Charakterystyka rasy – niemiecki wyżeł długowłosy


Jest to stara rasa, ale jej ostateczne ramy zostały określone dopiero w 1897 roku. Ten pies powstał w wyniku krzyżówki różnych psów (m.in. psów wodnych i wyżłów). Dawniej wyżeł niemiecki długowłosy wykorzystywany był do polowania na ptactwo.

Według wzorca rasy samiec osiąga wysokość w kłębie w granicy 60-70 cm (idealne wymiary to 63-66 cm), a suczka 58-66 cm (pożądane wymiary to 60-63 cm). Niemiecki wyżeł długowłosy ma umięśnione ciało o eleganckich liniach. Ma szeroką klatkę piersiową i wydłużoną głowę. Końcówka ogona nieco wywija się do góry.

Sierść tego psa jest długa, gęsta i jedwabista. Może być prosta lub lekko falowana. Przy uszach jest falista i zakończona frędzlami. Ogon powinien być w miarę puszysty. Na udach tworzą się portki, a na kończynach pióro. Wyżeł długowłosy ma obfity podszerstek. Ten pies nie może być czarny. Dopuszczalne umaszczenia w rasie to: brązowe jednolite, brązowe z białymi plamkami (łatami) lub cętkami, jasny lub ciemny deresz, nakrapiane.

Wyżeł długowłosy wbrew pozorom nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Należy go regularnie szczotkować, aby zapobiec powstawaniu ewentualnych kołtunów. Warto robić to codziennie. Mimo że pies ma obfity podszerstek, traci sierść w umiarkowanym stopniu, jednak w okresie linienia może być jej nieco więcej.

Opinie, tresura – jaki charakter ma wyżeł długowłosy?

Jest to łagodny pies, który dobrze dogaduje się z dziećmi i bardzo chętnie się z nimi bawi. Jest czuły wobec domowników i lubi z nimi spędzać czas. Niektóre osobniki mogą być nieśmiałe. Zazwyczaj niemiecki wyżeł długowłosy podchodzi z rezerwą do obcych, ale ten pies nie nadaje się na stróża. Może zostawać sam, pod warunkiem, że wcześniej porządnie się zmęczy. Nuda może sprawić, że zacznie niszczyć wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego pyska.

Nie jest to pies polecany do bloku. Niemiecki wyżeł długowłosy dużo szczeka. Nawet jeśli pies ma dostęp do ogrodu, nie należy zapominać o codziennych spacerach. Ogrodzenie powinno być solidne, ponieważ psa może skusić interesujący trop za płotem.

Ten pies nadaje się do pracy na różnym terenie (w tym w wodzie) i na każdą zwierzynę. Może pracować sam. Ma bardzo dobry węch. Wyżeł długowłosy potrzebuje dużo ruchu. Jeśli nie poluje, należy zapewnić mu różne ćwiczenia umysłowe (tropienie, szukanie etc.). Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o hodowli i charakterze wyżła czeskiego.

Zazwyczaj bardzo dobrze dogaduje się z innymi psami, zarówno podczas polowań, jak i w mieszkaniu, ale z kotami bywa różnie. Jeśli zwierzęta wychowują się razem, istnieje szansa na to, że się zaakceptują, jednak warto pamiętać, że wyżeł może zapolować na mniejsze zwierzęta domowe.

Niemiecki wyżeł długowłosy szybko dostosowuje się do zmian i różnych sytuacji. Jest to pies inteligentny, który lubi się uczyć, ale jego szkolenie należy rozpocząć jak najwcześniej. Im mocniejsza więź z opiekunem, tym chętniej wykonuje polecenia. Polecany jest dla osób aktywnych i myśliwych.

Hodowla psów – jaka jest cena za szczeniaki wyżła?

Zazwyczaj w ogłoszeniach to zdjęcia przykuwają uwagę, jednak najważniejszy jest opis i zawarte w nim informacje. Zdjęcia nie zawsze przedstawiają warunki, w jakich na co dzień żyją pieski. W opisie należy zwrócić uwagę na to, czy jest to szczeniak w tzw. typie rasy, ponieważ oznacza to, że on jedynie przypomina rasowe, ale nim nie jest (nie będzie mieć rodowodu). Ważne jest także to, gdzie przynależy hodowla. W naszym kraju funkcjonuje Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP), który jest częścią Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI).

Wyżeł niemiecki długowłosy (krótkowłosy również) kosztuje ok. 2500 – 3500 zł. Za wyżła pirenejskiego trzeba zapłacić ok. 700 – 950 euro. Gończy niemiecki dostępny jest w Niemczech za ok. 750 euro. Podengo portugalski nie jest bardzo popularny poza granicami swojej ojczyzny, a jego cena jest trudna do oszacowania.

Ostateczna cena uzależniona jest od kilku czynników. Znaczenie ma wiek, płeć i przeznaczenie pieska. Szczeniaki do hodowli są dwa razy droższe od tych sprzedawanych „na kolanka”. Bardzo istotny jest wygląd pieska i to, jak mocno wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Ważne jest jego pochodzenie (linia genów), ale znaczenie ma także renoma hodowli. Pieski sprowadzane zza granicy będą droższe, bo dochodzą różne koszty (m.in. transport).

Wyżeł niemiecki długowłosy nie jest polecany dla osób prowadzących spokojny tryb życia. Ten pies potrzebuje dużo ruchu w ciągu dnia i ćwiczeń umysłowych. Przeważnie szybko się uczy, ale szkolenie należy rozpocząć już pierwszego dnia w nowym domu. Niemiecki wyżeł długowłosy potrzebuje przestrzeni i jest dość głośny, dlatego nie nadaje się do życia w bloku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny