Welsh corgi pembroke - charakterystyka, usposobienie, porady

Szukasz psa z temperamentem, dobrego kompana aktywnej rodziny i świetnego towarzysza zabaw dla dzieci - welsh corgi pembroke będzie idealnym psem dla ciebie. Ten uszatek przypominający trochę lisa nie jest kanapowcem. Mimo małych rozmiarów i krótkich łapek ma niespożyty temperament i lubi działać, jak każdy pies pasterski. To wulkan energii, którego obecności w domu nie sposób nie zauważyć.

Welsh corgi pembroke - opis rasy

Pochodzenie welsh corgi pembroke nie jest do końca znane. Łączy się ono z legendą, która mówi, że te małe pieski były niegdyś wierzchowcami wróżek. Wróżki zniknęły, ale zostawiły dwa szczeniaki, które zamieszkały w siedzibach ludzi i dały początek rasie.

Psy te pochodzą z Wielkiej Brytanii, a właściwie z Walii, gdzie od dawna wykorzystywano je jako psy zaganiające. Pierwsze wzmianki o tej rasie pochodzą z X wieku n.e. Specjaliści spierają się, skąd to psy przywędrowały do Walii. Według jednej teorii pochodzą one od szpiców przywiezionych do Walii przez wikingów. Inni są zdania, że przodkami welsh corgi były szpice przywiezione tam przez flamandzkich tkaczy.

Corgi były rasą mało znaną, mieszkającą głównie w gospodarstwa wiejskich. Hodowcy zainteresowali się rasą dopiero na początku XX wieku. Opracowano wtedy wzorzec rasy i wyodrębniono dwie rasy: welsh corgi pembroke i welsh corgi cardigan.

Ile kosztują szczeniaki i jak wybrać hodowlę?

Cena szczeniaków z rodowodem wynosi około 4000 do 6000 zł. Cena zależy od renomy hodowli, płci oraz od wartości poszczególnych osobników. Szczególnie wartościowe osobniki tej rasy osiągają wysokie ceny.

Warto pamiętać, że pies ten jest bardzo popularny, szczególnie że jest to ulubieniec królowej Anglii. Dlatego też mnożą się pseudohodowle. Warto być ostrożnym, jeśli cena jest podejrzanie niska. Mimo że jest to jedna z najzdrowszych ras, której nie imają się choroby, to warto kupować szczeniaki z profesjonalnych hodowli, gdzie szczeniaki są przebadane. Dzięki temu unikniemy niebezpieczeństwa chorób genetycznych jak dysplazja stawu biodrowego, zwyrodnień kręgosłupa lub chorób oczu.

Kupując szczeniaki welsh corgi pembroke warto sprawdzić cechy jego rodziców oraz upewnić się, że szczeniak jest odpowiednio socjalizowany jeszcze w hodowli. Wśród tej rasy pojawiają się, wprawdzie rzadko, osobniki lękliwe, które będą sprawiać kłopoty.

Bardzo podobną rasą jest welsh corgi cardigan. Można się zastanawiać, którą z tych ras wybrać. Pembroke jest bardziej stateczny, natomiast cardigan jeszcze bardziej żywiołowy i zwariowany i ma dużo większy temperament. Warto wiedzieć, że wśród cardiganów częściej zdarzają się osobniki lękliwe.

Jak wygląda welsh corgi pembroke - opis rasy i zdjęcia

Welsh corgi pembroke to małe pieski o wysokości około 25 - 30 cm i wadze około 12 kg. Mają głowę przypominającą lisa i duże uszy. Jest to pies dość spory i masywny. Jego niski wzrost to kwestia krótkich łapek.

Jego sierść jest średniej długości, prosta, z gęstym podszerstkiem. Umaszczenie może być: rude, płowe, śniade lub czarne podpalane. Umaszczenie może być jednolite lub z białymi znaczeniami na brzuchu, łapach, szyi i głowie.

Pielęgnacja welsh corgi pembroke nie nastręcza trudności. Wystarczy wyczesać sierść raz w tygodniu. Warto pamiętać, że rasa to mocno linieje, zaś po deszczowym spacerze wnosi do domu sporo błota, które przylepia się do sierści.

Dla kogo ta rasa - charakter welsh corgi pembroke

Welsh corgi pembroke to rasa niezwykle przyjacielska i wesoła. Przywiązuje się do całej rodziny, nie faworyzując nikogo. Jego instynkt stadny każe mu trzymać się blisko opiekuna i nie pozwala na ucieczki.

Rasa ta jest idealnym kompanem dla dzieci, zarówno małych jak i starszych. Delikatny dla niemowląt, zaś dla starszych dzieci zawsze chętny do zabawy welsh corgi pembroke, jest świetnym psem rodzinnym. Zdarza mu się podszczypywać biegające dzieci, co wynika z instynktu zaganiania.

Dla kogo ta rasa?

Welsh corgi pembroke nie wymaga dużo miejsca i z powodzeniem może mieszkać w małym mieszkaniu w blokach, o ile opiekun zapewni mu dużo ruchu. Pies ten potrzebuje codziennych, ciekawych i zajmujących spacerów. Lubi kontakt z człowiekiem. Zostawiony sam, znudzony pies będzie szczekał i niszczył rzeczy w mieszkaniu. Dlatego nie jest to pies dla osób prowadzących siedzący tryb życia, nie mających czasu czy też dla osób starszych, które nie mają siły na długie spacery.

Welsh corgi pembroke może być świetnym wyborem dla początkujących. Rasa ta łatwo się uczy i jest chętna do szkolenia, szczególnie jeśli dostaje smakołyki. Warto pamiętać, aby stosować pozytywne metody szkolenia.

Welsh corgi pembroke może mieszkać z innymi zwierzętami. Toleruje koty i może je uznać za towarzyszy zabaw. Toleruje również psy. Może jednak dojść do konfliktów jeśli w domu mieszka pies tej samej płci. Szczeniaki należy socjalizować i uczyć dogadywania się z psami.

Czy welsh corgi pembroke ma jakieś wady

Nawet początkujący opiekun psa musi pamiętać, aby wykazywać się szczególną konsekwencją w wychowaniu. Wszelkie ustępstwa i przymykanie oka na nieposłuszeństwo, sprytny pembroke szybko wykorzysta. Szczególnie suki tej rasy mają skłonności do tyranizowania domowników. Może się szybko okazać, że w domu rządzi mały pembroke.

Nie znaczy jednak, że pembroke należy trzymać krótko, karać i zmuszać. Efekty mogą być jeszcze gorsze. Jest to prosty sposób, aby zepsuć charakter psa. Szkolenie welsh corgi pembroke musi być kreatywne i przemyślane, żeby piesek się nie znudził. Nawet najlepiej wyszkolony pembroke, może nagle odmówić współpracy.

Jak każdy pies pasterski welsh corgi pembroke musi mieć zajęcie. Inaczej staje się męczący dla domowników, może niszczyć sprzęty domowe i przekopywać ogródek.