Podstawowe informacje o wyżle węgierskim krótkowłosym
20 - 29 kg
25 - 34 kg
Szlachetnie wyglądający wyżeł węgierski krótkowłosy to ciekawy pies myśliwski, który wyróżnia się lekką budową ciała oraz charakterystycznymi, dużymi i zwisającymi uszami. Poniżej przedstawimy charakter tej rasy, omówimy warunki prawidłowego żywienia oraz pielęgnacji. Podpowiemy też, jak właściwie wygląda wyżeł węgierski.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wyżłach.
Wyżeł węgierski krótkowłosy – ogólna charakterystyka
Jak wygląda wzorcowy wyżeł węgierski krótkowłosy?
Wyżeł węgierski krótkowłosy to pies o średniej wielkości. Wzorcowy opis rasy informuje, że idealna waga dorosłego osobnika powinna wahać się w przedziale 20 – 27 kg, a wysokość mierzona w kłębie 58 – 64 cm. Dorosła suczka charakteryzuje się drobniejszą budową ciała, a jej waga powinna mieścić się w granicach 18 – 25 kg. Z kolei wysokość w kłębie oszacowano na około 54 – 60 cm.
Opisując wygląd wyżła węgierskiego, warto omówić jego umaszczenie. Pies tej rasy posiada krótką, przylegającą do ciała sierść, występującą w dwóch odmianach.
- Wyżeł szorstkowłosy – sierść gęsta, twarda, matowa i przylegająca do ciała. Pies szorstkowłosy posiada też nieprzemakający podszerstek, zapewniający izolację termiczną ciała.
- Wyżeł krótkowłosy – posiada gęstą, szorstką, mocno przylegającą do ciała sierść. Co ciekawe, odmiana nie posiada podszerstka, dlatego może być lepszym rozwiązaniem dla osób ze skłonnością do alergii.
Obie odmiany mogą posiadać takie samo umaszczenie. Wyżeł węgierski krótkowłosy i szorstkowłosy przeważnie przybiera barwę rudą bądź piaszczysto złotą. Co ważne, zarówno szczenięta jak i dorosłe psy wyróżniają się ciemną barwą oczu. Możliwie jak najciemniejsza barwa jest doceniana w hodowlach
Opis charakteru rasy węgierskiej
Wyżeł węgierski krótkowłosy zasługuje na uwagę także przez pozytywne cechy charakteru. Przedstawiciele tej rasy posiadają przychylne opinie wśród miłośników czworonogów i są uznawane za psy mało problematyczne.
Pies rasy wyżeł węgierski jest przyjaźnie nastawiony i silnie przywiązuje się do wszystkich członków rodziny. Jednocześnie wykazuje wobec nich dużą lojalność, zaufanie oraz chęć do współpracy. Dzięki swojej inteligencji wyżeł węgierski krótkowłosy i szorstkowłosy szybko pojmują zasady panujące w rodzinie i potrafią dostosować się do trybu domowników.
Opisując charakter rasy, należy podkreślić, iż są to pieski łagodne w obyciu. Z reguły lubią dzieci, chętnie się z nimi bawią i wykazują dużą delikatność. Dobrze socjalizowany wyżeł węgierski krótkowłosy czy szorstkowłosy dogada się też z innymi psami lub domowymi kotami. Wymaga to od właściciela odpowiedniej socjalizacji w wieku szczenięcym.
Zarówno małe szczenięta, jak i dorosły pies posiadają silny instynkt łowczy. Niekiedy ruszą w pogoń za obcym kotem lub zainteresują się przebiegającym nieopodal, małym psem. Instynkt bywa niekiedy trudny do opanowania, jednak wyżeł nie jest typem psiego uciekiniera. Pozostawiony samotnie na posesji będzie czekał na pojawienie się właściciela
Nasz szorstkowłosy czy krótkowłosy wyżeł posiada też opinie psa bardzo cichego. Będzie równie przyjazny co długowłosy owczarek szwajcarski, jednocześnie zaprezentuje duże opanowanie. Jest to pies, który nie szczeka bez potrzeby, a odpowiednio traktowany nie sprawia problemów w domu czy w mieszkaniu. Charakter tej rasy w wielu kwestiach przypomina usposobienie dalmatyńczyka, który należał kiedyś do ras cieszących się dużą popularnością.
Wyżeł węgierski krótkowłosy czy szorstkowłosy mógłby należeć do rasy idealnej. Jednak opis zachowań musi obejmować także dużą potrzebę aktywności. Wszystkie rasy myśliwskie potrzebują dużej dawki ruchu. Nie wystarczy im krótki spacer dookoła bloku, a brak aktywności może okazać się mocno problematyczny. Zarówno szczenięta, jak i dorosły pies mogą wtedy zamykać się w sobie, stawać się apatyczne lub wręcz przeciwnie, niszczyć przedmioty w domu czy w mieszkaniu.
Ze względu na dużą potrzebę ruchu, szczenięta wyżła węgierskiego będą dobrym rozwiązaniem dla aktywnych i lubiących sport rodzin. Rasa uwielbia kontakt z człowiekiem, należy poświęcać jej dość dużo czasu i z pewnością nie okaże się idealnym pupilem dla osoby zapracowanej, lubiącej leniwy, domowy wypoczynek. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyżle angielskim?
Najważniejsze wymagania wyżła węgierskiego
Żywienie psów aktywnych
Szczeniaki i dorosłe psy rasy wyżeł węgierski krótkowłosy i szorstkowłosy rzadko cierpią na alergię pokarmowe, a jednocześnie cieszą się dobrym apetytem. Pies chętnie zje większość gatunków karm, niestety nie każda zapewni mu niezbędne wartości odżywcze. Cena najtańszych karm może być atrakcyjna, jednak znacznie istotniejszy okazuje się opis składu. Na pierwszym miejscu składu nie powinno znajdować się zboże, a mięso. Psy to naturalni mięsożercy, a duża zawartość zbóż czy ziemniaków stanowi tylko tani, źle przyswajalny zapychacz w karmach. Dobrej jakości pokarm (np. typu grain free) jest całkowicie pozbawiony zbóż, za to wypełniony produktami zwierzęcymi.
Każdy aktywny wyżeł węgierski czy długowłosy owczarek szwajcarski posiada zwiększone zapotrzebowanie na białko. Na każdej karmie znajdziemy opis makroskładników, dlatego warto wybrać produkt o zawartości białka minimum 28 %.
Wyżeł węgierski krótkowłosy i szorstkowłosy mogą także zjadać posiłki przygotowane przez właściciela. Dużą popularnością cieszy się tu dieta barf, która z roku na rok zyskuje nowych zwolenników. Opisując ową dietę, należy rozpocząć od informacji, że wszystkie podawane produkty muszą być surowe. Szczeniaki czy dorosłe psy żywione dietą barf zjadają surowe mięso, podroby, kości oraz niewielką ilość warzyw. Dieta musi być też wzbogacana o dodatkowe suplementy, dopasowane do stanu zdrowia, wieku i aktywności pupila. Za żywieniem dietą barf przemawia atrakcyjna cena oraz fakt, że najlepiej symuluje żywienie wilków.
Pielęgnacja wyżłów węgierskich – charakterystyka
Wyżeł węgierski krótkowłosy należy do ras bardzo łatwych w pielęgnacji. W zupełności wystarczy czesanie, które wykonujemy raz na kilka tygodni. Odmiana szorstkowłosa posiada podszerstek, dlatego jej czesanie może odbywać się nieco częściej.
Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy też kontrola stanu pazurów oraz uzębienia. Wyżły nie mają tendencji do odkładania się kamienia nazębnego, mimo wszystko warto co pewien czas ocenić stan dziąseł oraz uzębienia.
Jak wszystkie rasy zwisłouche, wyżeł węgierski krótkowłosy może cierpieć na infekcje ucha. Dlatego zaleca się regularną kontrolę, ewentualne czyszczenie małżowin usznych oraz obserwację stanu zwierzęcia. Jeśli nasz pies zacznie intensywnie drapać się w okolicy uszu, może świadczyć to o pierwszych sygnałach zapalenia.
Cena zakupu szczeniaka i dobra hodowla wyżłów węgierskich
Ile kosztują szczeniaki wyżła węgierskiego – cena zakupu młodego pupila
Wyżeł węgierski krótkowłosy nie cieszy się w naszym kraju zbyt dużą popularnością. Niewielki popyt na szczeniaki sprawił, że liczba dobrych hodowli często okazuje się mocno ograniczona. Cena zakupu szczeniaka będzie zatem trudna do jednoznacznego oszacowania.
