Yorki - wszystko, co trzeba wiedzieć o psie yorkshire terrier

Duże i średnie psy mają wielu miłośników na całym świecie. Nie każdy jednak może sobie na nie pozwolić. Sympatyczne olbrzymy potrzebują dużo miejsca do życia, nie nadają się do bloków. Ich nieco mniejsi pobratymcy często są bardzo aktywni. Ważne są, więc długie spacery, na które opiekun musi mieć czas. Rozwiązanie obu problemów to małe rasy. Do bardzo popularnych czworonogów z tej grupy należą yorki. Co przyszły opiekun musi o nich wiedzieć? 

York – pies miniaturka

York to pies właściwie noszący nazwę yorkshire terrier. Jest to rasa typu lisowatego zaliczana do grupy terierów. W stosowanej na wystawach klasyfikacji FCI reprezentuje kategorię terierów miniaturowych. Pierwsze osobniki zostały wyhodowane w Wielkiej Brytanii w hrabstwie Yorkshire. Miejsce pochodzenia dało nazwę całej rasie. Te niewielkie pieski powstały w XIX wieku. Żyły u boku ubogich robotników i rzemieślników. Ich głównym zadaniem było tępienie gryzoni w domach. Z uwagi na łowieckie umiejętności były zabierane na statki, docierając w ten sposób do innych krajów. W Polsce pierwszy York pojawił się w 1967 roku.

Każdy przedstawiciel opisywanej rasy to miniaturka. Dorosły york, niezależnie od płci, dorasta do maksymalnie 25 cm w kłębie. Waga psa dochodzi do 3,5 kilograma, zazwyczaj jednak utrzymuje się w przedziale 2-3 kg. Szczenięta wyrastają na psy o zwartej, harmonijnej sylwetce. Wystarczy tylko spojrzeć na zdjęcia. Głowa yorka jest niewielka i płaska z niedługą kufą. Oczy średniej wielkości, uszy sterczące w kształcie odwróconej litery V. Ogon psiaka gęsto pokrywa sierść. Opis wyglądu za nami można, więc przejść do ważnej kwestii. Otóż york, z uwagi na nietypową sierść, jest świetnym pupilem dla alergików.

I szczeniak i dorosły yorkshire terrier nie wykształca podszerstka. W związku z tym nie gubi sierści. Zamiast tego jego okrywa włosowa stale rośnie. Włosy są długie, cienkie i proste, równomiernie pokrywają ciało. Na głowie najdłuższe, poza grzywką tworzą też brodę i wąsy.Warto pamiętać, że dzięki odpowiedniemu strzyżeniu psiak przez jakiś czas może być krótkowłosy. Trzeba też wspomnieć o najczęstszym umaszczeniu. Od guza potylicznego po nasadę ogona sierść yorków jest ciemnostalowo-niebieska. Na klatce piersiowej i kończynach podpalana w złotym odcieniu. Więcej na temat sierści mini terierów można dowiedzieć się na naszej stronie.

Charakter yorków – najważniejsze informacje

Yorki to rasowe teriery, mają, więc silny charakter i są niezależne. Ważne jest, zatem konsekwentne wychowanie. Pokazanie psu, co może a czego nie może robić. Bez tego zwierzak szybko zdominuje swego opiekuna. W ten sposób powstaje tak zwany syndrom małego psa. Rozpieszczony maluch staje się zaborczy, agresywny wobec innych zwierząt i ludzi. Przygarniając yorka trzeba pamiętać o tym, że pomimo słodkiego wyglądu nadal jest to pies. Musi być traktowany tak samo jak większe zwierzaki. Należy nauczyć go współpracować z innymi czworonogami i zachowywać się w towarzystwie obcych ludzi.

Szczenięta yorków są wrażliwe, wesołe i pełne energii. Duży temperament dobrze widać również u dorosłych osobników. Choć lubią zabawę nie potrzebują długich spacerów. Co ważne, bardzo przywiązują się do opiekunów. Najlepszą sytuacją dla psiaków jest ta, gdy mogą stale towarzyszyć właścicielom. Czasem wręczy bywają o nich zazdrosne. Mimo tego pieski nieźle znoszą samotność. Ponadto dobrze dogadują się ze starszymi dziećmi. Na tyle dużymi by wiedzieć jak należy obchodzić się z psem. Jednakże zabawę zawsze musi nadzorować dorosły, aby zwierzak nie doznał kontuzji.

Yorki podobnie jak inne małe rasy są podatne na urazy. Nie należy, więc brać ich na ręce. Bardzo nie lubią niedelikatnego traktowania. Reagują na nie agresją lub strachem przed opiekunem. Co jeszcze warto wiedzieć o charakterze tych psów? Płynie w nich myśliwska krew, są, więc pewne siebie i zadziorne. Odznaczają się odwagą, czasem nadmierną, co może oznaczać kłopoty. Oprócz tego są spostrzegawcze i czujne, co z jednej strony jest zaletą. Z drugiej może stwarzać problem z hałasowaniem. Złych nawyków można się jednak pozbyć poprzez szkolenie. Szczegółowe informacje na temat wychowania i usposobienie yorków opublikowaliśmy na naszym portalu.

Pielęgnacja, zdrowie i cena yorków

Yorki to psy lubiące zabawy na dworze, lecz nie muszą długa na nim przebywać. Spacery nie zabierają, więc dużo czasu, ale pielęgnacja już tak. Każdy potencjalny opiekun musi się z tym liczyć. Nie można, bowiem zaniedbywać psa. Bardzo ważne jest codzienne szczotkowanie sierści. Musi być delikatne by nie sprawiać czworonogowi bólu. Splątane włosy spryskuje się odżywką lub specjalnym olejem, co ułatwia rozczesywanie. Niezbędne są również regularne kąpiele. Osobniki wystawowe muszą mieć długą sierść. Psiak wyłącznie do towarzystwa może być krótkowłosy. Osiąga się to dzięki odpowiedniemu strzyżeniu.

Włosy yorkshire terierów stale rosną, potrzebują, więc przycinania. Tu do dyspozycji są dwie drogi. Początkującym opiekunom polecane są usługi groomerów. Osób zawodowo zajmujących się strzyżeniem psów. Wiedzą jak to robić, powierzone im zwierzaki są całkowicie bezpieczne. Psie salony fryzjerskie to również rozwiązaniem dla właścicieli bojących się samodzielnie przycinać sierść psiaka. Bo oczywiście można to robić samemu, to jest druga ze wspomnianych opcji. Niezależnie od wybranej ścieżki, już szczeniak powinien być przyzwyczajany do pielęgnacji. Musi umieć zachować spokój podczas czesania i podcinania włosów.

Opisywane mini teriery to długowieczne zwierzęta. Dożywają zazwyczaj do 15-16 lat. Są podatne na urazy, lecz przy tym dość odporne na choroby. Co oczywiście nie oznacza, że żadne schorzenia się ich nie imają. Po kąpielach i spacerach w deszczu mogą się przeziębiać. Mają skłonności do wypadania rzepek kolanowych. Często dochodzi do odkładania się kamienia nazębnego. Przeważnie jednak te rasowe pieski cieszą się dobrym zdrowiem. Warto, więc dowiedzieć się, jaka jest cena zwierzaka z rodowodem. Utrzymuje się w przedziale 1500-3500 zł. Zdjęcia oraz dokładniejszy opis pielęgnacji i żywienia yorków znajdują się na naszej stronie.