Charakterystyka węża amurskiego – opis, ubarwienie, występowanie, aktywność oraz cena

Jakiej wielkości jest wąż amurski? Jakie ubarwienie go wyróżnia? Opis gatunku

Wąż amurski znany jest również jako połoz amurski, a jego łacińska nazwa to elaphe schrenckii. Bez wątpienia należy do węży o silnej i muskularnej budowie ciała. Ma dużą, masywną głowę, lekko oddzieloną od reszty ciała.

Jest zaliczany do grupy dość dużych węży z rodziny połozowatych. Mierzy maksymalnie do ok. 180 cm długości, natomiast jego średnia długość nie przekracza zazwyczaj ok. 140 cm. Dla porównania czarna mamba dorasta do ok. 2,5 metra, a anakonda zielona aż do ok. 4-5 metrów.

W jakich kolorach występuje wąż amurski? Jeśli chodzi o ten gatunek, bez wątpienia nie dysponujemy zbyt dużym wyborem w kwestii odmian barwnych. Jego skóra jest czarna, ozdobiona kremowymi lub żółtymi, poprzecznymi pasami. Spód ciała występuje zazwyczaj w różnych odcieniach żółci, pokrytej ciemnymi cętkami. Młode osobniki wyróżnia jaśniejsze ubarwienie – brązowa skóra z szarymi lub kremowymi paskami. Podobnie, jak w przypadku czarnej mamby, węże te ciemnieją wraz z wiekiem. Samice pod względem ubarwienia nie różnią się od samców.

Występowanie, aktywność oraz cena węża amurskiego

Gdzie w naturalnym środowisku występuje połoz amurski? Wąż ten jest mieszkańcem Dalekiego Wschodu. Pojawia się w obszarze południowej Syberii, wschodniej Mongolii, północnej oraz wschodniej części Chin, a także na Półwyspie Koreańskim.

Preferuje tereny porośnięte bujną roślinnością oraz te z dużą ilością naturalnych kryjówek. Spotykany jest zazwyczaj na obszarach leśnych oraz gęsto zarośniętych łąkach. Ponadto, bardzo często występuje w pobliżu osad zamieszkiwanych przez ludzi – w gospodarstwach czy ogrodach, a także na polach uprawnych. Należy do gatunków o dziennej aktywności, prowadzących głównie naziemny tryb życia, ale w poszukiwaniu pokarmu potrafi wspinać się też na drzewa i inną roślinność.

Ceny węży amurskich rozpoczynają się od ok. 300 zł. Na tle innych gadów, mieszczą się w dość przystępnych kosztach. Należy jednak pamiętać, że do ceny zwierzęcia, należy doliczyć również szereg innych wydatków, takich jak m.in. terrarium, wyposażenie oraz pokarm.

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Hodowla węża amurskiego – terrarium, wyposażenie, pokarm oraz rozmnażanie

Jakie terrarium dla węża amurskiego kupić i w co je wyposażyć? Jakie warunki zapewnić wewnątrz zbiornika?

Minimalne wymiary terrarium dla elaphe schrenckii to 100x50x60 cm. Oczywiście, jeśli masz możliwość zakupu większego zbiornika, nie wahaj się! Wąż ten bardzo lubi się wspinać, więc warto postawić na wysokie terrarium, które da mu możliwość rozwijania alpinistycznych upodobań.

Wąż amurski na konarze w terrarium, a także hodowla gatunku, rozmnażanie oraz występowanie w naturze
Wąż amurski w hodowli, czyli charakterystyka, występowanie oraz pielęgnacja

Gdy masz już zbiornik, warto zastanowić się, w co go wyposażyć. W pierwszej kolejności należy pamiętać o dużej ilości konarów i gałęzi, a także o kryjówce wykonanej, np. z odwróconej doniczki, skrzynki czy pnia pustego wewnątrz. Bardzo ważną kwestią jest także przestronny basen, ponieważ wąż ten sporo czasu spędza, wylegując się w ciepłej wodzie, szczególnie w okresie linienia.

Jakie warunki należy zapewnić wężowi amurskiemu wewnątrz terrarium? Rekomendowana temperatura w ciągu dnia powinna wynosić od 20°C do 26°C (na wyspie ciepła nawet 28°C), a nocą ok. 20°C. Wilgotność należy utrzymać na poziomie ok. 60%. Oświetlenie powinno działać w cyklu 12-godzinnym. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli pytona zielonego?

Odpowiedni pokarm dla węża amurskiego – czym żywi się elaphe schrenckii? Kilka słów na temat rozmnażania tego gatunku

Wąż amurski należy do bardzo żarłocznych zwierząt o ogromnym apetycie. Oznacza to, że praktycznie nigdy nie odmówi nam posiłku, dlatego musimy zdać się na własny rozsądek i bardzo uważać, aby go nie przekarmić. Jak to zrobić?

Młode warto karmić małymi myszkami ok. 2 razy w tygodniu, a dorastające osobniki już tylko raz w tygodniu. Dorosłe węże również żywią się myszami, ale także szczurami i małymi ptakami, a ich karmienie powinno odbywać się co ok. 10-12 dni. Wielkość i ilość pokarmu należy dostosować do wieku osobnika, a także jego kondycji oraz trybu życia.

W naturalnym środowisku okres godowy wśród węży amurskich zwykle przypada w okresie wiosennym. W niewoli wszystko uzależnione jest od tego, kiedy hodowca dopuści do kopulacji. Samica składa zazwyczaj od 6 do 30 jaj, które należy inkubować w temperaturze od 24°C do 29°C. Po upływie ok. 50 dni wykluwają się młode, mierzące zwykle w granicach 30 cm.

ikona podziel się Przekaż dalej