Jak wygląda pies rasy west highland white terrier?

Wygląd i ogólne wrażenie


Pies rasy west highland white terrier może poszczycić się bardzo charakterystycznym wyglądem. Rasa posiada dość krępą budowę ciała, masywną, rozszerzoną u nasady szyję oraz szpiczaste, trójkątne uszy.

Westy posiadają też szeroką klatkę piersiową, stosunkowo krótkie łapy oraz czarne zabarwienie na poduszkach, które jest wynikiem działania pigmentu skórnego. Ciekawostką jest także sztywny, masywny ogon, nadający sylwetce ciekawego wyrazu.

Biały pies westie posiada także bardzo ciemne oczy, które kontrastują z białym umaszczeniem. Bystre, szeroko osadzone i duże oczy sprawiają wrażenie nieustannego zaciekawienia. Ciekawostką jest też intensywnie czarny nos, nadający pupilowi wyjątkowego wyglądu.

Opisując wygląd pieska rasy west highland white terrier, warto także określić jego rozmiary. Według wzorca, waga dorosłego osobnika płci męskiej powinna wynosić 7 – 10 kg, a wysokość w kłębie 25 – 30 cm. Suczki są drobniejsze, a ich wzorcowa waga to około 6-7 kg przy wysokości w kłębie 23 do 28 cm. Wszystkie informacje dotyczące opisu budowy i ogólnego wyglądu odnajdziemy we wzorcu FCI numer 85.

Umaszczenie rasowego westa

Charakterystyczną cechą wyglądu piesków rasy west highland white terrierów jest także ich specyficzne umaszczenie. Psy tej rasy (podobnie jak owczarek podhalański) występują jedynie w czysto białym umaszczeniu, a barwy takie jak black czy red są całkowicie niespotykane.

Westy posiadają dwie warstwy okrywy włosowej. Pierwszą jest biały, bardzo miękki i gęsty podszerstek, stanowiący naturalną ochronę przed zimnem oraz przed przegrzaniem organizmu. Na ciele pupila znajduje się także tak zwany włos właściwy o czysto białym zabarwieniu. Co ciekawe, prawidłowo zbudowany pies posiada różne długości włosa okrywowego. Najkrótsza okrywa występuje na ogonie oraz łapach, nieco dłuższa na uszach i głowie oraz najdłuższa w obrębie klatki piersiowej. Sam włos właściwy jest twardy, a w obrębie głowy mocno kosmaty.

Ze względu na biały kolor futra, westy wymagają odpowiedniej pielęgnacji i dość częstych kąpieli. Zaleca się stosowanie szamponów dedykowanych dla psów ras szorstkowłosych, dodatkowe odżywki regeneracyjne nie są niezbędne. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o west highland white terrierach.

Charakter białych piesków – przydatne informacje

West highland white terrier - radosny przyjaciel rodziny

Westy to psy, które silnie przywiązują się do swoich właścicieli. Nie jest to typ piesków słuchających jednego pana, dzięki czemu sprawdzają się w kontaktach z całą rodziną. Biały westie to pies radosny, pełny energii oraz przyjazny w stosunku do znanych sobie osób. Świetnie odnajduje się w relacjach z dziećmi oraz osobami dorosłymi.

Lubiące dzieci pieski o białym futrze (westy czy owczarek podhalański) wzbudzają zainteresowanie młodych miłośników czworonogów. Warto jednak pamiętać, że przyjazne usposobienie może niekiedy łączyć się z dużą upartością terriera. Dlatego westy poleca się raczej dla nieco starszych dzieci, które znają podstawowe zasady obchodzenia się z pupilem.

Omawiając charakter piesków, warto także zauważyć, że west highland white terrier czy czeski fousek chętnie pilnuje swojej rodziny. Nasz biały, odważny towarzysz będzie czujnie patrolował domu i głośno zaalarmuje o przybyciu nieproszonych gości. Szczeniaki tej rasy silnie przywiązują się do wszystkich członków rodziny, a w razie potrzeby nie zawahają się przed ich obroną. Niestety westy zdają się nie zwracać uwagi na swoje małe rozmiary i niekiedy prowokują konflikty ze znacznie większymi od siebie zwierzętami.


Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!Sprawny manipulant o urodzie niewinnego pluszaka

Opisując charakter westie, nie sposób pominąć ich umiejętności manipulatorskich. West highland white terrier to świetny obserwator, który szybko wyłapuje słabości swojego właściciela. Psy tej rasy zdają się zdawać sprawę ze swojej urody i nie zawahają się jej użyć. Rozczulające spojrzenia i niewinne miny często sprawiają, że westy otrzymują dodatkowe przysmaki czy kąski ze stołu.

Pies rasy west highland white terrier siedzący na trawie, a także jego hodowla i cena
Jaki charakter ma pies rasy west highland white terrier, a także opis rasy

Pies o czarnych oczach przypomina pluszową, niewinną maskotkę, jednak w rzeczywistości kryje dość silny i nieustępliwy charakter. Dorosły pies nie jest co prawda nadmiernie dominujący, jednak lubi dążyć do upatrzonego sobie celu. Charakterystyka pluszowej maskotki często okazuje się jedynie pozorem.

