Charakterystyka rasy – owczarek szetlandzki

Czy jest to miniaturka collie?

Bardzo często można spotkać się określeniem, że owczarek szetlandzki (sheltie) wygląda jak miniaturka owczarka szkockiego collie. Ten długowłosy pies odegrał ważną rolę w ostatecznym wyglądzie sheltie, ale tak naprawdę na wygląd współczesnego owczarka szetlandzkiego miały wpływ jeszcze inne rasy m.in.: miniaturowy szpic pomeranian, papillon oraz king charles spaniela.

Sheltie woli niższe temperatury. Te psy lubią śnieg. Dzięki ich dwuwarstwowej szacie dobrze znoszą także deszcze, za to latem są chronione przed przegrzaniem. Średnia długość życia owczarka szetlandzkiego (sheltie) to ok. 13-15 lat.

Choć zazwyczaj psy te są odporne na choroby, to jednak mają predyspozycje do różnych schorzeń. Mogą cierpieć na: genetyczną chorobę oczu (postępujący zanik siatkówki, katarakta, dystrofia rogówki, anomalia oka collie), chorobę nosa collie, dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, zwyrodnienie kręgosłupa, problemy z nerkami.

Czarny, marmurowy czy trójkolorowy – jak wygląda sheltie?

Sheltie ma krótki, gęsty i miękki podszerstek. Z kolei jego włos okrywowy jest prosty, długi i twardy. Krótsza sierść jest na pysku oraz na tylnych kończynach poniżej stawu skokowego, ale na reszcie ciała przeważają długie włosy. Ogon powinien być mocno owłosiony. Na szyi tworzy się tzw. kryza, a na przednich kończynach pióro.

Owczarek szetlandzki może mieć kilka umaszczeń. Pies ten może być: śniady jednolity lub z nalotem (od jasnozłotego do ciemnomahoniowego z wyjątkiem szarego i wilczastego), trójbarwny, niebieski marmurkowy, czarny z podpalaniem oraz czarno-biały. Dopuszczalne są białe znaczenia (poza maścią czarną z podpalaniem) w postaci strzałki (na grzbiecie nosa i głowie), na kołnierzu, nogach i końcu ogona. Na tułowiu nie powinny występować białe łaty.

Wzorzec rasy nie podaje, jaka jest prawidłowa waga sheltie, ale jest tam zamieszczony zapis dotyczący wielkości. Idealna wysokość w kłębie dla psów to 37 cm, a dla suczek 35,5 cm. Dopuszczalne jest, aby te pieski były o 2,5 cm większe lub mniejsze od podanej wielkości. Sprawdź także ten artykuł o cenach owczarka szetlandzkiego.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Co warto wiedzieć o owczarku szetlandzkim?

Jakie jest usposobienie owczarka szetlandzkiego?

Jest to taki mały wulkan energii. Choć sheltie odnajdzie się zarówno w małym mieszkaniu w bloku, jak i w domku z ogórkiem, pies ten potrzebuje codziennej dawki ruchu i ćwiczeń umysłowych. Nie należy zaniedbywać tej kwestii, bo pies może zacząć niszczyć różne rzeczy. Podczas spacerów trzeba uważać, aby nie pognał za samochodem lub ptakiem. Należy spuszczać go ze smyczy tylko w bezpiecznych i znanych miejscach.

Mimo że sheltie nie próbuje dominować człowieka, to trzeba zadbać o jego odpowiednie szkolenie. Należy być konsekwentnym. Jeśli nie opanuje się jego nadmiernego szczeniaka, może stać się prawdziwym utrapieniem za każdym razem, gdy usłysz jakiś szmer. Jest zawsze czujny, ale i ciekawski. Nie należy krzyczeć na sheltie w czasie treningów. Negatywne zachowanie względem psa może sprawić, że zwierzak stanie się lękliwy i zamknięty w sobie. Nadaje się do psich sportów (np. agility, flyball, obedience), pilnowania zagród oraz do dogoterapii. Szybko się uczy i jest bardzo ambitnym psem.

Pies rasy owczarek szkocki na białym tle oraz usposobienie owczarka szetlandzkiego
Jakie jest usposobienie owczarka szetlandzkiego, czyli charakter rasy

Owczarek szetlandzki ma pogodne usposobienie. Jest przyjaźnie nastawiony do ludzi i psów. Akceptuje różne małe zwierzęta domowe. Nie zaczyna bójek, ale chętnie się im przygląda. Jest cierpliwy do dzieci, ale nie będzie mu się podobało niedelikatne traktowanie. Lubi być w centrum zainteresowania, a od właściciela często domaga się pieszczot. Zazwyczaj chce mieć wszystkich domowników na oku, bardzo mocno się do nich przywiązuje.

Jeśli interesuje cię odważny i pewny siebie pies, to może spodoba ci się owczarek z Bergamo (Bergamasco). Charakter owczarka podhalańskiego jest już nieco inny. Ten pies ceni sobie niezależność, bywa uparty i nie nadaje się do mieszkania w mieście, ale bardzo mocno przywiązuje się rodziny i jest spokojny. Zarówno owczarek z Bergamo, jak i owczarek podhalański są opiekuńczy w stosunku do dzieci oraz są bardzo czujnymi stróżami.

Hodowla owczarka szetlandzkiego – cena, opinie

Koszt rasowego pieska zazwyczaj mieści się w granicach 2000 – 4000 zł. Sheltie często można dostać za 4500 zł. Ostateczna cena zależy od tego, czy szczeniak wpasowuje się we wzorzec rasy, czyje geny przekazuje, jakie osiągnięcia mieli jego rodzice, ale także ważna jest renoma hodowli i dostępność rasy w danym kraju.

W opisie ogłoszenia powinny znajdować się informacje na temat psa (data urodzenia, charakter, umaszczenie, rodzice etc.) oraz hodowli. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) wymaga, aby w każdym kraju była tylko jedna organizacja, która jej podlega i łączy wszystkich hodowców. W naszym kraju jest to ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Legalna hodowla powinna być w nim zrzeszona.

Usposobienie owczarka szetlandzkiego sprawia, że pies ten nadaje się dla osób, które wcześniej nie miały doświadczenia z psami. Jest tolerancyjny i łagodny dla dzieci, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby to one uczyły go różnych sztuczek (pod kontrolą dorosłych). Nadaje się także dla osób starszych, jednak nie wolno zapominać o tym, że sheltie potrzebuje ruchu oraz codziennych ćwiczeń (np. z posłuszeństwa).

ikona podziel się Przekaż dalej