Charakterystyka rasy – niemiecki krótkowłosy wyżeł czarny

Obecnie istnieją cztery odmiany wyżła niemieckiego:

  • wyżeł krótkowłosy,
  • wyżeł ostrowłosy,
  • wyżeł długowłosy,
  • wyżeł szorstkowłosy.

Najpopularniejszym z nich jest wyżeł krótkowłosy. Jest to stara rasa psa. Wyżły niemieckie od stuleci są wysoko cenione jako psy myśliwskie, choć przez długi czas nie istniał konkretny wzorzec. Cechy rasy zostały zatwierdzone w 1897 roku.

W XVII i XVIII wieku te psy miały mocną budowę ciała, były mało energiczne (flegmatyczne) i pracowały dolnym wiatrem. Pod koniec XIX wieku skrzyżowano je z pointerami, przez co stały się mniej ociężałe i posługiwały się także górnym wiatrem w czasie polowania. Obecnie niemieckie wyżły krótkowłose nadają się do pracy na różnym terenie i na różną zwierzynę.

Według wzorca rasy, idealna wysokość w kłębie u samca wynosi 62-66 cm, a suczki 58-63 cm. Sierść tego psa jest gęsta, twarda i krótka. Niemiecki wyżeł krótkowłosy może być: brązowy jednolity, brązowy z cętkami lub plamkami, jasno albo ciemno dereszowaty, biały z brązowymi plamkami lub cętkami, czarny (w tych samych odmianach jak dereszowata lub brązowa maść).

Pielęgnacja tego psa nie jest czasochłonna. Należy szczotkować go raz w tygodniu, a jedynie w okresie linienia (wiosna, jesień) trzeba robić to częściej. Można przecierać jego sierść mokrym ręcznikiem, aby pozbyć się drobnych zanieczyszczeń. W przypadku psów, które często polują w wodzie lub po prostu pływają, trzeba codziennie sprawdzać uszy. Niemiecki wyżeł krótkowłosy jest bardzo wytrzymały i odporny zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. Może pracować niezależnie od pogody, ponieważ poradzi sobie w każdych warunkach.

Jaki charakter ma niemiecki wyżeł krótkowłosy?

Wyżeł niemiecki krótkowłosy mocno przywiązuje się do domowników. Dobrze dogaduje się z dziećmi i bardzo chętnie się z nimi bawi. Do dłuższej samotności należy przyzwyczajać go stopniowo. Może znieść rozłąkę z właścicielem, jeśli wcześniej porządnie się zmęczy. Znudzony i sfrustrowany zacznie niszczyć wszystko, co wpadnie mu w łapy. Lubi być w centrum zainteresowania, ale mocno się nie narzuca.

Jest to inteligentny pies, który szybko się uczy. Nie jest zbyt uparty i można go wiele nauczyć, ale trzeba wykazać się konsekwencją i łagodnością. Agresywne zachowanie sprawi, że ten pies nie będzie chciał wykonywać poleceń. Tresurę należy rozpocząć już pierwszego dnia w nowym domu. Jak najszybciej należy nauczyć go przychodzenia na zawołanie, ponieważ w czasie spacerów może szybko oddalić się na znaczną odległość. Warto udać się z nim na zajęcia z psiego przedszkola.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Nie jest to agresywny ani bojaźliwy pies. Niemiecki wyżeł krótkowłosy zazwyczaj akceptuje inne psy i nie wykazuje chęci dominacji w stadzie. W przypadku mniejszych zwierząt domowych, jego podejście zależy od socjalizacji. Jeśli wychowa się z kotem, to powinien się z nim dogadywać, jednak ten pies ma bardzo dobrze rozwinięty instynkt łowiecki, więc któregoś razu może zaatakować nawet domowego mruczka. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat wyżła niemieckiego krótkowłosego?

Ten myśliwski pies nie nadaje się do trzymania w bloku. Jest bardzo głośny. Szczeka nie tylko w czasie pracy, ale także w sytuacjach silnej ekscytacji lub zaniepokojenia. Niemiecki wyżeł krótkowłosy potrzebuje przestrzeni, więc najlepszą opcją jest domek z dobrze zabezpieczonym ogrodem. Jednak nie można zapominać o codziennych spacerach, na których pies musi porządnie się wybiegać. Niezbędne są także różne ćwiczenia umysłowe, zwłaszcza te wymagające tropienia. Można uprawiać z nim różne psie sporty (np. agility).

Wyżeł niemiecki krótkowłosy - jaka jest cena za rasowe szczeniaki?

Każdy piesek kosztuje inaczej. Na cenę wpływa zarówno jego wiek, płeć i przeznaczenie, jak i renoma hodowli oraz dostępność rasy w kraju. Ważne jest to, czy piesek jest obiecujący (czy mocno wpisuje się w ramy wzorca) i z jakiej linii genów pochodzi.

Pieski sprowadzane z innych krajów są droższe (inna stawka, dodatkowe koszty). Więcej trzeba zapłacić także za psa, który jest po wybitnych rodzicach. Szczeniak do hodowli kosztuje dwa razy więcej od pieska „na kolanka”.

Wyżeł krótkowłosy (np. wyżeł czarny) i wyżeł długowłosy kosztują ok. 2500 – 3500 zł. Gończy serbski trójkolorowy zazwyczaj sprzedawany jest za podobną stawkę. Cena za szczeniaki wyżła pirenejskiego (odmiana wyżła francuskiego) to kwestia ok. 700 – 950 euro.

Niemiecki wyżeł krótkowłosy nie jest psem dla każdego. Polecany jest dla doświadczonych psiarzy, którzy są myśliwymi lub prowadzą aktywny tryb życia. Ten pies potrzebuje bardzo dużo ruchu oraz różnych ćwiczeń w ciągu dnia. Łatwo się uczy, ale w czasie szkolenia należy być konsekwentnym i łagodnym. W domu jest spokojny i chętnie bawi się z dziećmi, ale podczas pracy jest niezwykle skupiony i wytrzymały. Może polować nawet kilka godzin.

ikona podziel się Przekaż dalej