Wąż mahoniowy – opis gatunku, odmiany barwne, występowanie, wygląd, długość życia oraz cena

Opis węża mahoniowego. Najpopularniejsze odmiany barwne – oliwkowy, biały a może czarny (black)? Kto jest większy – wąż mahoniowy, pyton birmański czy może tajpan pustynny?

Wąż mahoniowy znany jest również pod łacińską nazwą boaedon fuliginosus. Należy do średniej wielkości gadów – samice dorastają zazwyczaj do ok. 130 cm długości, a samce są o wiele mniejsze i ich rozmiar zwykle nie przekracza ok. 70-90 cm. Małe węże mahoniowe, zaraz po wykluciu się, mierzą ok. 15-25 cm, w zależności od wielkości i ilości jaj złożonych przez samicę. Dla porównania ogromny pyton birmański osiąga ok. 3-4 metry długości, a jadowity tajpan pustynny ok. 1,8 metra.

W jakich kolorach dostępne są węże mahoniowe? Oliwkowe, brązowe, czarne (black), a może białe? Gatunek ten posiada bardzo wiele odmian barwnych, zatem przy wyborze wymarzonego osobnika mamy pełną dowolność. Najczęściej występują w odcieniach żółtego, oliwkowego, karmelowego i brązowego, ale można spotkać także osobniki żółte lub czerwone, a także albinotyczne, które cechuje kolor biały lub w wersji black, czyli czarne.

Na pysku węża mahoniowego widoczne są wąskie, kremowe pasy, prowadzące aż do skroni. U sporej grupy osobników można dostrzec widoczne kreski również wzdłuż całego ciała, zwykle jaśniejsze od ich koloru podstawowego. Brzuch boaedon fuliginosus zazwyczaj jest biały lub kremowy.

Gdzie występuje i jak długo żyje wąż mahoniowy? Jaka jest jego cena? Gdzie dokonać zakupu – sklep, a może hodowla?

Wąż mahoniowy zamieszkuje bardzo zróżnicowane środowiska. Można go spotkać zarówno na terenach suchych, jak i trawiastych, a także porośniętych rzadkimi krzewami i drzewami. Często widywany jest w pobliżu osad ludzkich, gdzie poluje na gryzonie. Występuje na terenie praktycznie całej Afryki – od RPA aż do południa Sahary.

Boaedon fuliginosus w niewoli, przy zapewnieniu odpowiednich warunków hodowli, jest w stanie przeżyć nawet 15 lat. Dla porównania pyton birmański cieszy się dłuższą egzystencją i osiąga wiek nawet 20-25 lat. W przypadku jadowitego tajpana pustynnego szacunkowy wynik na wolności to ok. 10-15 lat, a w niewoli (w krajach, w których jest to dozwolone) nawet ponad 20 lat.

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Gdzie dokonać zakupu węża mahoniowego i w jakiej cenie? Możesz zdecydować się na sklep terrarystyczny lub skontaktować się bezpośrednio z profesjonalną hodowlą, a także skorzystać z coraz bardziej popularnych targów terrarystycznych. Ceny „mahoniówek” zaczynają się już od 200 do 300 zł, ale koszt może wynosić również dużo więcej, jeśli zdecydujesz się na zakup osobnika o rzadkim i wyjątkowym ubarwieniu.

Hodowla węża mahoniowego – jakie terrarium kupić i w co je wyposażyć? Kilka słów na temat odpowiedniej pielęgnacji i rozmnażania

Domowa hodowla, czyli terrarium dla węża mahoniowego wraz z wyposażeniem

Jeśli dysponujesz w domu ograniczoną przestrzenią, wąż mahoniowy jest egzotycznym zwierzęciem idealnym dla Ciebie. Z uwagi na swój niewielki rozmiar, nie ma zbyt dużych wymagań dotyczących wymiarów zbiornika. Może się to okazać istotne w przypadku posiadaczy kawalerki czy mieszkania o skromnym metrażu. Minimalne rozmiary terrarium dla jednego dorosłego osobnika to 60x60x40cm. Zakupu zbiornika możesz dokonać w sklepie terrarystycznym stacjonarnym lub internetowym, a także na jednym ze znanych portali ogłoszeniowych.

Kolejną bardzo istotną kwestią jest odpowiednia wentylacja terrarium. Najlepiej, aby jedną ze ścian bocznych i górną pokrywę zastąpiła plastikowa lub metalowa siatka, zapewniająca właściwą cyrkulację powietrza. Takie rozwiązanie umożliwia zachowanie odpowiedniej wilgotności.

W co warto wyposażyć terrarium dla węża mahoniowego? Aby umożliwić naszemu zwierzakowi wspinaczkę i ułatwić wylinkę, należy pamiętać o umieszczeniu wewnątrz zbiornika korzeni, konarów i gałęzi. Warto pamiętać także o bezpiecznych i intymnych kryjówkach, w których wąż poczuje się komfortowo. Najlepiej wykonać je np. z odwróconych doniczek, pojemników, skrzynek itp. Niezbędna jest także mała płaska miseczka z czystą wodą do picia. Jako podłoże możemy wykorzystać zwykłe ręczniki papierowe, piasek, torf lub trociny. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat hodowli węża zbożowego blizzard.

Jakie warunki warto zapewnić wężowi mahoniowemu wewnątrz terrarium? Porady dotyczące pokarmu i rozmnażania

Zakup zbiornika i jego wyposażenie to pierwsza bardzo ważna kwestia. Kolejną, jest zapewnienie wężowi odpowiednich warunków wewnątrz terrarium. W przypadku „mahoniówki” należy zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiednią temperaturę oraz wilgotność.

Rekomendowana temperatura w ciągu dnia to od 24 do 28°C, natomiast nocą jest to od 18 do 20°C. Należy pamiętać o zapewnieniu wężowi dostępu do wyspy ciepła, na której przez całą dobę temperatura powinna wynosić od 28 do 30°C. Zwierzę samo podejmie decyzję, w jakich warunkach aktualnie chce przebywać – czy ma ochotę się wygrzać, czy ochłodzić.

Wilgotność wewnątrz terrarium powinna wynosić ok. 50-60%. W tym celu należy zastosować odpowiednią wentylację, o której pisaliśmy powyżej. Z uwagi na fakt, że węże te prowadzą nocny tryb życia, oświetlenie terrarium nie jest niezbędne, ale można zastosować żarówkę emitującą delikatne, kameralne światło (w cyklu 12-godzinnym).

Czym karmić węża mahoniowego, aby zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze? Najlepiej podawać młode szczury, myszy, chomiki oraz pisklęta. Przy stosowaniu takiego pokarmu, nie jest potrzebna żadna dodatkowa suplementacja.

Co z kwestią rozmnażania? Dojrzałość płciową i gotowość do kopulacji zazwyczaj wykazują węże w wieku 18-24 miesięcy. W przypadku samicy długość jej ciała powinna wynosić przynajmniej metr, a jeśli chodzi o samca – minimum 50 cm. Oczywiście jest to kwestia całkowicie indywidualna, dlatego należy bacznie obserwować gotowość naszych osobników do reprodukcji oraz ich aktualną kondycję. Po ok. 60 dniach od kopulacji samica składa jaja - zwykle ok. 8, a maksymalnie do 16 sztuk. Należy przenieść je do inkubatora, w którym temperatura wynosi ok. 28°C. W przypadku braku inkubatora można pozostawić je wewnątrz terrarium, jednak odpowiednio zabezpieczone. Wyklucie się młodych następuje po upływie ok. 60 dni.

ikona podziel się Przekaż dalej