Klatka dla szynszyla

Woliera kontra klatki dla szynszyli

Generalnie, jest to dość trudny wybór. Należy pamiętać o tym, że szynszyle uwielbiają skakanie, wspinanie się i chodzenie. W naturalnym środowisku szynszyle żyją wysoko w górach, dlatego też sporo się wspinają i w ogóle nie przejmują wysokością. Jeżeli szynszyl będzie miał do wyboru kilka półek wspinaczkowych, na pewno ulokuje się na tej ostatniej, najwyższej. Podczas podjęcia decyzji, czy wolisz klatkę czy wolierę, należy więc przede wszystkim pamiętać o zapewnieniu szynszylom miejsca do zabaw.

Zarówno woliera, jak i klatka dla szynszyla będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Jedna i druga nie należą jednak do najtańszych. Należy więc pamiętać o tym, że zawsze można zbudować wolierę. Świetną opcją będą też używane klatki, jeżeli budowa woliery jest niemożliwa. Oczywiście, zarówno klatka, jak i woliera mają swoich zarówno zwolenników, jak i przeciwników. O tym opowiemy jednak za chwilę.

Projekt klatki dla szynszyla

Jeżeli chodzi o rozmiar klatki dla szynszyla, jest on ściśle określony wg. Rady Europy. Na podstawie wytycznych, minimalny wymiar klatki powinien wynosić więc 60 x 50 x 40 cm. Oczywiście, nie musisz od razu kupować dokładnie takiej klatki, a jedynie zasugerować się wymiarem – to absolutne minimum dla jednego szynszyla. W domu spokojnie możesz ustawić klatkę 40 x 70 x 100 cm, która będzie odpowiednia dla dwóch szynszyli – trzymając parkę (tej samej płci), z całą pewnością będzie im raźniej. Szynszyle to zwierzęta stadne i nie można o tym zapominać!

Niezależnie od tego, czy to klatka czy woliera, powinno się w niej znajdować więcej półek niż jest szynszyli w środku. Jak wiadomo, każdy szynszyl czasem potrzebuje odpocząć od drugiego i właśnie dlatego powinien mieć swój kącik do odpoczynku. Generalnie, klatka wypada na pierwszy rzut oka lepiej niż woliera. Jest o wiele bardziej lekka, a także można ją z łatwością transportować lub składać. W porównaniu do woliery, są też tanie. Można też klatkę o wiele szybciej przemeblować czy umyć ją, razem z wyposażeniem.

Czy klatka ma zatem jakieś minusy? Owszem, szynszyle biegając po niej mogą dość mocno hałasować czy wygryźć dziurę. Klatka wygląda też nieco mniej estetycznie, jak woliera. Jeżeli nie zbudujesz jej sam, będziesz musiał też zdecydować się na jeden z ogólnodostępnych, gotowych wymiarów klatek.

To może jednak budowa woliery?

Wolierę można wykonać na zamówienie albo zbudować ją samodzielnie. Drewniana woliera może stać się doskonałym uzupełnieniem każdego wnętrza, świetnie się do niego dopasowując. Konstrukcja woliery na pewno jest o wiele bardziej stabilna i cichsza, niż klatka. W dodatku, woliera z wyposażeniem może być dosłownie każdego wymiaru. Jeżeli masz sporo miejsca, woliera może być więc naprawdę duża! Plusem jej posiadania jest też fakt, że 3 boki woliery są zabudowane, a więc poza klatkę będzie wypadać o wiele mniej nieczystości niż w przypadku klatki. W dodatku, ciężko będzie szynszylowi taką wolierę przegryźć.

Minusem woliery jest zdecydowanie jej ciężar – stawiając ją, raczej ciężko będzie przenieść wolierę w inne miejsce. Ciężej też zadbać o higienę takiego domku dla szynszyli bądź zdezynfekować go np. po chorobie pasożytniczej. W dodatku, woliery nie są tanie – ich cena często jest kilka razy wyższa niż standardowej klatki. Nawet używane woliery kosztują więcej niż metalowa klatka. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z informacjami, ile żyją szynszyle.

Super produkty dla szynszyli - sprawdź!

Szynszyle siedzące w klatce z domkiem drewnianym, a także polecana klatka dla szynszyla
Klatka dla szynszyla krok po kroku, czyli jak rozpoznać dobre klatki dla szynszyli

Woliera czy klatka dla szynszyla?

