Wyżeł angielski – charakterystyka, usposobienie, wychowanie, porady
Tak naprawdę jest to seter angielski. Jego wygląd przyciąga wzrok, a usposobienie podobija serca ludzi. Jaki charakter ma wyżeł angielski? Czy charakter owczarka środkowoazjatyckiego jest do niego podobny? Czy istnieje miniaturka wyżła angielskiego? Czy w tej samej sekcji znajduje się wyżeł węgierski szorstkowłosy? Ile kosztują szczeniaki? W tym artykule poznasz odpowiedzi na pytania.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wyżłach.
Jak wygląda wyżeł angielski?
Według FCI rasy wyżłów dzielą się na dwie sekcje. Pierwsza z nich to wyżły kontynentalne, w której w skład wchodzą psy:
- w typie wyżła kontynentalnego (np. wyżeł węgierski szorstkowłosy, wyżeł weimarski długowłosy),
- w typie spaniela (np. wyżeł niemiecki długowłosy, wyżeł fryzyjski),
- w typie gryfona (np. wyżeł włoski szorstkowłosy, czeski fousek).
Druga sekcja dotyczy wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery, a w jej skład wchodzą:
- pointery (jest tylko pointer z Wielkiej Brytanii),
- setery (np. seter angielski, seter irlandzki).
„Wyżeł angielski” to nie do końca poprawna nazwa. Występuje w sekcji wyżłów, ale jak widać, określa się go seterem. We wzorcu rasy nie ma podanej jego wagi, ale jest wzrost. Wysokość w kłębie u psa powinna mieścić się w przedziale 65-68 cm, a u suczki w granicach 61-65 cm. Ma długą i falistą sierść, a także frędzle na wszystkich kończynach. Seter angielski nie jest rozróżniany na podstawie włosów (szorstkowłosy, krótkowłosy czy długowłosy), ponieważ występuje tylko w jednej odmianie. Nie istnieje miniaturowy wyżeł angielski ani seter angielski.
W tej rasie preferowane są osobniki drobno cętkowane, bez dużych łat. „Belton” to określenie opisujące charakterystyczne cętkowanie psów tej rasy. Dopuszczalne umaszczenia tego psa to:
- czarno-białe (blue belton),
- pomarańczowo-białe (orange belton),
- cytrynowo-białe (lemon belton),
- wątrobiano-białe (liver belton),
- tricolor (blue belton z podpalaniem),
- tricolor (liver belton z podpalaniem).
Wyżły i ich charakter – co warto wiedzieć?
Jest to rasa psa znana z tego, że ma łagodny charakter i duży temperament. Nie jest to pies, który może być trzymany w kojcu z dala od swojego pana. Jest wrażliwy i mocno przywiązuje się do opiekuna, z którym potrzebuje mieć stały kontakt. Jest przyjaźnie nastawiony do wszystkich ludzi i psów. Z tego powodu nie nadaje się na stróża.
Choć nie ma nic przeciwko innym psom, to jednak za kotem potrafi pobiec. Powodem tego jest jego mocno rozwinięty instynkty łowiecki. Nawet wyszkolony może się nie posłuchać, kiedy zwęszy ciekawy dla niego trop. Z tego powodu lepiej nie spuszczaj go ze smyczy w miejscu, co do którego nie masz pewności. Trzeba także pilnować, aby niczego nie zjadł – seter angielski ma tendencje do jedzenia wszystko, co znajdzie.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Seter angielski jest łagodny dla dzieci. Nadaje się do wspólnych zabaw, jednak należy mieć na uwadze fakt, że to wciąż jest zwierzak i trzeba mieć na go na oku. Nie powinno się pozwalać dzieciom na samotne spacery z psami. Choć sam seter angielski nie jest agresywny, nie próbuje dominować i nie powoduje bójek, może na niego rzucić się inny pies, a dziecko nie będzie wiedziało, jak w takiej sytuacji się zachować. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyżle włoskim?
Decydując się na tego psa, trzeba mieć na uwadze, że potrzebuje on dużo ruchu, a niewybiegany może niszczyć różne rzeczy. Krótkie spacery to dla niego za mało. Lubi pływać. Ten pies został stworzony do polowań. Odnajdzie się zarówno na łąkach czy polach, jak i w zaroślach oraz na bagnach. Jest to inteligentny pies, nie sprawia problemów podczas tresury.
Charakter owczarka środkowoazjatyckiego jest równie ciekawy. Podobnie jak seter angielski przywiązuje się do ludzi, jednak jest to pies przede wszystkim stróżujący, a nie myśliwski. Jego zadaniem jest pilnowanie stada lub terenu. Podczas gdy seter angielski potrzebuje dużo ruchu, owczarek środkowoazjatycki już nie. Dobrze ułożony może stać się dobrym towarzyszem, ale na pierwszym miejscu będzie obrona terenu i przegonienie każdego intruza. Nie jest polecany dla osób, które nigdy wcześniej nie miały psa.
Ile kosztuje pies myśliwski?
Szczeniaki po rasowych rodzicach przeważnie kosztują od 2000 do 4000 zł. Ostateczna cena zależy od kilku czynników. Istotne jest to, czy szczeniak wpasowuje się w ramy wzorca, czy jego rodzice mieli osiągnięcia na psich wystawach i czyje geny przekazują, a także ważna jest renoma hodowli i to, czy rasa jest trudno dostępna w danym kraju.
Lepiej wystrzegaj się ofert, w których widnieje słowo „miniaturka”. Istnieje tylko kilka ras, które mają w nazwie takie określenie (np. jamnik miniaturowy, pinczer miniaturowy). W innych przypadkach jest to po prostu zabieg stosowany przez pseudohodowców – chcą wmówić, że posiadają coś unikatowego/nowego i na tym zarobić.
Ze względu na łagodne usposobienie i łatwość w szkoleniu, seter angielski nadaje się dla rodzin z dziećmi, aczkolwiek warto pamiętać o tym, że pies ten powinien dużo biegać i mieć stale jakieś zajęcie. Od szczeniaka trzeba go konsekwentnie wychowywać, jednocześnie będąc przy tym delikatnym. Ten pies źle znosi ostre traktowanie.