W hodowlach co pewien czas pojawiają się mioty wyżłów węgierskich krótkowłosych. Cena za szczeniaki z dobrego skojarzenia zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 4 000 zł. Cena pupila w bardziej znanych, renomowanych hodowlach może niekiedy okazać się znacznie wyższa. Cena w przedziale 4000 – 6000 zł jest coraz częściej spotykana.
Omawiana cena zakupu szczeniaka dotyczy miejsc zarejestrowanych w ZKwP. Hodowla zarejestrowana w owym związku musi spełniać najbardziej surowe kryteria, a jej rodowód będzie uznawany na całym świecie. Cena szczeniąt z innych związków i stowarzyszeń może niekiedy okazać się nieco niższa, jednak stanowi większe ryzyko. Ponadto ze względu na niewielką popularność rasy, rzadko znajdziemy ogłoszenia sprzedaży w bardziej atrakcyjnych cenach.
Dobra hodowla, czyli jak weryfikować ogłoszenia?
W naszym kraju działa wiele hodowli, które zapewniają odpowiednie warunki i okazują się godne zaufania. Niestety w internecie odnajdziemy także ogłoszenia sprzedaży psów chorowitych i pochodzących z niewłaściwie dobranych skojarzeń. Dlatego podstawą naszego wyboru nie może być cena za szczenięta, lecz warunki hodowlane oraz opinie o danym hodowcy.
Dobrym pomysłem okazuje się analiza ofert internetowych. Po wyszukaniu ogłoszenia warto odnaleźć stronę hodowli, na której obejrzymy zdjęcia szczeniąt oraz ich rodziców. Kolejnym krokiem okazuje się sprawdzenie opinii o danym miejscu, a jeśli nic nie budzi naszych wątpliwości, kontakt z hodowcą.
Podczas wizyty w hodowli oglądamy szczenięta i ich rodziców. Pozwoli to na porównanie zdjęć ze stanem faktycznym. Istotne okazuje się także prześledzenie dokumentacji psów hodowlanych (rodowody, książeczka zdrowia, badania). Dobry hodowca sam opowie o swoich pupilach, omówi charakter owczarka węgierskiego czy usposobienie dalmatyńczyka z jego hodowli. Warto także dogadać kwestię szczepień, odrobaczeń czy warunków prawidłowego szkolenia szczeniaka. Doświadczony hodowca przedstawi nam wiele cennych wskazówek (często spisanych w formie papierowej). Owe wskazówki mogą okazać się bardzo przydatne w pierwszych etapach życia z nowym pupilem.
Podczas zakupu szczeniaka zaleca się także podpisanie umowy kupna sprzedaży bądź przekazania psa. Warto przeanalizować wszystkie zapisy i dopytać hodowcy o ewentualne zapisy, które mogą budzić wątpliwość. Podczas przekazania psa otrzymujemy także rodowód lub metrykę, książeczkę zdrowia, a często również dodatkową wyprawkę.
Wyżeł węgierski gładkowłosy - zalety i wady
- chętny do współpracy z człowiekiem
- łatwy w treningu
- oddany
- łagodny
- rodzinny
- można uprawiać z nim sporty
- lękliwość
- nie lubi samotności
- nieufny wobec obcych
Wyżeł węgierski gładkowłosy - wygląd
- owalne oczy,
- głęboka klatka piersiowa,
- szeroki nos,
- tępo zakończona kufa,
- szeroki zad,
- średniej długości szyja,
- zgryz nożycowy,
- krótkie lędźwie,
- silne policzki
- krótkowłosy
- włos gęsty i szorstki
- rude,
- złote,
- piaskowe
Galeria zdjęć - Wyżeł węgierski gładkowłosy
Charakter wyżła węgierskiego krótkowłosego
- zrównoważony,
- oddany,
- przyjazny,
- łatwo się uczy
- duża potrzeba ruchu,
- pies aktywny
Wyżeł węgierski gładkowłosy - dla kogo?
- dla osób aktywnych,
- dla singli,
- dla par
Pielęgnacja wyżła węgierskiego krótkowłosego
- skracanie pazurów,
- czyszczenie uszu,
- mycie zębów,
- szczotkowanie sierści,
- kąpiele,
- przemywanie okolicy oczu,
- pielęgnacja opuszek łap
- Karma gotowa sucha,
- Karma gotowa mokra,
- Dieta domowa,
- Dieta surowa (BARF)
- dysplazja stawów biodrowych,
- dysplazja stawów łokciowych,
- alergie pokarmowe,
- zaćma,
- choroba von Willebranda,
- nabyta nużliwość mięśni