Usposobienie i wymagania yorkshire terrierów

Jak wygląda rasowy york?

Historia rasy sięga XIX wieku, w którym yorkshire terrier pełnił funkcję psa użytkowego. Ten mini towarzysz okazał się idealnym tępicielem szczurów oraz myszy, które często wchodziły do domów mniej zamożnych robotników. Rasa powstała najprawdopodobniej ze skrzyżowania maltańczyków z terrierami, dzięki czemu została pozbawiona podszerstka. Pies rasy yorkshire terrier nie gubi okrywy włosowej, zatem nadaje się dla osób, które mają alergię na psią sierść. Właściwy włos yorka rośnie przez całe jego życie, dlatego jest to rasa psa, która posiada niemałe wymagania pielęgnacyjne.

Włos yorkshire terrierów jest prosty i łagodnie opadający po tułowiu. Pies wystawowy nosi włos do samej ziemi, przez co w życiu codziennym wymaga tak zwanego papilotowania, zabezpieczającego długą okrywę. Włos przybiera barwę stalowozłotą lub srebrnozłotą, podpalaną na klatce piersiowej. Włos płowy przeważnie jaśnieje na końcach, a szata sprawia wrażenie lejącej, jedwabiście gładkiej oraz błyszczącej.

York wygląda dość niepozornie, a jego wzorcowa waga osiąga do 3,5 kilograma. Wzorzec rasy nie określa minimalnej masy ciała zwierzęcia. Dlatego w ofertach sprzedaży często pojawiają się yorki, których waga nie przekracza 2 kilogramów. Są to tak zwane yorki mini, które cieszą się obecnie dość dużą popularnością.

Pies o wzorcowych proporcjach wygląda bardzo symetrycznie, charakteryzuje się lekkim chodem oraz atrakcyjnym wyglądem. Jest to rasa należąca do grupy psów do towarzystwa, będąca w typie lisowatym. Oznacza to, że nasz mini york może posiadać nieco wydłużone ciało (co jest charakterystyczne dla psów w typie lisowatym). Sprawdź także ten artykuł o fryzurach dla yorków.

Usposobienie yorka

Rasowy yorkshire terrier często wygląda jak niepozorna, pluszowa zabawka. Długi włos (podobnie jak u shih tzu) sprawia, że właściciele decydują się na wiązanie kucyków i kitek, przez co pies często nie budzi zbyt dużego respektu. Jednak nasz mini towarzysz zdaje się tym kompletnie nie przejmować. Jest odważny i często dość pewny siebie, wydaje się nieświadomy swojego małego rozmiaru. Yorkhire terrier wykazuje dużą odwagę w kontaktach ze znacznie większymi psami. Nieodpowiednio szkolony może okazać się szczekliwy i skłonny do konfrontacji z innymi pupilami.

Odważny charakter i bojowe usposobienie yorkshire terrierów mogą być w znacznym stopniu złagodzone. Wystarczy, że właściciel posiada niezbędne informacje na temat szkolenia i potrafi wprowadzić je w życie. Właściwie prowadzony york ukazuje znacznie łagodniejsze cechy charakteru.

Opis rasy nie byłby pełny, gdybyśmy pominęli kwestię przywiązania. Yorki to pieski, które silnie przywiązują się do całej rodziny i chętnie spędzają z nią każdą wolną chwilę. Radosne i aktywne usposobienie sprawia, że rasa jest wiecznie gotowa do zabawy i z chęcią uczy się nowych sztuczek. Zdjęcia małych piesków często prezentują pupile, które czekają na przysmaki. Warto bowiem pamiętać, że pies rasy york może okazać się łakomczuchem.

Mini york posiada też usposobienie idealnego stróża. Jest czujny, często nieufny wobec obcych i potrafi zaalarmować, gdy zauważy przybycie nieproszonego gościa. Opis charakteru dopełnia odwaga oraz duża lojalność w stosunku do członków rodziny. Rasa świetnie dogada się z osobami dorosłymi oraz nieco starszymi dziećmi. Mini york nie jest najlepszym rozwiązaniem w kontaktach z małym dziećmi, które mogłyby przez przypadek wyrządzić mu krzywdę.

