Zaćma u psa

Jak powstaje katarakta?

Zaćma to choroba dotycząca soczewki oka, która prowadzi do utraty wzroku. Prawidłowa soczewka oka to "urządzenie" skupiające. Jest całkowicie przejrzysta i zawieszona w określonej pozycji za pomocą włókien tkankowych. Źrenice zwężają się i rozszerzają, aby kontrolować światło wpadające do oka i przekazywać obraz na siatkówkę, która znajduje się z tyłu oka. Soczewka skupia wyświetlany obraz w procesie zwanym akomodacją. Co ciekawe, siła skupienia soczewki psa jest mniej więcej trzy razy mniejsza niż soczewki ludzkiej.

Katarakta (zaćma) wiąże się z powstawaniem zmętnień w obrębie soczewki, co utrudnia promieniom słonecznym przechodzenie do siatkówki. Skutkuje to zaburzeniami ostrości widzenia. Choroba może postępować bardzo szybko i doprowadzić do całkowitej ślepoty w trakcie zaledwie kilku miesięcy.

Jaskra (często mylona z zaćmą) to zupełnie inna choroba oka, która wiąże się podniesieniem ciśnienia w gałce ocznej. Jest to jednak jedna z chorób, która może przyczyniać się do wtórnego wystąpienia zaćmy.

Przyczyny zaćmy i jej rodzaje

Przyczyny zaćmy bywają różne i istnieje kilka sposobów jej podziału.

Podział choroby według wieku wystąpienia:

  • wrodzona,
  • młodzieńcza,
  • starcza.

Rodzaje zaćmy według przyczyny:

  • cukrzycowa,
  • z niedożywienia,
  • pourazowa,
  • pozapalna.

Podział ze względu na stopień zmętnienia (stadia zaćmy):

  • początkowy.
  • niedojrzały,
  • dojrzały,
  • przejrzały.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Podział ze względu na obszar zmian:

  • miejscowa,
  • częściowa,
  • całkowita.

Pierwotna wrodzona zaćma rozwija się bardzo często u takich ras jak: alaskan malamut, owczarek niemiecki, golden retriver, bichon frise czy beagle. Predysponowanych jest jednak o wiele więcej ras. Interesujące jest to, że zaćma dziedziczna wcale nie pojawia się tylko u młodych psów. Rozwijać się może bowiem w różnym wieku. Najczęściej między 2 a 5 rokiem życia. Zaćma starcza rozwija się natomiast u psich seniorów na skutek fizjologicznych zmian w gałce ocznej.

Zaćma cukrzycowa to efekt podwyższonego poziom glukozy we krwi. Hiperglikemia powoduje gromadzenie się wewnątrz soczewki sorbitolu, co zwiększa ciśnienie osmotyczne i powoduje, że soczewka wchłania wodę. W ten sposób powstaje obrzęk. Zmiany pojawiają się w obu gałkach ocznych, ale zwykle proces zaczyna się najpierw w jednym oku, by po kilku tygodniach zaćma zaczęła zajmować drugie. Zdarza się, że podczas zaćmy cukrzycowej dochodzi do pęknięcia torebki soczewki. Konsekwencją jest poważny stan zapalny błony naczyniowej oka i wtórna jaskra. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach psów.

Objawy - jak wygląda pies z zaćmą?

Początki choroby

Objawy sugerujące, że rozwija się zaćma u psa, bywają trudne do zauważenia. Zdarza się jednak, że pies nie może złapać piłki podczas zabawy lub podczas wyjścia do parku zaczyna podążać za inną osobą niż opiekun.

Zwrócić uwagę należy zatem na:

  • zachowanie psa,
  • wygląd oczu.

Zachowania psa z zaćmą:

  • częstsze leżenie,
  • ostrożne poruszanie się,
  • problemy z poruszaniem się w nieznanym terenie,
  • problemy z łapaniem piłek lub zabawek,
  • potykanie się o przeszkody,
  • pocieranie oczu łapami.
Pies podczas zakrapiania oka kroplami, a także zaćma u psa, jej objawy i koszt operacji zaćmy
Jak wygląda zaćma u psa, czyli objawy zaćmy u psa, jej leczenie i koszt operacji

U psów z zaćmą zaobserwować można także apatię i ogólne posmutnienie. Zwierzę jest mniej pewne siebie podczas poruszania się i mniej chętne do wspólnej zabawy.

Jak widzi pies z zaćmą?

Wygląd oka wraz z postępowaniem choroby staje się bardzo charakterystyczny. Widać zmętnienie, a soczewka ma mleczny odcień i nie błyszczy jak wcześniej.

Wraz z postępującymi zmianami pies traci ostrość widzenia, a obraz staje się rozmyty i niewyraźny. Finalnie dochodzi do całkowitej utraty wzroku.

Zaćma sama w sobie nie wymaga leczenia. Jeśli nie ma związanego z nią stanu zapalnego lub jaskry nie istnieje bezpośrednia potrzeba interwencji chirurgicznej. Niewidome zwierzęta mogą mieć bardzo dobrą jakość życia, jeśli ich właściciele przestrzegają kilku zasad. W domach z niewidomymi zwierzętami powinno unikać się przede wszystkim przestawiania mebli oraz bałaganu, który mógłby być niebezpieczny dla czworonoga. Niestety niektóre psy tracąc wzrok stają się niespokojne, a nawet agresywne.

Leczenie - jak przebiega operacja?

Cena konsultacji u okulisty weterynaryjnego wynosi średnio 150zł. Koszt związany jest z wykonywanymi testami. Badanie oczu obejmuje m.in. ocenę odruchów obronnych, odruchów źrenicznych na światło, otalmoskopię bezpośrednią, pomiar ciśnienia gałkowego i bardziej zaawansowane badania np. USG gałki ocznej i elektroretinografię.

Jak już wspomniano usuwanie zaćmy nie jest koniecznością, gdyż nie jest to choroba zagrażająca życiu. Powoduje jednak pewien dyskomfort. Kwestia zabiegu musi być rozważona indywidualnie dla każdego czworonoga. Do usunięcia zaćmy klasyfikują się jedynie psy zdrowe.

Farmakologiczne usuwanie zaćmy nie jest możliwe. Zastosować można jednak leczenie polegające na podawaniu leków, które poprawiają krążenie krwi w naczyniach włosowatych. Służą one jednak tylko do spowolnienia postępowania choroby i zwykle nie okazują się skuteczne. Leczenie zwierząt z niedojrzałą i niepełną zaćmą można przeprowadzać także, podając miejscowo atropinę 2-3 razy w tygodniu.

Jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych do usunięcia zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Fakoemulsyfikacja to operacja, która wykorzystuje fal dźwiękowe, które rozbijają masy zaćmy i zamieniają je na emulsje. Powstały płyn aspirowany jest przy pomocy mikro-kaniuli. Na zakończenie implantuje się w oku sztuczną soczewkę. Usunięcie zaćmy tą metodą charakteryzuje się krótkim czasem operacji, ale jednocześnie jest ona bardzo trudna technicznie. Koszt operacji tego typu to nawet 5000 złotych za jedno oko. Cena jest jednak różna w poszczególnych placówkach i zaczyna się już od około 2000 złotych.

Chirurgia zaćmy u ludzi i psów ma wiele podobieństw. Warto być jednak świadomym, że psy częściej doświadczają pooperacyjnego zapalenia błony naczyniowej oka. Usunięcie zaćmy nie daje zatem 100% gwarancji odzyskania wzroku.

Nużyca u psa często mija samoistnie. W przypadku zaćmy nie ma odwrotu. Po zauważeniu pierwszych objawów sugerujących problemy ze wzrokiem konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem weterynarii.

ikona podziel się Przekaż dalej