Wąż pończosznik – opis gatunku, usposobienie, długość życia, występowanie oraz cena

Opis gatunku – jak wygląda i zachowuje się wąż pończosznik? Najbardziej znane podgatunki

Wąż pończosznik znany jest również jako pończosznik prążkowany. Należy do niewielkich węży – jego długość uzależniona jego od podgatunku, który reprezentuje i waha się od ok. 40 cm do 130 cm. Samica jest wyraźnie większa i grubsza od samca, a także wyróżnia ją sporo krótszy ogon. Dla porównania lancetogłów kalifornijski mierzy zwykle od ok. 100 cm do 150 cm, a wąż amurski dorasta maksymalnie do ok. 180 cm.

Ubarwienie tego gatunku jest bardzo różnorodne, między innymi ze względu na występującą dużą ilość odmian. Klasyczny kolor skóry u pończoszników, to czarny, ozdobiony trzema podłużnymi pręgami, biegnącymi wzdłuż ciała. Reprezentanci poszczególnych odmian występują głównie w różnych odcieniach koloru czerwonego i niebieskiego. Poza tym różnią się od siebie również m.in. podchodzeniem oraz rozmiarem. Do najbardziej znanych na świecie odmian należą:

  • Thamnophis sirtalis concinnus,
  • Thamnophis sirtalis annectens,
  • Thamnophis sirtalis lowei,
  • Thamnophis sirtalis infernalis,
  • Thamnophis sirtalis dorsalis,
  • Thamnophis sirtalis fitchi,
  • Thamnophis sirtalis parietalis,
  • Thamnophis sirtalis pallidulus,
  • Thamnophis sirtalis sirtalis,
  • Thamnophis sirtalis similis,
  • Thamnophis sirtalis tetrataenia,
  • Thamnophis sirtalis semifasciatus,
  • Thamnophis sirtalis pickeringii.

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Węże tego gatunku mają bardzo przyjazne usposobienie. Dość łatwo je oswoić, nie boją się człowieka i zwykle można brać je na ręce. Praktycznie nie kąsają, a gdy już to robią, ugryzienie jest właściwie bezbolesne. To aktywne i podatne na interakcję zwierzęta – ruchliwe praktycznie przez całą dobę, choć głównie wieczorem i nocą. Niezależnie od pory dnia, bardzo energicznie reagują na serwowany pokarm.

Występowanie, długość życia oraz cena pończosznika prążkowanego

Pończosznik prążkowany zamieszkuje południową Kanadę, północny Meksyk oraz Zatokę Meksykańską. Spotykany zwykle na terenach podmokłych, takich jak m.in.: wilgotne lasy, bagna, mokradła oraz brzegi rzek. Najlepiej czuje się w rejonie środowisk wodnych, gdzie zazwyczaj poluje na swoje potencjalne ofiary.

Jak długo żyją reprezentanci tego gatunku? Zdarzają się osobniki, które przy zachowaniu odpowiednich warunków hodowli osiągają wiek nawet 20 lat. Dla porównania wąż amurski przeżywa zwykle ok. 10-12 lat, podobnie jak lancetogłów kalifornijski.

Cena klasycznego pończosznika to zazwyczaj ok. 200-300 zł. Z uwagi na bardzo duży wybór podgatunków i odmian kolorystycznych, dostępne są też niezwykle rzadkie osobniki, których koszt potrafi przekroczyć nawet kilka tysięcy złotych. Szacując wydatki, do ceny zwierzęcia, warto doliczyć również zakup terrarium oraz jego wyposażenie.

Wymagania dotyczące hodowli węża pończosznika – praktyczne porady dotyczące pielęgnacji

Jaki zbiornik kupić i w co go wyposażyć? Terrarium dla węża zbożowego i pończosznika – czy czymś się różnią?

Hodowla pończosznika to w pierwszej kolejności nabycie odpowiedniego zbiornika. Pamiętaj, aby najpierw zadbać o zakup terrarium wraz z właściwym wyposażeniem, a dopiero później udać się do hodowli lub sklepu terrarystycznego i wybrać wymarzonego węża. Rozmiar zbiornika należy dostosować do ilości i wielkości gadów, jednak uśredniając, rekomendowane terrarium dla pary tego gatunku to przynamniej 80x40x40 cm. Pończoszniki raczej się nie wspinają, dlatego warto postawić na zakup zbiornika o orientacji poziomej. Dokładnie takie samo terrarium rekomendowane jest również dla węża zbożowego.

Szary wąż pończosznik na skale, a także opis gatunku i usposobienia węża i wymagania w hodowli w domu
Wąż pończosznik w hodowli w domowych warunkach, wymagania oraz usposobienie i opis wyglądu

W co należy wyposażyć zbiornik? Warto umieścić w nim konary oraz gałęzie, na których wąż będzie mógł się wylegiwać. Kolejną istotną kwestią są kameralne kryjówki, które dadzą zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa – można wykonać je samodzielnie, np. ze skrzynek lub odwróconych donic, a także kupić gotowe w formie kamiennych grot. Dobrze również zainwestować w roślinność, która pozwoli wężom poczuć się jak w naturalnym środowisku. Niezbędnym elementem wyposażenia jest także basen z ciepłą wodą (ok. 24°C) takiej wielkości, aby cały pończosznik mógł się w nim zmieścić.

Aby utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz terrarium było możliwe, należy zamontować promiennik lub matę grzewczą. Powinniśmy jednak pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Rekomendowane wartości ciepła, to ok. 20-30°C w ciągu dnia, a nocą ok. 18°C. Niezbędne jest zachowanie cieplejszych i zimniejszych stref, aby wąż mógł samodzielnie wybrać, w jakiej temperaturze aktualnie chce przebywać.

Jeśli zapewnimy odpowiednią temperaturę w inny sposób, stosowanie oświetlenia nie jest niezbędne, zwłaszcza w pomieszczeniach z dostępem do dużej ilości światła dziennego. Co ważne, węże zawsze powinny mieć możliwość ukrycia się w cieniu. Lampy UVB nie są potrzebne, jeżeli dostarczymy gadom odpowiednią ilości witamin w pożywieniu.

Optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić ok. 60%. Warto przy tym zadbać o odpowiednią wentylację, aby nie doprowadzić do powstawania pleśni. Niezbędnym jest także zachowanie wewnątrz terrarium strefy suchej, aby w razie potrzeby wąż mógł przebywać w bardziej suchym klimacie. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli pytona zielonego?

Żywienie, rozmnażanie oraz zimowanie węża pończosznika

Pończosznik to ciekawa alternatywa dla osób, które nie chcą karmić swojego węża gryzoniami, takimi jak myszy czy szczury. Podstawowym elementem diety osobników tego gatunku są bowiem ryby. Ponadto, można podawać im także żaby, kijanki, ślimaki, dżdżownice oraz wybrane owady. Młode węże powinniśmy karmić codziennie i stopniowo zmniejszać częstotliwość posiłków. Dorosłe, w zależności od ilości pożywienia, powinny jeść średnio raz lub dwa razy w tygodniu. Niezbędna jest także dodatkowa suplementacja w postaci witamin i minerałów dla gadów.

Zimowanie w przypadku tego gatunku nie jest niezbędne, ale wpływa pozytywnie na rozmnażanie się osobników. Najlepiej rozpocząć je w okolicach grudnia i w tym okresie cyklicznie zmniejszać temperaturę aż do pułapu ok. 8-12°C, a także całkowicie wyłączyć oświetlenie. Następnie, na ok. 9 tygodni należy przełożyć pończoszniki do skrzynek wyposażonych w wywietrzniki, zapewniające odpowiednią wentylację. Po upływie tego czasu, węże należy przełożyć do terrarium, a następnie systematycznie zwiększać temperaturę oraz czas dostępu do oświetlenia.

Węże pończoszniki zazwyczaj rozmnażają się po zimowaniu i wylince. Zakłada się, że dojrzałość płciową osiągają po upływie roku, jednak najlepiej dopuścić je do siebie nie wcześniej niż po dwóch latach od narodzin. Ciąża u tych zwierząt trwa od 80 do 100 dni, w zależności od warunków hodowli i formy zdrowotnej samicy. Należą do gadów żyworodnych, co oznacza, że podczas rozwiązania na świat przychodzą z pełni ukształtowane młode – nie wykluwają się one z jaj. Podczas jednego miotu, zwykle rodzi się od kilkunastu nawet do 40 małych pończoszników. Przy zachowaniu odpowiednich warunków, węże tego gatunku są w stanie rozmnażać się nawet dwa razy w ciągu jednego roku.

ikona podziel się Przekaż dalej