Co powinno znaleźć się w wolierze oraz klatce dla szynszyli?

Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, zarówno w klatce jak i w wolierze powinno znajdować się kilka istotnych elementów, bez których ciężko będzie o szczęśliwe życie szynszyli:

  • półki w klatce / wolierze – to obowiązkowe wyposażenie dla każdego szynszyla. Dzięki półkom można dobrze wykorzystać przestrzeń w wolierze czy klatce, umożliwiając zwierzątkom wspinaczkę i skakanie. Powinieneś rozmieścić je „na zakładkę” tak, by szynszyl nie spadł z góry na sam dół. Dzięki półkom szynszyle mogą zarówno realizować zachowania społeczne, jak i odpoczywać. Cena takich półek będzie zależeć od ich ilości oraz wykonania.
  • poidełko – miska nie jest zbyt praktyczna dla tak skocznych zwierząt. Możesz skorzystać z poidełka z uchwytem, o pojemności minimum 200 ml. Nigdy nie zalewaj też poidełka wrzątkiem, bo szklane może się stłuc, a plastikowe stać nieszczelne.
  • miseczki na karmę – jeżeli wiesz, co jedzą szynszyle, warto będzie zakupić im miseczki na karmę i zioła. Najlepsza wielkość miseczki to ok. 600 ml. Najlepsze będą miski metalowe albo ceramiczne, które dodatkowo ozdobią klatkę czy wolierę. Miseczki umieszcza się na samym dole po to, by nie wyrządziły zwierzakom krzywdy.
  • paśnik – idealny do podawania szynszylom sianka, które jest podstawą diety każdego z nich. Zwierzaki muszą mieć do niego stały dostęp. Lepiej nie kłaść go luzem, bo zasikane sianko nie będzie zbyt zdrowe dla szynszyli.
  • domek – to jedno z najważniejszych akcesoriów w klatce bądź wolierze. Domek to taka oaza dla każdego szynszyla, w której może poczuć się o wiele bezpieczniej. Właśnie w takim domu może schować się, kiedy np. zechce pobyć ze sobą sam na sam. Jeżeli posiadasz dwa szynszyle, warto będzie zakupić dwa domki po to, by każde zwierzątko miało swój na wyłączność. Najlepsze są domki drewniane, które umożliwiają jednocześnie ścieranie ząbków szynszylom.
  • kołowrotek – szynszyle są aktywne w nocy, więc wtedy będą mieć dużą potrzebę ruchu. Żeby im to zapewnić, koniecznie zamocuj w klatce bądź wolierze kołowrotek, ewentualnie dysk. Jego minimalne wymiary powinny wynosić 30 cm (dysk), zaś kołowrotka ok. 40 cm. Mniejsze akcesoria mogą uszkodzić bowiem kręgosłup gryzonia.
  • leżanki – bardzo urokliwym i komfortowym meblem dla szynszyla będzie hamak albo polarowa leżanka. Dzięki nim zwierzak na pewno odpocznie i będzie mógł zregenerować swoją skórę na łapkach.
  • kąpielówka – właśnie w niej szynszyl będzie mógł spokojnie się kąpać w pyle wulkanicznym albo piasku, by utrzymać swoje futro w czystości. Szynszyl powinien móc robić to ok. 3 razy w tygodniu.
  • kuweta – jeżeli nie masz podłoża, warto będzie wyposażyć się w małą kuwetę, która ułatwi sprzątanie całej klatki i zaoszczędzi pieniądze wydawane np. na pelet albo żwirek.
  • zabawki – dzięki zabawkom szynszyle mogą np. ścierać zęby lub zabić wolny czas. Zabawki na pewno je rozweselą i zapewnią wiele rozrywki pod warunkiem, że odpowiednio je dopasujesz do zwierzaka. Może to być np. drewniana zabawka, wiklinowy tunel albo wiszący gryzaczek z naturalnego materiału.

Pamiętaj, że…

Klatka albo drewniana woliera powinny stać w miejscu nie wystawionym na silne promienie słoneczne. Najlepiej, żeby ustawić ją w pokoju, w którym spędzasz najwięcej czasu – szynszyl szybciej przyzwyczai się do obecności opiekuna. Nie zostawiaj też klatki bądź woliery w przeciągu albo bezpośrednio obok grzejnika.

ikona podziel się Przekaż dalej