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Omawiając usposobienie psa rasy yorkshire terrier, warto wspomnieć także o dużej potrzebie aktywności fizycznej. Ta mini rozmiarów rasa wymaga dłuższych, aktywnych spacerów i zabaw, podczas których rozładuje nagromadzoną energię. Nie jest to pies, który będzie leniwie leżał na kanapie jak shih tzu czy maltańczyk. Rasa posiada ogromne ilości energii, które wymagają bodźców fizycznych i umysłowych. Psy pozostawione same sobie, niewybiegane i znudzone mogą okazać się dość kłopotliwe. Żywiołowe usposobienie psa rasy york sprawia, że nieodpowiednio traktowany staje się uciążliwy i szczekliwy. Opis wskazany przez właścicieli wskazuje też na tendencje do niszczenia oraz nadmiernego pilnowania przedmiotów domowych. Na szczęście nie są to typowe cechy charakteru, a objaw zbyt małej ilości ruchu. Wybiegane i aktywnie żyjące pieski rzadko stwarzają problemy w domu czy mieszkaniu.

Wymagania szkoleniowe, średnia długość życia i możliwe choroby – sprawdzamy przydatne informacje

Prawidłowe szkolenie yorkshire terrierów

Yorki posiadają silny temperament, jednak nie są szczególnie trudne w szkoleniu. Zdjęcia wystawowych pupili często prezentują idealnie stojące i posłuszne wobec właściciela psy. Yorkshire terrier będzie słuchał swojego właściciela, o ile ten wypracuje swój autorytet. Musi to być osoba stanowcza, konsekwentna, a jednocześnie łagodna.

Historia rasy wskazuje na fakt, że yorkshire terrier sprawdza się w roli mini stróża rodziny. Warto przy tym wyeliminować tendencje do nadmiernej szczekliwości. Z pomocą przyjdą różne rodzaje komend, polegające na dawaniu głosu i wyciszaniu się na zawołanie. Większość yorków wykazuje się niemałą inteligencją oraz zdolnością zapamiętywania, co połączone z chęcią do szkolenia daje właścicielowi wiele możliwości.

Omawiając kwestię szkolenia, warto pamiętać, że zdjęcia uroczych kulek z kokardkami nie obrazują pełnego temperamentu tych psów. Yorki nie sprawdzą się u osoby, która nie ma chęci do szkolenia ani do długich spacerów. Brak konsekwencji, socjalizacji oraz zapewnienia odpowiedniej dawki ruchu może sprawić, że pies stanie się szczekliwy i zaczepny podczas spacerów. Tendencja do zaczepiania innych zwierząt może okazać się dla psa dość niebezpieczna. Przypomnijmy, że większość yorków nie boi się psów o średniej czy dużej budowie ciała i może dążyć do niepotrzebnych konfrontacji. Są to zachowania niepożądane, wymagające natychmiastowej korekty. W przypadku psów bardziej nieposłusznych i sfrustrowanych zaleca się konsultacje z doświadczonym behawiorystą. Jest to najprostszy sposób naprawienia błędów szkoleniowych i poprawienia relacji na linii pupil właściciel.

Yorkshire terrier - średnia długość życia i predyspozycje do chorób

Pieski rasy yorkshire terrier posiadają opinie dość odpornych na wiele chorób. Jak większość psów miniaturowych, cieszą się żywotnością. Średnia długość życia yorka to około 13-16 lat, co jest bardzo zadowalającym wynikiem.

Pies rasy yorkshire terrier podczas spaceru w lesie oraz usposobienie i charakter rasy

W hodowlach czasem zdarzają się różne choroby oczu. Pieski mogą chorować na dwurzędowość rzęs, zespół suchego oka czy zwichniecie siatkówki. Nasz mini towarzysz może też mieć problemy ze stawami bądź tarczycą.

Niektóre z tych chorób mogą mieć podłoże genetyczne, dlatego warto dołożyć wszelkich starań do zakupu szczeniaka ze sprawdzonej hodowli. Kupno szczeniaka po zdrowych rodzicach minimalizuje ryzyko powstania groźnych chorób u ich potomstwa.

Warunki prawidłowej pielęgnacji oraz wyboru odpowiedniej hodowli

Jakiej pielęgnacji wymaga rasa yorkshire terrier?

Yorkshire terrier, podobnie jak inne rasy długowłose, wymaga regularnej, a często również czasochłonnej pielęgnacji. Z pewnością warto zaznajomić szczeniaka ze szczotką, czesaniem oraz odpowiednimi kosmetykami. Im wcześniej nauczymy go pielęgnacji, tym lepiej.

Podstawą pielęgnacji ras długowłosych jest czesanie szaty. Prosty, lejący włos yorka najlepiej wyczesać dobrej jakości szczotką (np. Maxi Pin). Zwróćmy tu uwagę na zakończenia pinów, które nie powinny posiadać zaokrąglonych końcówek. Jest to najczęściej powielany błąd, prowadzący do ciągnięcia oraz wyrywania włosa.

Po wyczesaniu psa szczotką możemy użyć metalowego grzebienia z podwójnym rozstawem. Dzięki temu dokładnie wyczeszemy pyszczek oraz ewentualne kołtunki, co będzie dość istotne przy czesaniu psa o dłuższej okrywie. Zdjęcia psów wystawowych prezentują bardzo długą okrywę, co wymaga dodatkowego papilotowania oraz nakładania odżywek ochronnych.

Długowłosy yorkshire terrier powinien być regularnie kąpany w szamponach i odżywkach przeznaczonych dla ras długowłosych. Należy też regularnie sprawdzać stan uszu oraz pazurków. Co istotne, psy małych ras mają tendencje do odkładania się kamienia nazębnego i warto zwrócić na to szczególną uwagę. Możemy przyuczyć szczeniaka do szczotkowania uzębienia lub aplikować do pyszczka specjalne pasty enzymatyczne.

Psy niebiorące udziału w wystawach mogą być regularnie strzyżone. Czynność możemy wykonać samodzielnie przy użyciu nożyczek lub specjalnej maszynki. Dobrym rozwiązaniem będzie też wizyta u doświadczonego groomera. Strzyżenie włosa przeprowadzamy średnio raz na dwa do czterech miesięcy.

Wybór odpowiedniej hodowli

Omówiliśmy już najważniejsze aspekty związane z rasą yorkshire terrier. Jednak bardzo istotną kwestią jest także wybór sprawdzonej hodowli, z której nabędziemy szczeniaka. Yorki cieszą się bardzo dużą popularnością, dlatego w internecie znajdziemy różne rodzaje ogłoszeń szczeniąt na sprzedaż. Niestety nie każdy hodowca dba o dobrostan zwierząt i nie zawsze posiada odpowiednią wiedzę na temat danej rasy.

Dobrą praktyką jest sprawdzenie opinii o danej hodowli. W internecie znajdziemy wiele grup tematycznych, poświęconych yorkom. W większości z nich odnajdziemy przydatne informacje na temat sprawdzonych hodowli yorków oraz pseudohodowli, które warto omijać szerokim łukiem. Czasem atrakcyjna cena zakupu szczeniaka w takim miejscu okazuje się jedynie pozorną oszczędnością. Pieski z pseudohodowli mogą być schorowane i obarczone wadami genetycznymi. Dlatego nie warto interesować się ofertami sprzedaży, w których hodowca chce dowozić psa do naszego domu, nie pokazując rodziców szczeniąt ani warunków panujących w hodowli. Zazwyczaj oznacza to bardzo złe warunki bytowe czworonogów.

Przed zakupem szczeniaka warto udać się do hodowli osobiście i zapoznać się z warunkami, w których żyją psy hodowlane. Właściciel hodowli powinien zaprosić nas do domu czy mieszkania, pokazać matkę szczeniąt, a jeśli to możliwe, również ojca. Warto zadawać mu pytania dotyczące rasy oraz jej specyficznych wymagań. Przed zakupem należy obejrzeć dokumentację szczeniąt, zwracając szczególną uwagę na książeczkę zdrowia oraz ewentualne badania. Osoby zdecydowane na zakup szczeniaka powinny podpisać z hodowcą stosowną umowę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny