Usuwanie kul włosowych u kota – sprawdzone techniki i sposoby
Koty są znane ze swoich nawyków pielęgnacyjnych, które często prowadzą m.in. do powstawania kul włosowych. Sporadyczne występowanie kłaczków (kul włosowych lub pilobezoarów) jest normalne, ponieważ kot podczas mycia się wylizuje z futra martwe włosy, które połyka, bez ich trawienia. U zdrowego osobnika są one wydalane z organizmu, natomiast w momencie, gdy czworonóg jest starszy, mniej aktywny, intensywnie linieje lub ma źle dobraną dietę, nadmiernie gromadzące się w żołądku kłaczki mogą stanowić zagrożenie dla jego zdrowia. Sprawdź polecane techniki i skuteczne sposoby zapobiegania powstawaniu kul włosowych, aby zapewnić kotu dobre samopoczucie.
Jak kontrolować kule włosowe u kota? Skuteczne metody
Kule sierści u kotów pojawiają się, gdy podczas pielęgnacji czworonogi połykają własną sierść, wylizując futro. Kłaczki w coraz większej ilości gromadzą się w żołądku, tworząc grudkę. W rezultacie koty zaczynają odczuwać dyskomfort – pojawia się kaszel, drapanie, a nawet wymioty mające na celu usunięcie kuli włosowej z organizmu. Pielęgnacja dla kotów jest zajęciem niemal świętym, a na pewno bardzo potrzebnym. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nadmierne linienie i codzienna pielęgnacja futra zwiększa prawdopodobieństwo powstawania kul włosowych. Warto więc sprawdzić, jakie są skuteczne metody na kontrolowanie ich tworzenia się w kocim żołądku.
- Szczotkowanie – regularne szczotkowanie pomaga usunąć luźną sierść, zmniejszając ilość zjadanych kłaczków. Warto używać miękkiej szczotki lub specjalnej rękawicy do pielęgnacji. Koty krótkowłose zazwyczaj wymagają szczotkowania raz lub dwa razy w tygodniu, podczas gdy długowłose czworonogi mogą potrzebować tego codziennie. Zwracajmy szczególną uwagę na okres linienia, kiedy należy zintensyfikować przeczesywanie futerka.
- Nawadnianie – kot powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Odpowiednie nawodnienie pomaga utrzymać zdrowy układ trawienny. Ułatwia też przechodzenie włosów przez jelita. Warto przemyśleć rozmieszczenie miseczek z wodą w różnych częściach mieszkania, z dala od miski z jedzeniem. Taki trik często zachęca mruczki do pobierania płynów.
- Przysmaki i suplementy – warto poszukać przysmaków kontrolujących kłębki włosowe. Produkty powinny zawierać składniki pomagające nawilżyć przewód pokarmowy. Składnikiem, który pomaga przepchnąć połkniętą sierść jest bardzo często włókno. Można także spróbować specjalnej pasty odkłaczającej. Nawet jeśli zwierzę nie chce spożyć jej od razu, można jej dawkę rozsmarować na kociej łapce. Zwierzę dbające o swoją czystość z pewnością ją natychmiast umyje, przy okazji spożywając preparat.
- Prawidłowe odżywianie – na tym punkcie należy skupić się najmocniej. Zadbanie o dobrze zbilansowaną dietę dla kota może poprawić stan sierści i zminimalizować jej wypadanie. Warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby dobrać odpowiednie produkty żywieniowe. Dostępne są również specjalistyczne karmy dla kotów wspomagające pasaż kul włosowych. Właśnie o jednej z takich karm opowiemy poniżej.
Najlepsza karma na kocie kłaczki – czy taka istnieje?
Aby poradzić sobie z nadmiernym tworzeniem się kul włosowych, warto sięgnąć po sprawdzoną karmę. Jedną z polecanych formuł jest Carnilove Cat Hairball Control Duck & Pheasant. Produkt jest bezzbożowy. W karmie nie ma też ziemniaków – jest dopasowana do potrzeb bezwzględnych mięsożerców, jakimi są koty. Karma nie zawiera konserwantów, środków chemicznych i sztucznych dodatków. Są w niej za to przeciwutleniacze, owoce leśne, warzywa, zioła, witaminy i inne niezbędne składniki odżywcze. Dzięki ich obecności wspomagany jest nie tylko pasaż kul włosowych, ale i zdrowie dróg moczowych. Karmę możesz kupić w tym miejscu: https://alezwierzaki.pl/pl/products/carnilove-duck-pheasant-hairball-control-2kg-11480.html.
Karma Carnilove Cat Hairball Control Duck & Pheasant to lekkostrawny produkt o smaku kaczki z bażantem. Skład wspiera prawidłową przemianę materii i pozwala utrzymać koci organizm w optymalnej kondycji. W karmie zwiększono zawartość błonnika, który poprawia trawienie i ułatwia przechodzenie kłaczków przez układ pokarmowy. Produkt bogaty jest w kwasy omega-3, drożdże, babkę i jukkę, które działają korzystnie na kondycję zwierzęcia. Karma Carnilove Cat Hairball Control Duck & Pheasant zawiera też taurynę, aminokwas niezbędny m.in. dla utrzymania narządu wzroku i serca w zdrowiu.
Jak jeszcze można pozbyć się kul włosowych?
W eliminowaniu kul włosowych mogą pomóc naturalne środki zaradcze. Dodanie niewielkiej ilości np. oleju z łososia do karmy kota może delikatnie nawilżyć układ pokarmowy, co ułatwi przechodzenie kul włosowych, a dodatkowo uzupełni dietę kota w wartościowe składniki. Ponadto poleca się oferowanie zieleniny do podgryzania bezpośrednio z doniczki (np. kocia trawka lub owies), których źdźbła podrażniają przewód pokarmowy i prowokują wymioty, przez co kot może pozbyć się zalegających kłaczków.
W rzadkich przypadkach, gdy kule włosowe stają się trwałym problemem, lekarz weterynarii może zalecić ich chirurgiczne usunięcie. Ta jednak opcja zarezerwowana dla poważnych przypadków, gdy inne metody okazują się nieskuteczne. Warto zatem systematycznie kontrolować zdrowie kota – nie tylko samodzielnie, ale przede wszystkim u weterynarza. Podczas wizyty kontrolnej lekarz weterynarii oceni stan kłębuszków włosowych, udzieli porady i zaleci konkretne leczenie.
Pamiętaj, że zapobieganie powstawaniu kul włosowych ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia i zdrowia czworonoga. Włączając regularną pielęgnację, odpowiednie odżywianie i stosując środki zapobiegawcze, możesz zminimalizować powstawanie kul włosowych. Należy też regularnie odwiedzać weterynarza, aby monitorować zdrowie kota.
artykuł sponsorowany