krwotoczne zapalenie pęcherza, które związane jest z zapaleniem błony śluzowej pęcherza, do którego dołącza krwiomocz. Ten stan może być ciężkim powikłaniem nowotworów lub podawania niektórych leków.

Zapalenie pęcherza moczowego u kota – przyczyny i objawy

Zapalenia pęcherza u kotów najczęściej związane jest ze stresem, który może być wywołany remontem lub nawet niewielkimi zmianami w ich otoczeniu. Reakcją na stres jest bowiem m.in. spadek odporności. Inną przyczyną jest infekcja bakteryjna spowodowana przez drobnoustroje, które dostają się do organizmu za pośrednictwem cewki moczowej. Istnieją także inne choroby układu moczowego (i nie tylko), które zwiększają prawdopodobieństwo zapalenia pęcherza, jak np. choroba nerek lub cukrzyca. Do problemów z pęcherzem predysponują także:

  • otyłość,
  • picie małej ilości wody,
  • brak aktywności fizycznej,
  • kastracja.

Pierwsze objawy, które zauważają opiekunowie to częstsze niż wcześniej odwiedzanie kuwety. Chory kot może wtedy „kropelkować” podczas sikania. Zauważalna bywa także krew w moczu. Zwierzę może także napinać się do oddawania moczu bez jego wydalania. Niektóre koty z zapaleniem pęcherza wydają się niespokojne i mogą miauczeć podczas pobytu w kuwecie.

Zapalenie pęcherza moczowego u kotów - opiekun powinien zwracać uwagę na:

  • częstomocz (bez wielomoczu),
  • bolesne oddawanie moczu,
  • krew w moczu,
  • oddawanie moczu poza kuwetą,
  • utrudnione sikanie,
  • częste wchodzenie i wychodzenie z kuwety.

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

Lekarz weterynarii podczas diagnostyki musi wykluczyć inne potencjalne problemy np. niedrożność cewki moczowej. Konieczne jest badanie kliniczne ze szczególnym uwzględnieniem jamy brzusznej. Kolejnym krokiem jest badanie moczu. Podstawowe metody pozwalają określić, czy znajduje się w nim cukier, białko lub kryształki w moczu. W pewnych przypadkach próbka może zostać wysłana do laboratorium na tak zwany posiew, aby sprawdzić, czy są w nim obecne bakterie. Oprócz posiewu wykonuje się także antybiogram, który pozwala dobrać najlepsze antybiotyki. Nawracające lub niepodlegające leczeniu zapalenie pęcherza może wymagać kolejnych testów. U kota wykonuje się np. RTG, USG, cystoskopii lub badania krwi. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach układu moczowego.

Jak leczyć zapalenie pęcherza u kota? Domowe sposoby, czy antybiotyk?

Na problem z pęcherzem zwykle stosuje się leki przeciwzapalne, które w uzasadnionych przypadkach uzupełnia się o antybiotyk. Wspomagająco podawać można także witaminy oraz leki przeciwbólowe. Leczenie trwa zwykle od 7 do 14 dni.

Kot dostaje zastrzyk u weterynarza, a także zapalenie pęcherza u kota, objawy, przyczyny, przebieg, rokowania i diagnoza krok po kroku
Zapalenie pęcherza u kota krok po kroku, czyli objawy, przyczyny, leczenie, sposoby leczenia oraz diagnostyka u weterynarza

Chcąc, naprawdę dobrze leczyć nawracające zapalenie pęcherza, konieczne są zmiany w środowisku kota. Ich celem jest zmniejszenie stresu, modyfikacja dotychczasowej diety lub podawanie leków, które mogą poprawić stan psychiczny kota.

  1. Zmiany diety polegają na zwiększeniu spożycia wody np. poprzez karmienie kotów karmą w puszkach, które są bardziej wilgotne.
  2. W uspokojeniu kota pomóc mogą feromony, które dostępne są w sklepach zoologicznych. Inne silniejsze leki dostępne są z zalecenia lekarza weterynarii.
  3. Zapewnienie wystarczającej ilości kuwet, które będą odpowiadać kotu. Zwierzęta wolą zwykle duże kuwety, a starsze koty potrzebują niższych boków, by łatwiej mogły do niej wchodzić. Dopasuj także idealny żwirek, który musi być wolny od kurzu i nie mieć zapachu. Pamiętaj, aby często czyścić kuwetę!!!

Inne domowe sposoby na zapalenie pęcherza u kota to wspomaganie pracy układu moczowego za pomocą np. zakwaszania moczu. Możesz podać kotu preparaty z żurawiną lub specjalne suplementy dla kotów z problemami urologicznymi.

Gdy zauważysz krew w moczu kota lub problemy z sikaniem jak najszybciej zgłoś się do lekarza weterynarii. Zapalenie pęcherza u psa i kota to nieprzyjemny stan, który może mieć wiele powikłań.

ikona podziel się Przekaż dalej