Nicienie płucne u psa – sposoby zarażenia

O występowaniu nicieni płucnych u psów mówi się wciąż niewiele. Choroba, którą przenoszą te pasożyty nazywa się angiostrongylozą i stanowi zagrożenie dla tysięcy psów w Polsce i całej Europie. Do zarażenia nicieniem płucnym dochodzi najczęściej drogą pokarmową. Pasożyt ten atakuje głównie psy i lisy. Jego żywicielem pośrednim są ślimaki, dlatego mówi się, że larwy nicienia dostają się do psiego organizmu w wyniku zjedzenia ślimaka na spacerze. Nie jest to jednak do końca prawda.

Choć oczywiście ślimaki stanowią spore zagrożenie, ich konsumpcja nie jest jedynym sposobem na zarażenie nicieniem płucnym u psa. Nasz pupil może nabawić się pasożytów w wyniku kontaktu ze ślimaczym śluzem. Oznacza to, że do zakażenia nicieniem płucnym może dojść np. na skutek zjedzenia trawy, po której chodziły ślimaki. Zagrożenie stanowi również woda z kałuży, a także zabawki czy miski pozostawione na ogrodzie.

Objawy zarażenia nicieniem płucnym u psów

Niestety, nicienie płucne u psów są znacznie groźniejsze od większości pasożytów jelitowych. Jeśli zarażenie nie zostanie w porę zdiagnozowane, może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Angiostrongyloza na początku może przebiegać niemal bezobjawowo, jednak z czasem prowadzi do ciężkich zaburzeń.

Najczęściej zauważanym objawem zarażenia nicieniem płucnym są trudności z oddychaniem. W zaawansowanym stopniu choroby pojawia się uporczywy kaszel, zwłaszcza po wysiłku. Zdarza się również, że zwierzę zaczyna kaszleć z krwią. W takim wypadku powinniśmy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Inne charakterystyczne objawy to spadek wydolności, apatia i osłabienie. Zwierzak zarażony tym pasożytem szybciej się męczy i ma znacznie mniej energii. Można zaobserwować także zaburzenia krzepliwości krwi. U psa w wyniku inwazji nicieni płucnych może pojawić się przedłużające krwawienie z niewielkich skaleczeń, krwotoki z nosa, smolisty kał, a także oddawanie moczu z krwią czy krwiste wymioty. Często zarażeniu towarzyszy także biegunka, utrata masy ciała oraz osłabienie apetytu.

Ze względu na nieswoiste objawy, diagnostyka nicieni płucnych u psów jest bardzo utrudniona, dlatego ważne jest, by reagować szybko, już po pojawieniu się pierwszych symptomów.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o nicieniach płucnych u psa, odwiedź serwis Mój Zdrowy Futrzak: https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/pasozyty/nicienie-plucne/nicie-plucny-u-psa-jak-rozpoznac-objawy-zarazenia/.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej