Wakacje z psem i kotem – wybory Polaków według ogólnopolskiego badania Mars Polska

Urlop, wakacje, ferie. Czy zabierać ze sobą psa lub kota? Przed tym dylematem staje większość właścicieli zwierząt. Urlop powinien kojarzyć się z przyjemnością i radośnie spędzonymi chwilami. Jednak czy dla psa lub kota będzie to miła przygoda? Co wybierają Polacy? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w wynikach ogólnopolskiego badania „wyjazdy urlopowe Polaków a opieka nad zwierzętami”. Badanie zostało zrealizowane na zlecenie firmy Mars Polska i pozwoliło na przeanalizowanie planów wakacyjnych Polaków.

Według badania, 31% właścicieli psów zabiera swojego pupila na wakacje. 91% z nich uważa, iż pies jest wówczas bardziej szczęśliwy. 41% opiekunów, którzy zabierają psy na urlop czują się wtedy bardziej zrelaksowani podczas wspólnego pobytu z pupilem. Osoby, które nie decydują się na wspólny wyjazd z czworonogiem, za główną przeszkodę uważają złe znoszenie podróży (75%).

Tymczasem większość właścicieli kotów decyduje się na zostawienie pupili w domach. Tylko co ósmy opiekun kota decyduje się na wspólny wyjazd. Głównym powodem jest złe znoszenie podróży (79%) oraz zmiana otoczenia (78%). Z badania Mars Polska wynika, że jedynie 2% opiekunów kotów korzysta z usług petsittera lub hotelu dla zwierząt.

Według ankiety „wyjazdy urlopowe Polaków a opieka nad zwierzętami”, większość Polaków dba o zabezpieczenie pupila w czasie podróży. Tylko 2% respondentów wyjeżdżających ze zwierzętami na wakacje nie używa akcesoriów poprawiających bezpieczeństwo pupila w czasie podróży. Wśród opiekunów psów najpopularniejszymi akcesoriami są smycz (45%), mata zabezpieczająca siedzenie przed zabrudzeniem (42%), szelki lub obroża (39%). Wśród właścicieli kotów najczęstszym wyborem jest plastikowy transporter (42%), transporter miękki lub torba materiałowa (34%) oraz smycz (30%).

Jak właściciele zwierzaków postrzegają hotele dla zwierząt? Historie czytelników

Hotel dla zwierząt na miarę oczekiwań

Zostawianie psa lub kota w hotelu dla zwierząt nadal budzi wiele sprzecznych opinii. Niektórzy właściciele zwierzaków bardzo chętnie korzystają z tej formy opieki i bez obaw zostawiają psy lub koty na czas urlopu. Inni nie wyobrażają sobie takiej możliwości. Jedną ze stałych klientek hotelu dla zwierząt jest Ania, właściciela 5 letniej buldożki Ginny.

„Pamiętam, gdy pierwszy raz zdecydowałam się na skorzystanie z hotelu dla zwierząt. Planowałam urlop za granicą i nie było możliwości, żeby Ginny poleciała razem z całą rodziną. Na szczęście Ginny to bardzo kontaktowa suczka, łatwo nawiązuje relacje z innymi psami, jest łagodna i nie sprawia większych problemów. Hotel wybierałam kilka dni, sprawdzałam opinie, dzwoniłam w różne miejsca i w końcu się udało. Mój wybór padł na bardzo mały hotelik pod miastem, właścicielka sama opiekowała się swoimi podopiecznymi. Pierwsze spotkanie było wizytą zapoznawczą. Ginny od razu polubiła się z Panią Halinką, a ja miałam okazje do zobaczenia warunków w hotelu. Później przyszedł czas wyjazdu, czyli najtrudniejszy moment w którym trzeba było zostawić naszą pupilkę. To było krótkie pożegnanie. Podczas urlopu byłam w stałym kontakcie z właścicielką hotelu. Ta upewniła mnie, że Ginny nic złego się nie dzieje. Czas spędzała na zabawach z innym psem, chodziła na spacery i dużo spała. Odebrałam ją po 8 dniach. Ach co to była za radość. Ginny wyglądała na bardzo zadowoloną, z resztą tak samo jak ja. Hotel dla zwierząt okazał się strzałem w dziesiątkę. Ginny nie lubi długich podróży samochodem, więc czasem zostawiamy ją w hotelu. Ona już tam wszystko zna, wcale się nie stresuje i lubi spędzać czas z opiekunką”.

O podobnych doświadczeniach wspomina Janek, właściciel Szarika - 3 letniego owczarka niemieckiego.

„Nasz Szarik to duże i silne psisko. Lubimy długie spacery i wspólne podróże… ale niestety nie zawsze to możliwe. Z uwagi na rozmiary Szarika, długie wyjazdy z czteroosobową rodziną są raczej trudne. Dlatego czasem zostawiam go w hotelu dla zwierząt. Takie wizyty trwają dzień, góra dwa. Szarik poznaje tam nowych „kumpli” i mam wrażenie, że świetnie się bawi. Ja załatwiam swoje sprawy i wracam. Nigdy nie było żadnych nieprzyjemności i wiem, że pracownicy hotelu wykonują kawał dobrej roboty. Mam do nich zaufanie”.

A jednak nie zawsze jest tak kolorowo…

Niestety nie każda historia z hotelami dla zwierząt kończy się kolorowo. Na grupach poświęconych psom i kotom znajdziemy wielu miłośników zwierząt, którzy nie byli zadowoleni z oferowanych im usług. Jedną z takich osób jest Joasia, właścicielka suczki imieniem Łatka.

„Już nigdy nie zostawię Łatki w żadnym hotelu dla zwierząt. Mam nauczkę. Każdego roku jeżdżę z dziećmi na krótki urlop wakacyjny. W tym czasie Łatka zostaje pod opieką mojej siostry. Niestety rok temu zdarzyło się inaczej. Moja siostra zachorowała, nie było innej osoby, która mogłaby zaoferować pomoc – urlop zaplanowany, a Łatka nie mogła z nami jechać. W pośpiechu wybrałam hotel dla zwierząt. Na pozór wszystko było ok. Łatka została tam na cztery dni. Nie wiem, co dokładnie zadziało się w hotelu, ale Łatka została ugryziona przez innego psa. Szkoda tylko, że nikt nie poinformował mnie o tym fakcie. Przy odbiorze sama zauważyłam mocno zaczerwienioną skórę i zaczęłam drążyć temat. Rana nie była poważna ale Łatka zrobiła się bardzo lękliwa. Przez kolejne pół roku bardzo bała się innych psów, posikiwała w mieszkaniu. Skończyło się na konsultacji z behawiorystą, który pomógł opanować sytuację. Jednak teraz mam nauczkę, należało zrezygnować z urlopu lub zabrać ze sobą Łatkę”.

Równie nieprzyjemną historią dzieli się z nami Jacek, właściciel kotki imieniem Luna.

„Moja Luna to ulubienica rodziny. To kotka z charakterem i dużą niechęcią do podróżowania. Lunka ma już swoje lata i musi brać leki na niedoczynność tarczycy. Któregoś razu zdecydowaliśmy się zostawić ją w hotelu, a sami pojechaliśmy na wakacje. Wydawałoby się, że hotel spełni wszystkie oczekiwania, miła obsługa, fajne warunki i dobre wrażenie. Luna też radzi sobie w różnych warunkach i myśleliśmy, że wszystko będzie super. Ale rzeczywistość wyglądała inaczej. Za pobyt zapłaciliśmy więcej, bo Luna musi dostawać leki regularnie dwa razy na dobę. Wszystko było spisane, leki przekazane, a sytuacja wydawała się jasna. Tylko, że coś zawiodło. Okazało się, że w czasie pobytu w hotelu Luna ani razu nie dostała leku. Ktoś się pomylił, ktoś nie zapisał. Ostatecznie winą próbowano obciążyć mnie, a o zwrocie części pieniędzy lub choćby zwykłym przepraszam nie było mowy.” Sprawdź także ten artykuł z poradami, czy kot powinien wychodzić z domu.

Jak wybrać dobry hotel dla psa lub kota? Na co zwracać szczególną uwagę?

Działające w Polsce hotele dla zwierząt spełniają bardzo zróżnicowane standardy. Jedne umożliwiają pobyt psa lub kota w kojcu, inne zapewniają całodobową opiekę wśród domowników. Ciekawą opcją są również hotele z osobnymi pomieszczeniami dla każdego psa lub kota.

Wybór hotelu powinien być dobrze przemyślany. Z pewnością warto sprawdzić opinie o danym miejscu. Referencje dadzą nam wiedzę na temat realnych warunków pobytu zwierzaków. Bardzo ważne będzie także dobranie hotelu do wymagań konkretnego zwierzaka. Lękliwe psy na ogół źle gorzej znoszą rozłąkę z człowiekiem, w ich przypadku warto wybrać niewielki hotel domowy, w którym pupil będzie miał stały kontakt z człowiekiem. Niektóre psy lub koty źle radzą sobie z towarzystwem innych zwierząt. W ich przypadku domowy hotelik nie zawsze zdaje egzamin. W domu może przebywać kilka zwierzaków o różnym temperamencie. Dlatego bardziej wycofany pies prawdopodobnie będzie czuł się lepiej we własnym, spokojnym boksie, pozbawionym dostępu do innych zwierzaków. W boksie będzie posiadał własne legowisko i zabawki, dzięki temu może czuć się bardziej komfortowo. Niektóre boksy posiadają dodatkowy wybieg zewnętrzny, co okazuje się świetnym rozwiązaniem.

Dobrym pomysłem będzie także zapoznanie się z planem dnia. Dowiedzmy się, jak wygląda kwestia wyprowadzania psów na spacery, czy hotel dysponuje dobrze zabezpieczonym wybiegiem i w jaki sposób zajmuje się zwierzakami. Niektóre hotele zapewniają fotorelacje lub wideopołączenia ze spacerów i zabaw ze zwierzętami. Dzięki temu właściciel ma możliwość nadzorowania poczynań swojego pupila, co okazuje się bardzo docenianą praktyką. Podstawą wyboru odpowiedniego hotelu dla zwierząt będzie też zapoznanie się z jego regulaminem, a także podpisanie stosownej umowy.

ikona podziel się Przekaż dalej