Wyprawka dla psa krok po kroku – kompletna lista dla szczeniaka
Zakup szczeniaka wiąże się z wieloma zobowiązaniami. Nie wystarczy fajne imię dla psa i szybkie przetransportowanie go do domu. Potrzebna będzie bowiem dobrze skompletowana wyprawka dla psa – czyli wszystkie potrzebne rzeczy dla pieska, które powinien mieć na początku w swoim nowym miejscu. Jakie wyposażenie składa się na wyprawkę dla szczeniaczka? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach dla psów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wyprawka dla psa – co wchodzi w skład wyprawki?
1. Karma dla pieska
Hodowcy, którzy sprzedają swoje psy, zazwyczaj szykują paczuszkę ulubionej karmy czworonoga „na start”. Dla każdego zwierzęcia przeprowadzka wiąże się z ogromnym stresem, więc nie powinien on zmieniać karmy w nowym miejscu. Warto zawczasu wyposażyć się w dobrą jakościowo karmę – a najlepiej w zapas tej samej, co w hodowli. Zrób to, zanim pupil przyjedzie do domu.
Warto rozeznać się, ile kosztuje dobra jakościowo karma – nawet, jeżeli nie bierzesz psa z hodowli, a ze schroniska. Odpowiednio zbilansowana karma to lepsze zdrowie czworonoga! Jeżeli zwierzak nie ma ulubionej (choć zadaniem hodowli jest zapewnienie mu takiej właśnie karmy), trzeba będzie wcześniej poszukać karmy z dobrym składem. Pamiętaj jedynie, że nagła zmiana pokarmu może spowodować, że pies będzie miał problemy żołądkowe!
2. Miska dla psa
Najlepiej będzie wyposażyć się w dwie miseczki – zarówno na jedzenie, jak i na wodę. Tutaj sprawa jest tak samo oczywista, jak wyprawka dla kota. Miskę należy dopasować wymiarem do wielkości szczeniaka. Generalnie hodowcy doradzają, by miski były cięższe i trwalsze – właśnie dlatego dobrym wyborem będzie miska ceramiczna albo ze stali nierdzewnej. Będziesz miał pewność, że szczenię ich nie wywróci.
Pamiętaj również o tym, że podstawa misek powinna być szeroka, antypoślizgowa i stabilna. Raczej nie kupuj szklanych albo plastikowych – są mało bezpieczne. Szklane mogą się potłuc i skaleczyć pieska, a plastikowe zaszkodzić zdrowiu (kiedy pies je przegryzie).
3. Legowisko
Wyprawka dla psa to również zapewnienie zwierzakowi kącika do odpoczynku. Umożliwi to odpowiednio dopasowane legowisko, które będzie osłaniało szczeniaka od przeciągów i zapewniało spokojny sen. Legowisko powinno być elastyczne i mięciutkie. Powinno się je także móc łatwo przeczyścić, kiedy zajdzie taka potrzeba. Należy dobrać leżankę do rozmiaru pieska – biorąc pod uwagę fakt, że raczej wyrośnie na większego. Nie może być to jednak za duże legowisko, żeby szczeniak nie czuł się w nim zagubiony.
Legowisko może być albo profesjonalne (ze sklepu zoologicznego), albo stworzone samodzielnie (np. ze starego i grubego koca). Staraj się jednak unikać wiklinowych koszyków dla psów, ponieważ mały piesek może odgryźć jego fragment i przypadkowo się nim zadławić!
Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!
Co trzeba kupić dla szczeniaka? Potrzebne rzeczy i wyposażenie
4. Obroża, szelki, smycz
Nie wystarczy jedynie fajne imię dla psa, by zwierzę było szczęśliwe i dobrze wychowane. Wyprawka dla kota raczej tego nie obejmuje, ale dla psa już jak najbardziej. Mowa oczywiście o smyczy, obroży bądź szelkach. W jaki inny sposób nauczyć psa agility(sport dla psów, polegający na pokonaniu toru przeszkód), kiedy nie będzie się nim odpowiednio „sterowało” przy pomocy smyczki? Tak samo, bez obroży czy smyczy ciężko będzie wyjść z domu ze swoim czworonogiem. Oczywiście, obroża musi być dopasowana do szyi psa. Szerokość obroży dla szczeniaków to zazwyczaj ok. 2 cm, a dla dużych między 3 a 4 cm. Jeżeli obróżka będzie za szeroka, to zacznie krępować ruchy psa – za wąska zaś będzie go uciskać. Pamiętaj, że materiał musi być miękki, ale też wystarczająco wytrzymały. Smycz zapina się zaś do obroży. Większość hodowli doradza smycze tzw. flexi, które się wydłużają. Tego typu smycze mogą się natychmiast blokować, poprzez naciśnięcie przycisku na rękojeści.
Jeżeli chodzi o szelki, również należy je dobrać pod rozmiar swojego czworonoga. Szelki muszą zostać wykonane z materiału, który umożliwi psiej skórze swobodnie oddychać. Pamiętaj o tym i raczej nie decyduj się na szelki bądź obrożę słabej jakości – niestety, ale szybko podrażnią one skórę psa i łatwo się zniszczą. Dobrej jakości obroża kosztuje ok. 50 zł. Szelki bywają już nieco droższe, osiągający ceny nawet do 300 zł. Jeżeli chcesz, by piesek był dobry w sportach typu agility, kup dobrej jakości wyposażenie – nie będziecie żałować! Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak dobrać szelki dla psa do samochodu.
5. Witaminy i środki pielęgnacyjne
Warto wyposażyć się w szampon dla szczeniaka, bazujący na ekstraktach roślinnych. Dzięki niemu będziesz mógł odpowiednio zadbać o sierść malucha. Ważną rzeczą będzie też szczotka do pozbywania się kołtunów i wyczesywania psiaka. Przyda się również szczoteczka do czyszczenia jamy ustnej, a także cążki lub nożyczki do psich pazurów.
Oprócz środków pielęgnacyjnych, koniecznie zainwestuj w suplementację – dla niektórych ras psów to niezbędny element wyprawki. Warto zapytać hodowcy bądź weterynarza, czy pies nie będzie potrzebował dodatkowych witamin, nie tylko zawartych w karmie. Suplementacja może okazać się koniecznością również u psów ze schroniska, które często mają niedobory witamin.
6. Zabawki dla szczeniaków
Każdy maluch chce się dobrze poczuć w obcym, nieznanym mu miejscu. Hodowcy często dorzucają więc do wyprawki ulubioną zabawkę psa, by zyskał na pewności siebie i nie czuł się zaniepokojony przeprowadzką. Szczeniaki chętnie poznają świat dzięki ząbkom, gryząc przedmioty. Wszystkie maluchy czeka też dość ciężki okres ząbkowania. Właśnie dlatego dobrze będzie zapewnić im zabawki, pozwalające rozładować się nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. Oczywiście, warto będzie sprawdzić wcześniej zabawki, które będą używane przez psa. Uszkodzone należy naprawić lub wymienić na nowe – inaczej mogą bezpośrednio zagrażać szczeniakowi i jego zdrowiu!
Warto zainteresować się takimi zabawkami, które mają ciekawe kolory i kształty, zachęcając czworonoga do zabawy. Zamiast narażać się na to, że pies zniszczy ulubione buty lub ciuchy, zainwestuj w ciekawą zabawkę. Dobrym wyborem będą piszczące zabawki z lateksu, a także sznury do przeciągania bądź kule na smakołyki.