Zabawki dla kota - 10 rzeczy, które pokocha każdy kociak
Koty bywają kapryśnie. Wybrzydzają przy jedzeniu czy korzystaniu z zamykanej kuwety, ale istnieją rzeczy, które z miejsca akceptują – są nimi zabawki! Żaden kot im się nie oprze. Jak jednak wybrać najlepsze z nich?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach.
Rola zabawek w wychowaniu kociąt
Nie jest tajemnica fakt, że wychowanie małych kotków może przyprawić o ból głowy. Kociaki są ciekawskie i wchodzą w każde możliwe miejsce, podobnie jak zrzucają każdą możliwą rzecz ze stołu, szafki czy półki. Gryzą też wszystko, co wpadnie im w łapki, jak chociażby sznurki od rolet. Powodem takiego zachowania jest nie tylko ich wiek, ale nuda albo stres. Jednak nic straconego, bo jest na to sposób.
Zabawki są niezbędnym elementem w życiu kociąt. Uniknie się w ten sposób niszczenia mebli oraz innych przedmiotów. Kot zajęty zabawkami nie zainteresuje się rzeczami, które w innym przypadku uznałby za ciekawe. Warto zadbać o to, aby w każdym pomieszczeniu, w którym przebywa kot, znajdowała się jakaś zabawka – popularne pluszowe myszki czy gumowe piłeczki będą w sam raz na odciągnięcie uwagi kota od rzeczy należących do jego właściciela.
W początkowej fazie rozwoju kociąt zabawki nie tylko bawią, ale i uczą. Jednak później, gdy kot staje się starszy, nie należy zaprzestawać zabawy z nim. To wciąż ważny punkt dnia czworonoga. Różnica jest tylko taka, że dorosły kot może pozwolić sobie na inne zabawki.
Najlepsze zabawki dla kota
Rodzaje zabawek dla kociąt
Zabawki dla kota można podzielić na dwa sposoby poprzez wzgląd na:
- wiek kota,
- typ zabawek.
U małych kotków powinny dominować zabawki mniejsze. Zbyt ciężkie piłeczki czy myszki nie zachęcą kociaka do zabawy nimi, gdyż nie można ich zbyt łatwo podrzucić. Sprawia to, że dla kota to nie będzie już fajna zabawa. Podziałają za to różnego typu szeleszczące produkty. Dorosłe koty potrzebują czegoś, co wciąż pozwoli im się rozwijać. Pomogą w tym zabawki interaktywne, które zachęcą kota do myślenia, jednocześnie wypełniając mu dużo czasu w ciągu dnia. Z kolei koty mające na swoim koncie młodzieńcze lata za sobą, nie są już tak skore do zabawy. Można to zmienić przez myszkę na sznurku lub kolorowe piórka na patyku. Kot nie powinien pogardzić również zabawkami laserowymi, które obudzą w nim instynkt drapieżcy. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jakiego zapachu nie lubią koty.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Zabawki dla kota można podzielić na:
- myszki,
- piłki,
- wędki,
- tunele,
- wypełnione kocimiętką i/lub walerianą,
- laserowe,
- interaktywne,
- do drapania.
Które z nich są najlepsze? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Można wręcz powiedzieć, że wszystkie, bo tak naprawdę zależy to tylko od charakteru kota. Czy sugerować się tym, które są popularne? Nie wykluczone, że kociak wybierze polecaną przez innych ciężką zabawkę, bo jest wypełniona kocimiętką. Senior może nagle pokochać szeleszczące nitki umieszczone na końcu patyka. Jak więc wybrać najlepsze? I które sklepy oferują je najtaniej?
10 sprawdzonych zabawek dla kotów
Popularne zabawki nie stały się popularnymi bez powodu. Jest w nich coś takiego, co nawet najbardziej leniwego kota ściąga z kanapy. W liście poniżej na pewno znajdziesz coś dla swojego pupila!
W przedstawionym wykazie popularnych zabawek występują m.in. marki takie jak Zolux, Trixie, Catit i Pawty. Oferują one tanie zabawki dla kotów, a także wiele innych produktów dla zwierząt.
Rodzaj zabawki dla kota |
Opis zabawki dla kota |
Trixie - piszcząca pluszowa myszka |
Wykonana z miękkiego pluszu myszka przykuwa uwagę małych kotków poprzez piszczenie. Bezpieczna i dobrej jakości. |
Dingo - patyk z piórkami |
Piórka z kilkoma szeleszczącymi tasiemkami zamieszczone są na końcu kija. Podczas machania zabawką kot nie może oderwać od niej oczu. |
Pawty - tunel dla kota |
Tunel posiada wszytą szeleszczącą folię, która zachęca kota do zabawy. Na wejściu zaczepiona jest piłeczka. Tunel spełnia również rolę miejsca, w którym kot może się zdrzemnąć lub poobserwować otoczenie przez dodatkowy otwór na środku. |
Catit Senses 2.0 - tor do zabawy |
Tory Catit skład się z szyny i piłeczki. Otwory na górze zabawki pozwalają kotu wkładać łapkę i przesuwać znajdująca się tam piłkę (dostępna jest zwykła lub świecąca). Zabawkę można łączyć w różny sposób, a złożenie jej trwa zaledwie kilka minut. |
Trixie – gumowe piłeczki |
Gumowe piłeczki o nieregularnym kształcie odbijają się i toczą w niespodzianą dla kota stronę. |
Karlie Bird - wędka dla kota |
Wędka imituje latanie i dźwięki wydawane przez ptaka podczas lotu. Świetnie przypomina zdobycz, przez co kot nie może się powstrzymać przed próbą jej złapania. |
Trixie – piłka na przysmaki |
sklepy, plastikowa kula, którą można wypełnić suchą karmą lub przysmakami. Podczas obrotu jedzenie się wysypuje. Zabawka ma regulowany otwór do uzupełniania. |
Szeleszczące piłki |
Wyjątkowo lekkie piłeczki zrobione z szeleszczącej folii. Łatwe do chwycenia i przenoszenia w pyszczku przez kota. Latają wysoko, a rzucone daleka zachęcają czworonoga do gonitwy za nimi. |
Aumüller - poduszka z kocimiętką, walerianą i łuskami orkiszu |
Poduszka wypełniona jest kocimiętką, walerianą i łuskami orkiszu, aby zachęcić kota do zabawy. Materiał zabawki został wyprodukowany zgodnie z ekologicznymi normami. |
Zolux - zabawka laserowa Cat Laser |
Urządzenie emituje wiązkę światła. Kierując nią w różne strony, zachęcisz pupila do gonitwy za kropką. |
Gdzie dostać inne tanie zabawki dla kotów? Dostępne są w wielu miejscach – od praktycznie każdego supermarketu po stacjonarne sklepy zoologiczne, a kończąc na tych internetowych. Czy też raczej zaczynając, bo największy wybór daje Internet. Na samym Allegro można znaleźć 8000 zabawek dla kotów, a wśród nich jest dużo tych w niskich cenach. Pośród takiej liczby produktów można wybierać godzinami.
Najlepsze i popularne zabawki dla kociąt - instynkt łowcy bierze górę
Zabawki dla kotów - sposób na leniwe koty
Niezależnie od tego, czy kot jest młody, czy stary, instynkt łowcy zawsze wygrywa, po prostu nie da się go wyłączyć. Zabawki dla kota takie jak wędka z piórkami, która w powietrzu naśladuje ptaka czy mysz elektroniczna, wyzwalają u czworonoga potrzebę polowania. Warto zadbać o to, aby codziennie miały okazje wyzwolić z siebie drapieżnika. Koty są urodzonymi myśliwymi, więc nie powinno to być szczególnie trudne zadanie. A fajna zabawa jest wskazana z więcej niż jednego powodu.
Starsze koty potrzebują ruchu. Czasami trzeba je bardziej zachęcać do aktywności, ale niektóre zabawki mogą to ułatwić. Jeśli jest do tego łakomczuchem, można z tego skorzystać. Należy wtedy wybrać zabawkę, która ma specjalne miejsce na przysmak. Gdy kot będzie za nią ganiał, pojedyncze przysmaki będą się z niej wysypywać, co będzie stanowiło nagrodę za aktywność. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością! Starsze koty mają tendencje do tycia, a nadmierne kilogramy mogą doprowadzić do poważnych chorób. Odpowiednia dawka ruchu za dnia (lub nocy) za sprawą różnych zabawek pomoże utrzymać wagę w normie.
Gdy nie masz zbyt wiele czasu w ciągu dnia i nie możesz nadzorować kota podczas zabawy z wędką, z pomocą na leniwie koty przychodzą wypełnione kocimiętką lub walerianą małe poduszeczki. Kot zakocha się w nich i będzie się w nich tarzał oraz przemieszczał w różne miejsca, co w jakiś stopniu zapewni mu ruch.
Zmęczony zabawą kot to szczęśliwy kot
U kociąt jest łatwiej. Są ciekawskie i chętne do zabawy, ale aby uniknąć problemów behawioralnych z dorosłymi osobnikami, dalej trzeba aktywnie spędzać z nimi czas. Zabawa z kotem nie tylko zapewnia czworonogowi ruch, ale również pogłębia więź z właścicielem.
Zabawka zarówno dla małych kotków, jak i dorosłych i starszych powinna być przede wszystkim bezpieczna. Jeżeli dany kociak ma tendencje do zjadania sznurków, nie powinno się zostawić takich zabawek bez nadzoru. Przede wszystkim należy mieć na względzie bezpieczeństwo pupila.
W przypadku kociąt należy zadbać o to, aby zabawki były małe i lekkie, bo z takimi najłatwiej im biegać oraz nimi podrzucać. Z kolei mysz elektroniczna wzbudzi u małych kotków chęć zapolowania. Seniorzy nie będący już tak skorzy do zabawy, mogą przestać reagować na szeleszczące tunele i gumowe piłeczki, ale to nie oznacza, że nie powinno się z nimi bawić. Trzeba odpowiednio wymusić na nich aktywność przez inne zabawki, aby cały czas pozostali sprawni i nie mieli problemów z nadwagę przez brak ruchu.