Wyprawka dla psa - jak powinna wyglądać?

Około 48% Polaków posiada jakieś domowe zwierzątko. Psy w tym peletonie wiodą prym, ponieważ ich procentowy udział wśród domowych pupili wynosi ok 36%. Osoby, które posiadają koty stanowią około 19% tego zestawienia. Statystykę dla psów podnoszą wsie, w których udział tych zwierząt jest największy. Warto jednak skupić się na gospodarstwach domowych, w których pies bezpośrednio dzieli przestrzeń mieszkalną z ich właścicielami, a to z kolei dotyczy głównie przestrzeni miejskich.Każdy czworonóg powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki życia, a jego właściciel powinien być świadom odpowiedzialności i tego, że pies jest żywym stworzeniem, a nie zabawką na jeden sezon.

Przed przygotowaniem wyprawki dla psa należy odpowiednio dostosować swoje mieszkanie, z uwzględnieniem tego czy będzie to szczeniak czy nieco większy pies. W przypadku szczeniaków należy pamiętać, iż poznają one świat za pomocą węchu, słuchu i przede wszystkim smaku. Powinno się zatem zadbać o zabezpieczenie wszelkiego rodzaju kabli, przedłużaczy czy chociażby butów, które mogą zostać zniszczone. Dobrze jest również zatkać zakamarki, w które szczeniak pod wpływem strachu może się wcisnąć i nie będzie można go wyciągnąć bez konieczności odsuwania mebli.

Sama wyprawka dla psa lub szczeniaka nie jest niczym skomplikowanym i powinna składać się z: miski do jedzenia, miski do picia, jedzenia dla psów (sprawdź na: www.superpharm.pl), legowiska, smyczy, obroży, gryzaka i kilku miękkich zabawek. Co do samej karmy to trzeba tu zastosować metodę prób i błędów, ponieważ każdy pies będzie lubił coś innego. Nie zaleca się zatem, aby na początku kupować duże wory jedzenia, tylko kilka mniejszych i różnych, tak aby wybadać jakie preferencje posiada czworonóg. Dla małych psów i szczeniaków zaleca się mokre i miękkie karmy. W miarę podrastania, można przerzucić się na włącznie suchej karmy. Dobrze jest również zadbać o to, aby pies posiadał kości, które służą do pielęgnacji zębów i dziąseł. Na rynku są dostępne gryzaki z prasowanej skóry wołowej. Warto jest również wybrać smycz z wygrawerowanym imieniem psa i danymi właściciela, która może być pomocna w przypadku zaginięcia.

Jaką wyprawkę wybrać dla kota?

Koty mają zgoła innych charakter niż psy - są bardziej indywidualne, nie potrzebują tyle uwagi i częściej zajmują się same sobą niż integracją z człowiekiem. Wbrew obiegowym i utartym opiniom, koty nie są aż tak wielkimi zwolennikami mleka. Owszem, lubią je ze względu na wysoką zawartość białka, podobnie jak śmietanę czy chociażby białe sery. Warto jednak pamiętać o tym, aby obok miski z mlekiem zawsze stała miska z zimną wodą, którą koty bardzo chętnie piją i to jest ich podstawowy napój. Przy wyborze karmy na początku dobrze jest wybrać kilka jej rodzajów w mniejszych opakowaniach. Koty, bez względu na wiek, preferują mokre karmy.

Przy tworzeniu wyprawki dla kota nie powinno zabraknąć misek na karmę i picie, kuwety i żwirku, legowiska oraz zabawek. Niezbędnym wyposażeniem jest drapak i obcinacz do pazurków. Koty mają tendencję do ich ostrzenia ich o szorstkie i wydające dźwięk przedmioty, głównie o materiałowe kanapy. Dużą popularnością cieszą się modułowe i piętrowe drapaki z dużą ilością małych pomieszczeń, dzięki którym zwierzę będzie miało przestrzeń do zabawy i bycia samemu. Kotów nie wyprowadza się na smyczy, więc dla osób często podróżujących zaleca się zakupić transporter do podróży. Warto również zwrócić uwagę na jakość kuwety, a przede wszystkim żwirku - ten wysokiej jakości powinien wchłaniać płyny i neutralizować przykre zapachy.

Zarówno psy i koty potrzebują odpowiednich kosmetyków, z których niezbędnym i podstawowym jest odpowiedni szampon. Najlepiej wybierać te, które chronią przed pasożytami. W przypadku zwierząt z długim włosiem należy również wyposażyć się w odpowiednią szczotkę. Posiadając czworonoga trzeba również mieć na uwadze regularne odrobaczanie, które można przeprowadzić u weterynarza lub kupić odpowiedni preparat w sklepie zoologicznym.

Czworonóg w domu to bez wątpienia ogromna radość dla domowników. Należy jednak pamiętać, że nie jest to zabawka tylko żywe stworzenie, które czuje i posiada emocje. Decyzja o jego przyjęciu do grona domowników powinna być zatem przemyślana i odpowiedzialna.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej