Opis rasy – Braque d’Auvergne (wyżeł z Owernii, wyżeł owerniacki)

Ta rasa psa zaliczana jest do grupy wyżłów w sekcji wyżłów kontynentalnych. Pochodzenie Braque d’Auvergne nie jest do końca pewne. Istnieją różne teorie, a jedna z nich głosi, że jest to krzyżówka wyżła francuskiego starego typu i angielskiego pointera. Z kolei inna legenda mówi, że pies ten został sprowadzony do Francji przez Kawalerów Maltańskich.

Według wzorca rasy, wysokość w kłębie u samca to kwestia 57-63 cm (najlepiej 60 cm, dopuszczalne 56-65 cm), a suczki 53-59 cm (idealne 56 cm, dopuszczalne 52-61 cm). Wzorzec nie określa idealniej wagi dla przedstawicieli tej rasy. Ten myśliwski pies ma elegancką sylwetkę, choć jest krzepki i o mocnych nogach.

Braque d’Auvergne ma sierść krótką, miękką, lśniącą i przylegającą. W rasie dopuszczalne jest umaszczenie czarne z białymi znaczeniami, które mogą być cętkowane (dropiate) lub dereszowate (włos czarny i biały jest jednolicie przesiany, przez co sprawia wrażenie barwy szarej). Pożądana jest czarna głowa z białą strzałką na kufie.

Inne odmiany wyżła francuskiego to:

  • Braque de l'Ariege,
  • Braque du Bourbonnais,
  • Braque Saint-Germain,
  • Braque Francais, type Pyrenees (wyżeł pirenejski),
  • Braque Francais, type Gascogne (wyżeł gaskoński).

Pielęgnacja wyżła z Owernii nie jest czasochłonna. Wystarczy wyczesywać go raz na tydzień. Większą uwagę należy zwrócić na jego uszy. To bardzo wytrzymały pies, który rzadko choruje. Może pracować przy niskich temperaturach, ale w upalne dni warto ograniczyć jego aktywność fizyczną.

Tresura, opinie – jaki charakter ma wyżeł z Owernii?

Ten wyżeł francuski jest dobrym towarzyszem rodziny. Mocno przywiązuje się do swojego właściciela i nie lubi się od niego oddalać także podczas pracy. Źle znosi samotność, więc należy przyzwyczajać go do niej stopniowo. Wobec dzieci jest cierpliwy i łagodny. Jest przyjaźnie nastawiony nawet do obcych, więc nie nadaje się na stróża. Mimo to powinien obronić właściciela, jeśli wyczuje, że ktoś mu grozi.

Braque d’Auvergne potrzebuje dużo ruchu i ćwiczeń. Bardzo ważne są zabawy związane z tropieniem. Ten pies potrafi dostosować się do różnych sytuacji i warunków, ale nie jest zalecane mieszkanie z nim w bloku. Wyżeł z Owernii najlepiej czuje się na otwartej przestrzeni, jednak wypuszczanie lub trzymanie psa na ogrodzie nie zwalnia właściciela z obowiązkowych spacerów z pupilem.

Wyżeł owerniacki jest posłusznym psem. Zazwyczaj bardzo szybko i chętnie się uczy, ponieważ chce być użyteczny. Bardzo się cieszy, gdy jest chwalony przez właściciela. Niektóre osobniki mogą być uparte, dlatego szkolenie należy rozpocząć jak najszybciej. W czasie jego trwania należy traktować psa łagodnie, bo wyżeł z Owernii jest wrażliwy.

Ten pies ma bardzo silny instynkt łowiecki, więc małe domowe zwierzęta (np. koty) może potraktować jako swoje ofiary. Istnieje szansa, że wyżeł francuski zaakceptuje kota, jeśli się z nim wychowa. Zazwyczaj nie ma nic przeciwko innym psom. W czasie spacerów Braque d’Auvergne może skusić się na to, aby podążyć za ciekawym tropem, ale nawet wtedy trzyma się blisko opiekuna. Jest to bardzo cichy pies, który prawie w ogóle nie szczeka. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat wyżła polskiego.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Wyżeł francuski - hodowla rasowych psów – cena, informacje, opinie

Zdjęcia zamieszczone w ogłoszeniu przyciągają wzrok, ale najważniejszy jest opis. Zwróć uwagę na to, gdzie przynależy hodowla. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) ustaliła, że w każdym kraju funkcjonuje jedna organizacja, która zrzesza hodowców. U nas jest to Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP).

W opisie powinny znajdować się informacje o sprzedanym psie. Szczeniak wydawany jest z metryczką. Na jej podstawie nowy właściciel może wyrobić rodowód w lokalnym oddziale ZKwP. Młode pieski mogą opuścić hodowlę, gdy skończą 8 tygodni. Do tego czasu muszą być dwa razy odrobaczone, raz zaszczepione i zaczipowane.

Rasowe psy kosztują różnie. Istotny jest wygląd psa i to, czy mocno wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Ważna jest linia genów (pochodzenie, osiągnięcia rodziców). Znaczenia ma to, czy rasa jest łatwo dostępna w kraju. Istotna jest renoma hodowli. Na cenę wpływa wiek, płeć i przeznaczenie pieska.

Zazwyczaj za wyżła z Owernii trzeba zapłacić ok. 2000 – 3000 zł. Islandzki szpic pasterski kosztuje ok. 1000 euro. W przypadku psów sprowadzanych zza granicy należy liczyć się z dodatkowymi kosztami m.in. za transport. Szczeniak do hodowli będzie dwa razy droższy od tego „na kolanka”.

Wyżeł z Owernii to myśliwski pies, który polowanie ma we krwi, ale w domu jest spokojny i łagodny. Ten wyżeł francuski lubi towarzystwo człowieka i najchętniej nie rozstawałby się ze swoim opiekunem. Nawet w czasie pracy nie lubi spuszczać z oczu właściciela. Polecany jest dla osób aktywnych, ponieważ w ciągu dnia potrzebuje dużo ruchu i ćwiczeń umysłowych.

ikona podziel się Przekaż dalej