Ze względu na silny charakter, biały pies o wyglądzie pluszaka wymaga konsekwentnego szkolenia. Pozbawione odpowiedniej socjalizacji i wychowania westy, często okazują się uciążliwe w codziennych kontaktach. Dlatego nie jest to idealna rasa dla osób początkujących.

West highland white terrier - biały wulkan energii

Rasa west highland white terrier słynie ze swojej aktywności fizycznej. Mimo niedużych rozmiarów, są to psy bardzo wytrwałe oraz wiecznie gotowe do zabawy. Dzięki swojemu radosnemu usposobieniu i wytrwałości, okazują się idealnymi towarzyszami zabaw z dziećmi.

Psy uwielbiają piesze wędrówki, sprawdzą się też w różnych dyscyplinach sportowych. Westy nie są co prawda najszybsze i najbardziej zwinne, jednak dzięki wytrwałości oraz podatności na szkolenie, nauczymy je wielu widowiskowych sztuczek.

Warto pamiętać, że westy posiadają dużo energii, która wymaga odpowiedniego spożytkowania. Dzięki temu najlepiej sprawdzają się w roli towarzyszy dla młodych, lubiących sport osób. Pozostawiony sam w domu i pozbawiony odpowiedniego wysiłku west, może niszczyć przedmioty domowe lub okazać się nieposłuszny. Dlatego nie jest to odpowiednia rasa dla osób, które stronią od aktywności bądź są mocno zapracowane.

Relacje z innymi zwierzętami – ogólna charakterystyka zachowań

Mały westie czy czeski fousek to pies o radosnym i towarzyskim usposobieniu. Nie przejawia skłonności do silnej dominacji, dzięki czemu bez trudu dogada się z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Szczeniaki uwielbiają kontakty z innymi psami, a odpowiednio nauczone dogadają się także z kotami.

Pies rasy west highland white terrier leżący na poduszce, a także jego charakter i opis
Pies rasy west highland white terrier krok po kroku, czyli hodowla, cena i opis

Co ciekawe, psy rasy west highland white terrier są na tyle odważne, że bez trudu wchodzą w relacje ze znacznie większymi pupilami domowymi. Nasza miniatura nie będzie obawiała się kontaktów z innymi zwierzętami, jednak wymaga odpowiedniej socjalizacji w wieku szczenięcym. Charakterystyka zachowań psa rasy westie wskazuje też na pewne trudności w relacjach ze znacznie mniejszymi zwierzętami.

Historia rasy west highland white terrierów sięga XVI wieku. Niegdyś były to psy przeznaczone do polowań na szczury i doceniano w nich instynkty myśliwskie. Bujna historia przełożyła się na charakter współczesnych westów, a psy do dziś przejawiają instynkt łowiecki. Niestety westy nie zawsze dogadują się z mniejszymi zwierzętami, a wspólny kontakt (szczególnie z domowymi gryzoniami) wymaga szczególnej ostrożności.

Opinie o west highland white terrierach i cena zakupu szczeniaka

Uroczo wyglądający, biały szczeniak często wzbudza bardzo przychylne emocje. Tak jest również w przypadku psa rasy west highland white terrier, który cieszy się dobrą sławą. Biała miniatura psa z czarnymi oczami wydaje się bardzo grzeczna i posłuszna, jednak jej charakter nie zawsze współgra z ogólnym wrażeniem. Westy mają opinie rozrabiaków oraz psów o silnym temperamencie.

Większość osób docenia oddanie rasy, a także jej radosny sposób bycia. Dużym atutem psa okazuje się też łatwość w dopasowaniu do trybu życia domowników. Nasza miniatura należy też do grupy pupili, które uznaje się za dość zdrową i odporną na różnego typu infekcje.

Nieco mniej przychylne opinie dotyczą upartości oraz podatności na alergie. Warto bowiem pamiętać, że psy o białym umaszczeniu znacznie częściej cierpią na alergie pokarmowe oraz różnego typu problemy natury dermatologicznej. Pupile w kolorze black czy brązowym rzadziej cierpią też na postępującą głuchotę.

Pewną niedogodnością może okazać się dość wysoka cena zakupu szczeniaka. Psy rasy westie są dobrze znane w całym kraju, stąd też duża liczba hodowli, które specjalizują się w owej rasie. Niestety większa liczba hodowli nie oznacza atrakcyjnej stawki zakupu psa.

Cena zakupu szczeniaka z dobrej, renomowanej hodowli to minimum 5000 zł. W wielu przypadkach stawka za pupila może wynosić 5000-7000 zł. Jest to standardowa cena za pupila z dobrego skojarzenia, pochodzącego ze sprawdzonego źródła. Co prawda mały szczeniak może być niekiedy znacznie tańszy, jednak przeważnie nie pochodzi ze sprawdzonego źródła, a jego pochodzenie nie jest do końca udokumentowane. Dlatego wybierając hodowlę, warto poznać opinie o danym miejscu, zasięgnąć informacji o psach hodowlanych oraz warunkach, w jakich żyją szczeniaki.

Dobry hodowca udzieli wyczerpujących informacji o swoich psach hodowlanych, omówi wymagania rasy, a także udzieli praktycznych wskazówek na temat jej szkolenia i pielęgnacji. Istotne okaże się również podpisanie stosownej umowy kupna sprzedaży.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny